Dalším mezníkem u dítěte je zbavit jej plen. Víte, jak vybrat nočník, aby fungoval a lákal potomka k jeho použití? Máme pro vás tipy a rady jak pro kluky, tak holčičky. Jsou tam jisté odlišnosti, na které je třeba brát zřetel.
Kdy je ideální učit dítě sedat na nočník a konat do něj potřebu?
U každého to bývá jiné. Souvisí s tím zralost jedince, trpělivost rodiče, podmínky prostředí, počasí, ročního období a způsob výchovy. Prostě těch proměnných je mnoho. Některé děti jsou zvyklé na kakání do kyblíčku prakticky od narození. Rodič je podrží v klubíčku nad kyblíčkem a dítě vykoná potřebu. Tady jde však o instinkt a klasickou lidskou potřeby. V tomto věku si dítě není schopné uvědomit a regulovat své vylučování. Avšak je pravdou, že tyto děti pak přechod na klasický nočník pro nejmenší nijak nereagují a prostě to přijmou jako hotovou věc.
Často se také uvádí, že holčičky jsou v tomto šikovnější než chlapečci. Někdo to může rozporovat, ale to jsou fakta podložená dotazníky a zkušenostmi maminek. Je to dáno tím, že děvčátka dozrávají rychleji, to je příroda. Ale nic to nemění na tom, že se může stát výjimka potvrzující pravidlo a váš syn předčí v této oblasti i dceru sousedů. Je to podobné jako s příkrmy. Někomu hned chutnají, jiný potřebuje více času.
Vyberte nočník ve chvíli, kdy bude potřeba
Způsobů učení chození na nočník je hned několik. Co si zvolíte necháme na vás. Někdo dítěti sundá pleny až ve chvíli, kdy si samo řekne, že je nechce. Někdo zvolí strategii tzv. Indiánské metody, kdy se pleny zcela zabaví a pak se jen převlékají počůrané kalhoty do doby, než se vše ustálí. Toto období trvá i několik dní a není pro každého. Další maminka trénink odloží třeba na léto, kdy může potomka nechat běhat bez kalhot s holým pozadím. Přeci jen je to pohodlnější a jednodušší než v zimě, kdy jsou často nasazeny punčochy. Volte vždy tu cestu, která je vám nejvíc sympatická. Půlka úspěchu totiž záleží na rodiči, tradičně na matce, která to vše podstupuje s dítětem.
Vy jste ta osoba, která musí myslet na to, aby dítě posadilo, převléklo, když je mokré, vysvětlovalo, vylévalo nočník, utíralo louže a oslavovala každé hovínko v nočníku. Vše, co je s tím spojené. Ty dobré i ty špatné věci. Avšak ve chvíli, kdy se to povede, bude hned život jednodušší. Nemuset stále honit akce na pleny v obchodě značně uleví i vaší peněžence.
Jak vybrat nočník vhodný právě pro vaše dítě?
- V prvé řadě je skutečně nutné vzít v potaz pohlaví jedince. Vylučovací ústrojí je u každého pohlaví umístěno jinak. Nočník pro kluka tak potřebuje vyšší přední část, protože čůrají více dopředu a někdy i do oblouku. Holky zase dolů či za sebe.
- Pak by měl být dostatečně hluboký, aby se dítěti zadeček nekoupal v obsahu. Ideální je vzít dítě do obchodu a zkusit ho posadit.
- Velikost dětského nočníku musí odpovídat velikosti dítěte. Je rozdíl, jestli kupujete pro roční nebo třeba starší dítě s nějakým handicapem.
- Dbejte i na bezpečnost. Tedy kvalita plastu, nejčastější materiál, musí být natolik pevná a lehká, aby se pod i těžším dítětem neprohýbala, nepraskla a ani jinak neponičila.
- Nočník nesmí dítě zranit. Takže hledejte oblý tvar, bez ostrých hran.
- Dítě bude na nočníku sedět i několikrát za den, takže myslete na jeho pohodlí a kupte mu nějaký s opěrkou. Na trhu jsou různé varianty. Dokonce jsou k dostání i nočníky s područkami.
