V těhotenství jsou ženy více opatrné. Bojí se jíst potraviny, kde je skořice, plísňový sýr, ořechy, jahody, syrové maso anebo třeba i chilli. Jak to vůbec je s požíváním pochutin a pokrmů během gravidity? Je něco skutečně zakázané nebo se jedná jen o omyl. Vždyť třeba taková skořice se dá najít i v čaji a v mnoha sladkých pokrmech.
Jaké hrozby se dočtete na internetu
Je pravdou, že během těhotenství je dobré se více hlídat a přemýšlet nad určitými věcmi více než jindy. Jde o jiný stav. V těle vám roste malý človíček, který je náchylný a citlivý na různé neduhy. Pokud někdo otěhotní jen při pomyšlení na dítě má asi více kuráže než žena, která musela o miminko více bojovat. A je tedy pochopitelné, že se pak bojí sníst třeba i domácí skořicový štrůdl.
Jenže internetové diskuze jsou plné pomluv, hloupostí a trollů, které zmatou nejednu ženu. Minimálně ji nasadí brouka do hlavy. A pak řeší každé sousto. Nejen aby příliš nepřibrala, protože společnost chce jen štíhlé ženy s velmi dobrou kondicí, ale i proto, aby něco neudělala špatně.
Dnešní mateřství není nic snadného. Ze všech stran se na nás valí informace o všelijakých dětech s postižením a psychickými problémy. Pak se to musí vždy na něco svést. Takže se vymýšlejí teorie a odborná veřejnost, čti maminky na webu, je potvrzují.
Jak je to tedy s konzumací nejen skořice v těhotenství?
Tak určitě je pravdou, že některé druhy potravin, čajů by se neměly vůbec, opatrně v malém množství nebo jen z ověřených zdrojů.
- Určitě to platí o syrovém masu. Pokud jste tedy milovnice sushi, tataráku či uzeného lososa, nejspíš na to budete muset na chvíli zapomenout. Syrové neopracované maso může mít v sobě parazita nebo bakterie. Který je samozřejmě zdravotně škodlivý i mimo graviditu, ale během není ohrožuje na životě i nenarozené dítě. Těch pár měsíců to vydržíte. Pak bude o to více chutnat.
- Nebezpečné mohou být i nepasterizované sýry. Třeba odněkud z farmy. Tam hrozí listerióza. Nemoc vyvolávající zvracení, průjem, stavy podobné chřipce. Nic, o co by člověk dobrovolně stál, zvláště v období těhotenství.
- Koření a některé bylinky je vhodné omezit. Nemusíte se hned všeho vzdávat, ale je dobré vědět, co konzumujete. Dobrý pozor byste si měli dát hlavně během prvních týdnů gravidity. První trimestr je velmi rizikový. Alespoň teď ze začátku vynechte zázvor, hřebíček, lékořici, pelyněk, anýz, fenykl, estragon, kontryhel a skořici. Skořice a jiné totiž podporují děložní stahy. Takže mohou vyvolat až potrat či předčasný porod. Pokud si tedy uvaříte čaj, kde je skořice ve směsce obsažená, nic se nejspíš nestane. Ale jestliže začnete pít čistě skořicový čaj každý den, už hrozí potíže. Stejně je tomu s uvedenými bylinkami aneb jak se říká v jedné české pohádce, přiměřeně.
Kdy si v klidu mohu dát skořici v těhotenství a další zakázané potraviny?
Chápeme ale, že chuť je mnohdy silnější. Takže je třeba nad tím objektivně přemýšlet. Šáteček posypaný cukrem a skořicí? Klidně. Čaj z celých skořicových tyčinek luhovaný deset minut? Ne. A tak by se dalo pokračovat se vším.
Někdo by si však mohl myslet, vždyť o nic nejde. Co se stane, když sním kousek zázvoru, pizzu s estragonem a fenyklem nebo si dám tři kousky závinu. Ano, běžně je to v pořádku. Ale pokud se jedná o těhotnou ženu, je třeba se mít na pozoru. Takže zvažte rizika. Záleží i v jakém trimestru se zrovna těhulka nachází.
Třeba právě skořice umí rozproudit krev, což může překrvit pánev a vyvolat stahy. Ano má sice dezinfekční účinky, podporuje trávení a umí zahřát organismus, ale v prvním či druhém měsíci byste to neměli riskovat. Naopak, pokud už máte těsně před porodem, klidně si dopřejte bez výčitek. Pak se i vyloženě doporučuje pít skořicový čaj na vyvolání nebo alespoň rozběhnutí porodu. Tady už nic nehrozí.
Co vy a vaše chutě? Ovládáte se nebo jíte i to, co by se nemělo?