31 srpna, 2022

Je vhodný kontryhel v těhotenství? Objevte jeho účinky 

Bylinky mají léčivou moc. Kontryhel v těhotenství i mimo něj pomáhá ženskému tělu lépe fungovat. Ulevuje od silné menstruace, předchází potratům, snižuje bolestivost, je nezbytnou součástí všech cukrovkářů a kojící ženy po něm krmí dítě proudem. Kontryhel má mnoho využití. 

Jak vypadá kontryhel a kde jej najdeme 

Tato bylina je velmi nenápadná. Má půlkruhové listy, které se vyznačují tím, že na něm každé ráno najdete kapku vody křišťálově čisté barvy. Literatura většinou uvádí nejčastější druhy rostoucí u nás, které lze sbírat. Najdete podél lesů, na stráních, na vlhkých loukách a mezích. Kontryhel obecný, žlutozelený a pastvinný, ale je jich mnohem víc. Pokud se naučíte je od sebe rozlišovat, máte bonus navíc, ale nevadí, pokud prostě budete sbírat všechny. Každý z nich se vyznačuje léčivými schopnostmi. Nejčastěji se ale používá žlutozelený. Ten najdete v bylinných směsích v lékárnách a v bylinkářství.  

kotryhel
Kontryhel je v těhotenství velmi doporučovanou bylinkou. Zdroj: Pixabay.com

Na kontryhelu je úžasné to, že jej lze zpracovat celý. Nevyhazují se květy, stonky, listy ani kořeny. Vše se dá nasušit, pomlít a užívat. Buď ve formě čaje nebo koupelí. Má v sobě vysoké množství tříslovin, které napomáhají bojovat s různými neduhy, ranami a hormonálními výkyvy. Především ženy by jej měly pravidelně užívat. Mnozí léčitelé tvrdí, že začít se má s úderem první menstruace a skončit až po dokončení menopauzy. Je skvělý i na kvasinky u žen. Pokud by se to skutečně dodržovalo, zmizelo by mnoho komplikací a nutných operací v ženském ústrojí. Tato bylina je používaná již od pradávny, ještě za časů, kdy nebyly lékárny, ale babky kořenářky. 

Kontryhel se pěstuje celá staletí 

Kontryhel se dá velmi dobře pěstovat. Jeho žluté kvítky dlouho kvetou a díky tomu jej i dnes najdete v mnohých zahradách. Lemují záhony stejně jako levandule, lze jej spatřit ve skalkách nebo v květináčích. Dobře se snáší s jinými druhy rostlin. Sběr pak probíhá od května do září. Vypěstujte si tedy vlastní a nasušte i na dobu odkvětu anebo využijte sypané čaje. Vždy jděte po kvalitě a dejte přednost čaji na váhu než upravený v pytlíku. Ten má vždy slabší účinky.  

Udělejte si z pití čaje rituál. Pijte jej každé ráno před snídaní, ještě lépe jestli si najdete čas na šálek i během odpoledne. A uvidíte, že se po čase dostaví výsledky. Vhodné je samozřejmě nesázet jen na něj, ale během dne, měsíce jej v břiše promíchat i s jinými bylinkami. Důvěřujte tomu, čemu věřili již indiáni. Bylinky jsou po staletí pořád stejné. Jen my lidé se měníme, ale je na čase se vrátit zpátky k sobě. Věřte svému tělu! 

Účinky kontryhelu nejen v těhotenství

Jak již bylo řečeno, tato zelená bylina obsahuje třísloviny, ale také silice, flavony a flavonoidy, isoflovany, které připomínají ženský hormon estrogen a mimo jiné i kyselinu salicylovou. Ta je skvělá při boji s problematickou pletí a kožními problémy. 

  • Menstruace – Urovnává její cyklus ať už je moc krátký nebo dlouhý. Snižuje bolestivost a míru krvácení.  
  • Výtok – Trápí vás nepříjemný výtok nebo trpíte na časté gynekologické záněty? Pak si dopřejte napářku nebo sedací koupel.  
  • Trávicí soustava – Díky svým protizánětlivým účinkům a antibakteriálním vlastnostem se nasazuje také při stavu nadýmání, bolesti břicha, pálení žáhy a obezitě. 
  • Cukrovka – Měl by být v povinně v pitném režimu. 
  • Otoky, zranění – Doporučuje se pít i když trpíte revmatem, zadržujete vodu, pomáhá hojit rány, ulevuje od bolesti. 

Jsou známy i případy, kdy po vytržení zubu, zacelil ránu během jednoho dne.  

Kontryhel v těhotenství pijte v menších dávkách 

Otěhotnět v dnešní době není nic snadného. Mnoho párů je neplodných, má sníženou reprodukční schopnost nebo je vina na jedné straně. Je to k vzteku, když konečně přijde ten správný čas a nejde to dle představ. U mužů to často bývají slabé a pomalé spermie, u žen pak nepravidelná menstruace, anovulační cyklus, častá potratovost a další. Mohou za to geny, nezdravý životní styl, zdravotní komplikace, stres a další faktory. Některé ovlivnit nejdou, jiné naopak máte ve svých rukou.  

