15 března, 2023

Kopřivka u dětí a miminek: Jak vypadá a jak dlouho trvá? 

Všimla jste si zvláštní vyrážky na tělíčku miminka? Kopřivka u dětí dokáže zprvu dosti vylekat a maminky hledají na internetu všelijaké onemocnění, které zrovna to jejich dítě má. Avšak kopřivka není nic závažného. Spíše to obtěžuje, svědí a je nutné vědět, jak s ní bojovat. Jedná se totiž o reakci těla. 

Vyrážek, pupínku, skvrn na kůži, přemísťující se mapy. To vše se může samozřejmě kdykoliv objevit. Ze začátku to vypadá hrozivě, netušíte, co s tím a běžíte k doktorovi. U vyrážek to ale často není vůbec potřeba. Chce to čas, než zjistíte, zda jen o pouhou kopřivku nebo o něco vážnějšího jsou třeba neštovice nebo spála. Důležité je vědět, že kopřivka vypadá jako drobné červené tečky. Dítě nijak neohrožuje, ale svědí jej, pálí a ono má tendenci si to škrábat a dřít. A to nechceme. Takže se musíme jako rodiče postarat o úlevu. 

Co to je kopřivka 

Jedná se o alergickou reakci organismu na nějaký alergen. Ten buď může poškodit samotnou kůži nebo se může vyskytnou uvnitř těla pomocí potravy. Častěji postihuje chlapce než dívky, a to hlavně v prvních deseti letech života. Kůže je totiž v tomto období velmi jemná a citlivá na všelijaké patogeny. Pokud máte doma ekzematika, astmatika nebo alergika, máte docela jistotu, že se čas od času objeví. Může to být ale i jako reakce na zpocení či změnu teplot.  

Kopřivka ukazuje a varuje, že tělo něco nepřijímá příliš dobře. Může to být potravina, prací prostředek, reakce na lék. Je toho mnoho. Mezi nejčastější spouštěče patří: 

  • Mouka, vejce, mléko, ryby a citrusy. A klidně i superpotraviny jako ořechy a čokoláda.
  • Léky na bolest nebo antibiotika. 
  • Histamin v jídle. 
  • Kosmetika nebo prací prostředek. 
  • Umělá vlákna v oblečení. 
  • Po kontaktu s rostlinami či hmyzem. 
  • Vyvolat kopřivku mohou i teploty, slunce či velký chlad. 
  • Pozor dejte i na domácí mazlíčky, obzvlášť v případě alergiků na roztoče. 
alergen a kopřivka
Kopřivku často vyvolá alergen, třeba ořechy. Zdroj: Unspalsh.com

Jak dlouho trvá kopřivka? U dětí jde docela o rychlý nástup. Ještě ráno je vaše miminko zcela v pořádku, ale odpoledne už si všimnete, že má pupínky po celém břiše a na tvářích. Příznaky pak většinou ustupují v průběhu několika dní či týdnů.  

Jak vypadá kopřivka u dětí? 

Kožní projevy kopřivky u miminek jsou různé. Někdo má jen pár teček, jiným se slije to větších map. Některé miminka mohou mít i drobné pupínky naplněné tekutinou, není tedy divu, že se v první chvíli maminka domnívá, že někdo chytilo neštovice. Pokud je vyrážka na citlivém místě, jako je třeba oční víčko, může způsobit otok dané oblasti. Kopřivku u dětí mohou provázet teploty, zvýšená únava, nevrlost, nechuť k jídlu nebo průjem. Pokud se přidá něco vážnější, vždy navštivte lékaře. 

Je kopřivka nakažlivá? 

Jde o kožní reakci těla, ale bez infekčního původu. Dítě tedy nemusíte izolovat od ostatních a není potřeba žádných opatření. Spíše zkuste zapřemýšlet, co se udělalo jinak. Najít příčinu. Podali jste nové jídlo, dobrotku, upekli ořechovou bábovku? Vyměnili jste prací prášek za gel jiné značky nebo jste miminko oblékli do nového oděvu? Vše je potřeba zvážit. Pokud máte tušení, co by to mohlo způsobit, odstraňte to. Po zmizení kopřivky danou věc opět použijte, nasaďte a pozorujte, zda se bude situace opakovat. Pak budete mít jistotu, že jste tipli správně a zachováte se dle výsledku.  

Občas je těžké najít příčinu. Může se jednat o jednorázovou záležitost, kdy jste miminko příliš navlékli a ono se zpotilo. To dělá většina maminek. Přitom se doporučuje pouze jedna vrstva navíc oproti tomu, jak se obléknete vy.  

Léčba kopřivky u dětí 

Jaká je první pomoc, když najdete kopřivku? Je nutné dítěti ulevit, aby nemělo tendenci se šrkábat a zavléct si do ran nějakou horší infekci. Takže vždy mějte v domácí lékárničce nějaké antihistamikum. Dobrý je fenistil. Pak určitě zmírníte svědění pomocí chladícíh a zklidňujících mastí. V lékárně je velký výběr a lze mazat už velmi malá miminka. Pokud to počasí a prostředí dovolí, nechte kůži dýchat a pořádně provětrat. Takže vysléknout, podat lék, namazat a na vzduchu nechat zaschnout. Co se týká koupele, myjte v čisté vodě a poté dítě namažte nějakým třeba olejem, který dodá kůži vláhu a promastí ji.  

Avšak vždy je lepší problémům předcházet. Teda prevence je základ.  

  • Pokud má dítě potravinovou alergii, důsledně hlídejte jídelníček.  
  • V případě kožních nemocí dbejte na správnou péči o pokožku. Pravidelně promazávejte. 
  • Snažte se vyhnout umělým látkám v oblečení. Volte raději len, bavlnu a jiné přírodní materiály.  
  • Zbytečně miminko a dítě nenavlékejte. Nepřehánějte to, ale ani nezanedbejte to. Prochladnout je snadné. 
  • Dodržujte pitný režim. 
  • Nevystavujte své dítě příliš slunci.  
  • Přidejte do denního režimu potravinové doplňky a vitamíny. 

Kopřivku snadno zvládnete doma. První dny to bude pro dítě nepohodlné. I pro vás t bude náročnější. Bude muset dávat pozor na to, aby se dítě dále neporanilo. U miminek pomohou rukavičky. U starších potomků domluva a vysvětlení následných dalších potíží při nedodržování pravidel. Pokud se vám však cokoliv nezdá, vždy navštivte lékaře. Kopřivka nemizí ani po několika týdnech, spíše je horší? Dítě začne být dušné, příliš spavé, nejí a nepije? Přidala se vysoká horečka, která nejde srazit dolů? To vše je důvod pro prohlídku pediatrem.  

kopřivka svědění
Rukavičky brání ve škrábání, když svědí kůže. Zdroj: Pixabay.com

Jak ještě lze pomoci? 

Mnozí z nás často sáhnou po bylinkách. Avšak zde pozor na výběr. Některé jsou také alergeny nebo mohou přitížit. Ale kopřivou, která čistí krev, heřmánkem nebo meduňkou nic nepokazíte. Můžete kůži i otírat kapesníkem, namočeným ve vychladlém černém čaji nebo připravte děťátku bylinkovou koupel a následnou masáž s oleji. Uleví se mu.  

Zkusit lze i homeopatika. Ty totiž také pomáhají zmírnit příznaky svědění, otoky a pomáhají hojit nalité pupínky. Na poličce by vám tak neměl chybět Poumon histamine 15CH a Apis mellifica 30CH. 

Co zabírá u vás na léčbu kopřivky?