18 srpna, 2022

Kdy jet do porodnice: Jak poznat kontrakce a dalších 10 hlavních ukazatelů 

V těhotenství se žena připravuje na mnohé. Třeba jak poznat kontrakce a nastavit se na myšlenku, že porod už je tady. Informace se sice většinou přenášejí z matky na dceru, ale ne vždy tomu tak je. A navíc, u každé ženy to může být různé. K určení rozjetého porodu je tedy zapotřebí znát víc ukazatelů, než jsou jen kontrakce.  

Pro nastávající maminku je těhotenství velmi náročné, jak po fyzické, tak i po psychické stránce. Mění se tolik věcí. Tělo roste do obřích rozměrů, nafukuje se, zadržuje vodu a bolí. Hlava zase dostává zabrat s otázkami ohledně budoucnosti. Jak bude život vypadat, až bude miminko na světě? Vše je totiž skoro stejné, dokud je v břiše. Ale poté?  

Začínající porod a kotrakce 

Jiný stav je natolik jiný a náročný, že je někdy velmi obtížné určit, co je běžné a normální a co už má těhotnou ženu trochu rozrušit. Většinou se tyto ženy připravují na miminko samotné. Tedy na péči o něj a jak jej mají vychovávat. Čtou knihy, chodí na semináře, sledují webináře. Vypočítají si i termín porodu, avšak na to, jak bude vypadat porod, co se bude dít předtím a kdy vyrazit do porodnice už trochu zapomínají.

Vždyť to dokázalo tolik žen předtím. Jde přece o přirozenou věc. No, a nakonec jsou noviny plné domácích porodů nebo miminek narozených se v autě nebo kdesi na půli cesty do porodnice. Prostě už se to nestihne. Nic proti alternativně vedeným porodům, dulou, v domácím prostředí, v rodících domech, doma v bazénku apod. To je právo každé ženy. Ale pokud už se rozhodne pro jinak vedený porod, musí se na něj adekvátně připravit. Ale ty, co to zastihne nepřipravené, to pořádně vyděsí. Jak to že to přišlo, tak rychle? Přitom jsou ukazatele, které mnohdy i několik dní dopředu poukazují na chystající se příchod novorozence na svět. 

Náznaky blízkého porodu aneb jak poznat kontrakce a jiné 

Jste rodička a něco je jinak než obvykle? Pak byste měla kontaktovat svého lékaře a poradit se. Rozhodně jet dvakrát zbytečně než to jednou nestihnout. Doktoři jsou přece od toho, aby uklidnili a adekvátně poradili či určili léčbu. V těhotenství se jedná o zdraví matky i dítěte a mělo by tedy být vše pod kontrolou. Zvláště ve třetím, tedy posledním, trimestru se každý náznak porodu prošetřuje. Než však plašit zbytečně, pojďme si napsat, co většinou předchází před dnem D.  

  • Ženě klesá bříško. Jde o babskou pověru, ale na každém šprochu pravdy trochu. Jestliže bříško klesne, může to znamenat, že miminko víc sestoupilo do porodních cest. Tím se zasune, níž do pánve a těhotenské bříško opticky sníží své těžiště. A bude se vám i snadněji dýchat. 
  • Několik dnů před vypuzením miminka se tělo samovolně čistí. Odchází stolice, někdy to přeroste až v menší průjem a rodička nemá tolik hlad. Porodní cesty se připravují. Stolice totiž vadí průchodu. Právě proto se rodičkám v porodnici podává u příjmu klystýr. Mimo jiné to i zahřeje pánev a urychlí porod.  
  • Odborníci, duly a zkušenosti maminek říkají, že vám může odcházet hlenová zátka. Jde o zátku uzavírající děložní hrdlo. Má většinou bílou barvu, někdy s příměsí krve. Má táhlou konzistenci. Ženy ji mnohokrát zamění za hustý výtok nebo ji vůbec na svém prádle nezaregistrují.  
  • Objevují se falešné kontrakce. Děloha trénuje. Takže břicho, podbřišek nebo záda mohou bolet i několikrát za den, ale v krátkých intervalech. 
  • V literatuře i na webech se uvádí, že asi dva dny před vypuknutím porodu je rodička unavenější a jako by nabírala sílu.  
těhottná žena
Na konci přijdou kontrakce a začne porod, Zdroj: Pixabay.com

Prvorodičky to prostě jednoduché nemají. Zeptejte se ve vašem okolí a v rodině všech žen, které se již staly matkami, jaký byl jejich porod. Jak začal, zda tomu něco předcházelo a jaký měl průběh. Nespíš nenajdete dva stejné případy. 

