Kojení by mělo trvat alespoň půl roku. Ale dříve či později přijde otázka, kdy začít s příkrmy u kojeného dítěte? To je vskutku individuální. Lékaři doporučují právě s úderem ukončení šesti měsíců, ale jsou děti, které nespolknout první soustu ani v devíti měsících a i takové, které se sápou po klasickém jídle už ve čtyřech. Samozřejmě je nutné stravu upravit a dát jen to, co skutečně neublíží.
Kojené dítě začněte přikrmovat až bude připraveno
Kojené děti přijímají veškeré živiny a vitamíny skrz mléko své matky. Je v něm obsaženo vše, co v aktuální chvíli potřebují. Dokonce umí změnit své složení tak, aby pomohlo třeba s virózou dítěte, rostoucími zoubky nebo s růstovými spurty. Zkrátka a dobře, v prvních měsících je to ta nejlepší výživa, kterou může miminko dostávat.
Ale vše má svůj čas. Půlroční dítě je už dost velké, aby zvládlo polykat i pevnější stravu a je natolik zvídavé, že má i touhu ochutnat to, co jí lidé kolem něj. To, kdy je dítě připravené poznáte bezpečně sami. Začne mít zájem o vaše jídlo. V podstatě vám kolikrát vleze až do talíře, natahuje se po každém soustu a krade vám jídlo z ruky. Zpočátku jsou hlavně maminky zlostné a ve stresu. Bojí se, že jim jídlo zaskočí a navíc nechtějí, aby jim jejich potomek tak náhle vyrostl. Čas se však nedá zastavit.
Obvykle se začíná ve chvíli, kdy dítě dokáže sedět s oporou, pozoruje okolí, plně ovládá koordinaci rukou a hlavy. Má plně vyvinuté polykací schopnosti. Pak už jen stačí nakoupit bryndák, misku s lžičkou, stoličku a hurá na to.
Příkrmy klasicky nebo moderně?
V posledních letech se velmi propaguje metoda krmení formou BLW, tedy, že dítěti dáváte do rukou rovnou celé měkké kousky ovoce a zeleniny a ono samo si je ožužlá a okusuje. Jenže mnoho lékařů vám řekne, že to není zrovna šťastná metoda. Hrozí mnohem větší riziko dušení. A tyto děti pak častěji strkají do pusy i jiné věci a předměty. Statistiky hovoří jasně. Vdechnutí cizího předmětu dítětem, a které bylo nutné lékařsky vyjmout tvoří z 80 % děti krmené tímto stylem.
Však co je špatného na zajeté koleje? Jídlo je lepší prvně podávat ve formě rozmixované kaše nebo namačkané konzistence a postupně ji měnit na tužší skupenství. Není kam spěchat. Jak a kdy tedy začít s příkrmy u kojeného dítěte?
- Začíná se z volna. Doporučuje se přidávat chutě postupně. Takže zpočátku začněte s jedním či dvěma druhy zeleniny a pak přidávejte další. Rozmezí nových chutí nechte alespoň tři dny. Dítě to lépe přijme, tělíčko má čas si zvyknout a vy i lépe vypozorujete případné problémy jako je nadýmání, nesnášenlivost, nechuť či alergie apod.
- Prvně vždy začínejte zeleninou, poté masem a nakonec ovocem. Sladká chuť je oblíbená a přebyla by vše ostatní. Jde zde hlavně o výživu. Mlsat může později.
O tom, kdy začnete podávat svému dítěti pevnou stravu rozhodujete jen vy sama, tedy pokud je dítě plně zdrávo a vyvíjí se dle očekávaného schématu. V opačném případě dbejte pokynů lékaře. I o zavedení příkrmů lékaře alespoň informujte.
Kojené dítě přikrmujte postupně
Ty tam jsou však doby, kdy půlroční prcek baštil svíčkovou s knedlíkem. To dělávali naše babičky. Proč to tak bylo? Neměly tolik času na kojení. Dříve maminky chodily velmi brzy po porodu zpět do práce. Využívaly se tak jesle, kojné anebo se krmilo vším, co bylo. Kozí či kravské mléko pro dítě není to nejlepší. Umělých mlék také tolik nebylo a pokud jo, rychle se nahrazovalo klasickým jídlem.
Dnes už ale víme, že to pro dětský organismus není vhodné. Strávit takové jídlo miminko velmi vyčerpá. Jednoduše se musí pomalu.
Děti jsou jedlíci od přírody, i když to tak někdy nevypadá
Některé maminky se všude chlubí a tetelí blahem, když jejich děti otevírají krásně pusinky a jídlo do nich padá tak, že nestíhají nabírat. Od první lžičky mají doma jedlíka, který sní vše, co se mu nachystá. Ano, takové děti jsou dar. To vám potvrdí každá maminka, která stojí na opačném pólu. Ne každé dítě jídlo miluje a touží po něm. Nají se, aby zahnalo největší kručení v břiše, ale pak končí. Dostat do nejedlíka každou další lžičku je sportovní výkon. Často jste na konci sil a máte chuť vším mrsknout. Proč se patlat s jídlem, když ho stejně nejí.
Tady poradíme, že musíte vydržet. Srovná se. Dříve či později. Děti přijdou na to, že jídlo je fajn. I ta miminka, která se vztekají a prskají vám jídlo zpátky se naučí. Zpočátku se může zdát, že nic nesní a stejně pořád preferuje prso, ale pokud vytrváte nahradíte jedno kojení celou dávkou misky kaše dříve, než si myslíte.