- Pokud nechcete, aby dítě s nočníkem cestovalo po místnosti kdykoliv se z něj zvedne, zkoumejte spodní část. Má protiskluzové prvky? Výborně.
- Hygiena je velice důležitá. Přeci jen je třeba jej pravidelně umývat a dezinfikovat. Navíc z něj musíte vylít všechen obsah do záchodu. Z praxe se osvědčují vyjímatelné vložky nebo držátka na zadních stranách nočníku. Manipulace bude hned snadnější.
Jak vybrat nočník, aby dítě zaujalo?
Zkuste dítě přesvědčit o tom, že je to zábava. Má nějakou preferenci, co se týká barev či miluje postavičky z filmů? Na trhu jsou dětské nočníky vyráběny v mnoha barvách i motivech. A pokud jde o něco nestandartního, vždy si jej můžete vylepšit nálepkami. Dítě musíte motivovat.
Některému však hezký obrázek nestačí. Třeba naopak miluje zvuky. Víte, že existují hrací nočníky? Jedná se o druh odměny. Děti to milují. Musíte jen dávat pozor, aby nepřišlo na to, že stačí nalít vodu z lahve a melodie se rozezní tak jako tak. Vy se pak budete muset obrnit trpělivostí, protože poslouchat dvacetkrát za den stejnou souhru tónů není nic příjemného, ale co by člověk pro ty maličké neudělal. Můžete pořídit i nočník s volantem, ale u toho je problém, že dítě musíte zcela vysvléct z nohaviček, protože si jinak nesedne.
Dále lze děti přimět k přechodu na nočník tak, že jim zakoupíte model podobný klasickému záchodu. Některé mají i držátko na toaletní papír. A pak tu jsou děti, které žádným nočníkem neohromíte, i kdyby byl celý ze zlata a od začátku vezmou na milost pouze přídavné prkénko na klasickém „dospělém” záchodě. Což je ve výsledku velká výhra, protože přeskočí hned o level výš.
Jaké jsou další možnosti u výběru nočníku
Maminky si potrpí na hezké věci. Přeci jen se snaží, aby to doma nějak vypadalo a pak si postaví doprostřed pokoje ošklivou plastovou zmenšenou toaletu. Co to trochu vylepšit a zkusit pořídit nočník velrybu? Jde o klasický produkt v designovém provedení velryby. Dá se uzavřít, takže nekoukáte do mísy a jejího obsahu, pokud se zrovna nestihne vylít. Ne vždy se vše stihne, známe to každá. Toto je však řešení.
Někomu může vadit plast. Má své důvody a nechce klasiku. Je i alternativa? Jistě. Klasický smaltovaný nočník, tedy velký hrnec, který se dříve umisťoval šlechtě pod postel oceníte na chalupě. A milují jej i sběrači starožitností.
Toužíte jen po tom nejlepším a svému batoleti dopřát to největší pohodlí? Pak zvolte anatomický nočník, který kopíruje tvary těla. Dítěti se bude pohodlně sedět, ale i vstávat po vykonání potřeby.
Cestujete? Vyberte nočník, který unesete
Je dobré si uvědomit, že když už se jednou dáte na tuto cestu, tedy zbavit dítě plen, musíte zajistit podmínky i mimo domov. Přece se nezavřete na půl roku doma. Určitě chodíte na procházky nebo na návštěvy, jezdíte na výlety a dovolené. Ne všude ale mají stejnou výbavu. A je známo, že dítě má menší močový měchýř, takže nutkání má častější než dospělý. A většinou ve chvíli, kdy není v dosahu žádná toaleta.
Jak to vyřešit? Kupte skládací nočník. Ten totiž pohodlně strčíte na podvozek kočárku nebo do kufru auta. Některé pak někde vylejete pod strom, popřípadě obsah vsypete do sáčku, jiné mají v sobě již zabudovaný záchytný sáček, který vyhodíte do nejbližšího koše na odpadky. Každopádně aspoň zamořovat okolní zeleň.
Člověk by řekl, že to přece není žádná věda. Ale je to složitější, než to vypadá. Jaký nočník vyhrál u vás doma?