Jak poznat kontrakce a zahájit cestu do porodnice 

Porod totiž začíná všelijak. Někdy přijde jako blesk z čistého nebe, jindy praskne voda anebo si vás nechají v porodnici hned během kontroly. Je to různé. Možná vás napadla i myšlenka, že to přece nejde nepoznat. Vždyť porod bolí. Ano, ale každá máme jiný práh bolesti. Takže ne vždy je to indikace k poznání, že už je ten správný čas vzít tašku a nastartovat auto. Ženy, které mají bolestivou menstruaci snesou mnohem více. Často se kontrakce přirovnávají k menstruačním bolestem. Lepší je tedy změřit. To vám jasně napoví. 

  • Do porodnice tedy jeďte vždy, když naměříte, že máte kontrakce po pěti minutách poslední hodinu.  
  • Když vám praskne voda a vy máte v botách rybník. Pozor, ne vždy je to jako ve filmu. Může odtékat i po kapkách. 
  • Máte nutkání na velkou a silnou bolest v zádech či břiše. 
  • Objevíte hnědý výtok nebo rovnou začnete krvácet z pochvy. 
  • Vlezete do sprchy nebo vany a teplá voda kontrakce nerozežene. Naopak je zintenzivní, zpravidelní a vy pak máte problém z vod vylézt a osušit se.  

Začínající kontrakce se mění za poslíčky 

Jde o křeče v břiše, které vás klidně probudí ze spánku uprostřed noci. Jde o takové bolesti, které musíte už nějak prodýchat, rozchodit. S dietní chybou si to rozhodně nespletete. Kontrakce začínají jako lehcí poslíčky již 4 týdny před termínem porodu. Také bolí, ale během chvíle ustanou. Jak přijdou, tak odejdou. Nejsou dlouhé a pohyb je rozežene. Pravé kontrakce trvají klidně i minutu v kuse. Jde o takový stav, kdy se rodička musí houpat v bocích, lehce si zanadávat nebo se někde schoulit a přežít to. Obvykle fungují i masáže beder, které provádí partner, manžel nebo jiný doprovod.  

síla kontrakce
Silné křeče, u kterých klidně neležíte. Zdroj: Pixabay.com

Kontrakce od poslíčků tedy rozeznáte hlavně dle síly, doby trvání a opakujícího se rytmu. Poslíčky máte třeba deset minut a pak se opět věnujete svým činnostem. Kontrakce se stupňují. Je spoustu nastávajících maminek, které jedou do porodnice již po prvním větším píchnutí. Ale to je naprosto zbytečné. Vždyť tělo, porodní cesty, se musí otevřít, připravit, a to nějakou dobu zabere. Prvorodičky první dobu porodní mají dlouhou i několik hodin, vyjma překotných porodů. U vícerodičky je to rychlejší.  

Samotný porod 

Porod má tři fáze. První doba porodní připravuje tělo. Děložní hrdlo se otevírá, miminko sestupuje, děloha pracuje. Druhá doba porodní je vypuzovací částí a výsledkem je porozené miminko. Tělo si to většinou vše ohlídá samo. Třetí doba porodní je znakem rození placenty a následným zavinutím dělohy.  

K porodu je vhodné si zabalit tašku do porodnice, kde máte nachystané veškeré důležité lékařské zprávy a potřeby pro sebe a čerstvé miminko. Nenoste do porodnice zbytečně nic navíc. Poptejte se kamarádek, co vše potřebovaly. Však v porodnici jste dnes tři dny a už vás pouští domů. Po císaři týden. A s ambulantním porodem jde o záležitost pár hodin. Balte tedy podle toho. A pokud něco zapomenete, otec dítěte vám to rád obstará. 

Jaký byl váš porod? Poznaly jste, že se blíží? Nejely jste příliš brzy do porodnice? 

Mým životem je má rodina. Mám mnoho zájmů a stále se pouštím do něčeho nového. Jsem hrdá na svůj první e-book, který jsem nyní dopsala. Baví mě psaní, hlavně o mateřství, dětech, bydlení a životě. Práce je můj koníček. Co víc si přát.