Vždy je možnost snížit váhu, a tím zvýšit své šance. Začít se lépe stravovat, častěji hýbat a užívat doplňky stravy. Někoho však nebaví jíst chemicky upravené vitamíny a raději jde přirozenou přírodní cestou. Takže sáhne po bylinkách, mastích, tinkturách, kapkách a objedná se na masáže a hormonální jógu.  

Bylinky jako kontryhel v těhotenství velmi pomohou. A to od samého začátku až do konce tohoto jiného stavu. Je však nutné jej užívat podle doporučení a nepřekračovat denní dávky. Raději méně než více. Může totiž i ublížit. 

kontryhelový čaj
Kontryhelový čaj pomůže vyřešit různé zdravotní problémy. Zdroj: Pixabay.com

Kontryhel pijte již ve chvíli, kdy chcete otěhotnět 

Máte nepravidelný cyklus, anovulaci, trpíte velkými bolestmi či dlouhými cykly? Prostě něco není tak, jak by mělo správně být? Potřebujete posunout menstruaci? Pak začněte pít bylinky. Takový kontryhelový čaj připravený ze sušených květů je lahodný. Jeho chuť není hořká, ale samozřejmě pokud má rád někdo sladší, lze do něj přidat lžičku medu. 

Už ve chvíli, kdy plánujete miminko, se kromě kyseliny listové doporučuje užívat i kontryhel, a to vždy od prvního dne menstruace až do ovulace. Pak nastává pauza a pokud se nezadaří, opět se pokračuje. Jestliže nevíte, kdy máte ovulaci a zda vůbec probíhá, je nejvyšší čas to zjistit. Jsou různé metody. Některé ženy to vnímají, víc je bolí v podbřišku, ale zároveň mají větší chuť na intimnosti a připadají si přitažlivé. Dobře to ta příroda zařídila. Jiné ale na svoje tělo nejsou tolik naladěné nebo mají vyšší práh bolesti, že jsou nuceny si měřit bazální teplotu či používat laktační papírky k určení spuštění ovulace.  

Kontryhelový čaj má účinky takové, že posiluje svaly dělohy. Takže pomáhá k přípravě těla na otěhotnění. Některé porodní asistentky proto doporučují, popíjení kontryhelu v těhotenství v prvních týdnech, kvůli lepšímu udržení plodu. Ale jen opravdu jeden slabší šálek denně. Jiné před ním naopak varují, že by mohl plod vypudit a způsobit tak potrat. Tady asi musíte dát i na doporučení lékaře, a hlavně na svůj vnitřní hlas. Od třetího měsíce již pijte plně. Pomůže to tělu se připravit na náročný porod. Během šestinedělí pak stáhne dělohu a je podpůrný i v laktaci. Často se kombinuje s maliníkem, jetelem lučním či s kopřivou pro ještě větší sílu. Je tedy prokázáno, že kontryhel v těhotenství účinkuje sám i ve směsích.

Jak připravit čaj z kontryhele pro otěhotnění  

V prvé řadě je třeba myslet na to, že někde nepomohou ani bylinky. Nejsou všemocné a problém je třeba řešit invazivně a intenzivně s doktorem. Ale občas stačí jen srovnat hlavu, provést malou změnu, doplnit životosprávu třeba právě pitím čaje a výsledky se dostaví. Víte, že kontryhel je skvělý i jako partner při hubnutí? Hlavně pokud jej budete pít ráno po probuzení. 

  • Připravte si svůj oblíbený hrníček, protože si každým douškem probudíte endorfiny, taky potřebné na trnité cestě k miminku a dejte vařit vodu.  
  • Do hrníčku si nachystejte lžičku sypaného čaje. Komu nevadí klidně to nasypte jen tak, kdo nesnáší kousky v puse, tak do sítka. 
  • Zalijte a nechte 10 minut luhovat. Ideální je, pokud hrníček přikryjete talířkem. 
  • Doporučuje se pít jeden šálek čaje denně. 

Jestliže chcete podpořit i hubnutí, třeba do doby, než otěhotníte, pak si dopřejte dva i tři šálky za den, ale vždy jen do ovulace. Navíc vám krásně zpevní pokožku, tak budete pěkná budoucí maminka. Avšak pozor. Jako každá bylinka, i kontryhel má nežádoucí účinky. Vyvarovat by se měli lidé trpící chudokrevností, protože trochu brání vstřebávání železa do krve, ženy s endometriózou, kvůli jeho prokrvujícím účinkům sliznic a ze stejného důvodu i před operací.  

Máte zkušenosti s bylinkami? Ať už v řešení jakéhokoliv problému? Jsou rodiny, kde se tyto poznatky předávají z generace na generaci, patříte k nim? 

Mým životem je má rodina. Mám mnoho zájmů a stále se pouštím do něčeho nového. Jsem hrdá na svůj první e-book, který jsem nyní dopsala. Baví mě psaní, hlavně o mateřství, dětech, bydlení a životě. Práce je můj koníček. Co víc si přát.