11 prosince, 2023

Jaké jsou příznaky mimoděložního těhotenství 

Strašák všech snažících párů je určitě mimoděložní těhotenství. Jde sice o prvotní radost a pozitivní test v podobě dvou čárek, ale může to vyústit až v boj o holý život maminky. Mimoděložní těhotenství se ze začátku jeví jako každé jiné a je tak obtížné jej rozpoznat. Většinou se tak děje ve chvíli, kdy žena začne krvácet a mít velmi bolestivé křeče v břiše. 

Co to je mimoděložní těhotenství 

Vynechal vám cyklus, nedostavilo se krvácení a vy celá radostná běžíte do lékárny pro těhotenský test. Nesete si hrdě tašku domů a tam netrpělivě trháte obal a čtete návod. Uděláte test a s napětím čekáte na výsledek. Je to tam. Krásné dvě čárka jako dálnice. Hurá. Dočkala jste se. S partnerem sdílíte nadšení, a dokonce se o radost podělíte s nejlepší kamarádkou. Sladké tajemství. Stačí už jen zajít na potvrzení k doktorovi. Někdy se ani nedojde na prohlídku a už se ví, že je něco špatně. Jindy se na mimoděložní těhotenství přijde na prohlídce pomocí ultrazvuku. Takže jak na sobě žena pozná mimoděložní těhotenství? Nijak.  

těhotenství na testu
Ani pozitivní test neznamená běžnou graviditu. Zdroj: Pixabay.com

Doktor totiž hledá zárodek. Oplodněné vajíčko, gestační váček, v děloze. Pokud jej nenajde, hledá jinde. A samozřejmě se odebírá krev. Pokud ta prokáže vyšší hladinu HCG, což je těhotenský hormon, tak buď ještě počká a pacientku si pozve za týden nebo jej najde někde jinde.  

Riziková gravidita

Problémem mimoděložního těhotenství, což napovídá už název sám, je fakt, že vajíčko se uhnízdí jinde než v děloze. Děloha je přímo určená k růstu a vývoji plodu. Je na to uzpůsobená. Umí se roztáhnout, přizpůsobit. A má schopnost plod vyživovat a chovat ho jako v peřince. Jenomže, pokud se vajíčka zakoření jinde, nejčastěji ve vejcovodu nebo přímo ve vaječníku, vzácně uvnitř těla v břišní dutině, na jiném orgánu, dochází k ohrožení života nastávající maminky. 

Ve chvíli, kdy se začne vajíčko dělit a množit, zvětšovat svůj objem, pak protrhne tkáň, praskne a nastává masivní vnitřní krvácení. Žena to pociťuje jako ostrou bodavou bolest. Může začít i krvácet a přichází mdloby. V tuto chvíli často žena volá záchranou službu. 

Mimoděložní těhotenství a příznaky 

Takže to, co z počátku vypadá normálně, se začne po několika týdnech po oplodnění, obvykle mezi 4-12. týdnem, jevit zcela jinak. Mezi ty hlavní patří: 

  • Tupá bolest v podbřišku či celém břiše 
  • Podlitiny 
  • Mdloby 
  • Slabost 
  • Nízký krevní tlak 
  • Hnědé špinění, výtok 
  • Krvácení 
  • Křeče 

Celkově je žena velmi unavená, bolavá a její vnitřní hlas ji napovídá, že je něco špatně. Pokud začne špinit nebo krvácet, její první myšlenka je potrat. A v podstatě má pravdu. Tak či tak se miminko nekoná. Tento typ gravidity, odborně ektopické těhotenství, se vždy musí ukončit. Nelze v něm pokračovat. Plod by stejně neměl šanci, protože nemá od počátku zajištěny ideální podmínky. 

Jak ukončit mimoděložní těhotenství 

Tělo si s tím většinou poradí samo. V podstatě záleží na tom, v jakém stádiu se na to přijde. Pokud v samém počátku, dá se vše řešit medikamenty anebo se naplánuje chirurgická operace. Vždy je to lepší varianta než čekat, až to praskne a naplní se břicho krví. Pak hrozí otrava krve a jde o velmi vážný stav.  

  • Léky: Pokud je embryo ještě malé, dá se nasadit lék methotrexát, který zastaví růst a vyloučí jej z těla. 
  • Operace: Provádí se laparoskopické odstranění vajíčka. V horších případech, když je špatně uložena, dutiny jsou tenké nebo už je vajíčka zkrátka příliš velké, přistupuje se k celkovému vyjmutí vejcovodu a provádí se revize dělohy. 
operace vejcovodů
Jedno z možností ukončení mimoděložního těhotenství je operace. Zdroj: Pixabay.com

Rekonvalescence je poměrně rychlá. 

Kdy je možné znovu otěhotnět 

Obecně se doporučuje vydržet dva cykly a poté se opětovně pokusit o další miminko. Bohužel se často stává, že se situace buď opakuje anebo má dlouhodobé potíže s přechodnou neplodností. Tělo je zmatené a ruku na srdce. Po odstranění vejcovodu je žena sice i nadále plodná a schopná dítě odnosit, ale přece jen jsou šance poloviční. Chce to větší dávku trpělivosti a neškodí těhotenství řešit i se svým gynekologem.  

Je však nutné pomyslet i na psychiku. Po této události může být nerušené. Je to přece jen citlivé téma. Žena přišla o miminko. Vajíčko bylo oplodněno a mělo šanci, kdyby se uchytilo v děloze. Často tak hlava překáží ve schopnosti znovu otěhotnět. Musí se uzdravit nejen tělo po operaci, ale i mysl. Pak vše půjde snáze. 

Rizikové faktory, které ovlivňují pravděpodobnost mimoděložní těhotenství 

Co vůbec stojí za tím, že se stane něco takového? Možná jste až doposud o této možnosti neměli ani ponětí. A není se čemu divit. Přeci jen se o tom zase tolik nemluví. Stejně jako je tomu třeba u biochemického těhotenství. Takže nyní už víte, že dvě čárky automaticky neznamenají miminko. 

Je možné se tomu vyhnout? Je možné něco udělat, jak tomu předejít, vyvarovat se? Co přesně zvyšuje pravděpodobnost, že bude ten pár, který bude mít problémy. Je to řada věcí a přispívá k tomu dnešní doba a chování společnosti. 

  1. Starší rodičky nad 35 let
  1. Výskyt endometriózy 
  1. Prodělané potraty 
  1. V minulosti provedené operace v oblasti pánve a břicha 
  1. Kouření matky 
  1. Otěhotnění i přes nitroděložní tělísko 
  1. Již jednou prodělané mimoděložní těhotenství 
  1. Abnormality v děloze a jejím okolí 
  1. Pohlavní nemoci 
  1. Těhotenství, ke kterému došlo pomocí podpory hormonů a léků 
  1. Nesrovnalost hormonů  

Máte nějakou zkušenost s mimoděložním těhotenstvím? Ať už osobní nebo třeba z řad přátel či rodiny?