13 ledna, 2023

Jaké jsou nejlepší kapky na prdíky u novorozence? 

Malinké miminko má občas bolavé bříško. V tu chvíli je nejlepší vytáhnout kapky na prdíky. Ty pomohou k překonání bolení. Co to způsobuje a jaké kapky nejlépe použít? Někdy nezbyde než vyzkoušet různé značky, protože na každé miminko platí něco jiného. Obrňte se trpělivostí a vyhlížejte světlo na konci tunelu. Naštěstí z toho děti rychle vyrostou. Stačí přežít asi prvních 5 měsíců. 

Prdíky většinou začnou až doma 

Ve chvíli, kdy se vám narodí malé miminko, máte kolem sebe spoustu sester v nemocnici, které vám mohou pomoci. Děťátko je první dny spíše spavé a klidné. Moc práce s ním není. Ale jakmile se dostanete domů, začne peklo. Pokud kojíte, zjistíte, že potřebujete mnohem více jíst. A s tím začnou první problémy. Některé potraviny mohou zatěžovat pak trávení miminka, nadýmat jej a tím vyvolávat pláč. Pokud nekojíte, nejásejte. I v případě umělých mlék se může vyskytnout nesnášenlivost a malému miminku nesedne. Poznáte to hlavně díky zvracení mléka, kroucení malým tělíčkem a neustálým pláčem. 

Občas trvá rodičům déle, než pochopí, že jejich miminko něco trápí, respektive co to je. První měsíce, týdny jsou někdy boj. Hormony pracují na plné obrátky, nálady se střídají jako na houpačce a pokud jde o vaše první dítě, můžete tápat o to více. Proč to dítě tak řve? Má hlad, je mu zima, nudí se, je ospalé? Ano, může být, ale někdy je to skutečně bolavé bříško. Co s tím dělat? 

Čtvrtý trimestr 

Možná už jste slyšeli, že na prdíky trpí více kluci. Takže mnoho žen po zjištění pohlaví, se už dopředu obává probrečených dní a nocí. Bohužel, je to fáma. Ani maminky holčiček nezůstanou stranou. Pohlaví s tímto problémem nemá co dělat. Těhotenství trvá 9 měsíců. A říká se, že po narození probíhá další čtvrtý trimestr. Tedy potřebný čas miminka na adaptaci mimo bříško.  

Potravu, trávení nemuselo řešit. Nyní má neustále plný žaludek, střeva pracují a ono nemá tolik sil. Má velmi tenkou břišní stěnu, kterou musí teprve posílit. První týdny jenom leží, takže plyny neumí správně vytlačit. Pak na řadu přicházíte vy. Musíte mu s tím pomoci do doby, než se začne více pohybovat. Tím posílí svaly a bude se efektivněji vyprazdňovat a zbavovat nahromaděných plynů.  

miminko se hýbe
Starší miminko se více hýbe a prdíky jej tolik netrápí. Zdroj: Pixabay.com

Co dělat, aby prdíky netrápily 

Ideální je ale problémům předcházet. Tedy jednat tak, aby vůbec k velkým bolestem bříška nedošlo. Jak na to?  

  • V prvé řadě si musíte pohlídat stravování u kojení. Někdo tvrdí, že je vhodné se vyvarovat mléčným výrobkům, luštěninám, perlivým nápojům a čerstvému pečivu. Ale to někdy nemusí být až tak pravda. Některým miminkům to vadí, jiným nikoliv. Tady nezbyde nic jiného než to odzkoušet. Jasně, že hned týden po porodu si neuvaříte čočkovou polévku, ale dobré je začít pozvolna. Zkuste prvně do polévky přihodit hrst hrášku nebo fazolí a pozorujte, co to udělá. Začal se váš potomek kroutit, hodně kopat nožičkami, zatínat ručičky a plakat více než obvykle? Tak raději tuto potravinu na čas odložte. 
  • Dalším důležitým bodem je správná technika kojení. Tedy dokonalé přisátí miminka na bradavku. Pokud to budete provádět technicky špatně, docílíte tak bolavých prsou, ragád, zánětů, pomalého přibírání kojence a zbytečného polykání vzduchu. To hrozí i novorozencům krmeným z lahve. Nemusí sedět savička, může rychle protékat, a to značí opět spoustu vzduchu v trávicím ústrojí. 
  • I když se to mnohým maminkám může zdát zbytečné, je velmi důležité dávat miminko odříhnout. A to po každém krmení. Stačí jej chytit do vzpřímené polohy, lehce poplácat po zádičkách a je hotovo.  
  • A poslední radou, jak předejít problémům je pít fenyklový či kmínový čaj. Ten odbourává nadýmání. Můžete jej konzumovat vy, pokud jste kojící maminka, anebo v případě krmení lahve přímo podávat děťátku. 

Kapky na prdíky 

Vyzkoušely jste všechny uvedené rady, ale vašemu drobečkovi se stále vrací bolest bříška? Pak budete muset udělat procházku kolem lékárny a zakoupit kapky na prdíky. Ty se povětšinou užívají před krmením. Mohou se nakapat na lžičku, přímo do pusinky nebo u kojení přímo na bradavku a strčit hned miminku do pusinky. Pomáhají k lepšímu trávení a ulevují od bolesti.  

Mezi nejčastěji používané jsou Espumisan, který má příchuť banánu, pak Infacol, Sab simplex a Baby Calm. Některé lékárny pak prodávají a doporučují i probiotika, které upravají vnitřní střevní mikrofloru. Tady k těm hojně propagovaným rozhodně patří BioGaia, Biopron a Swiss.  

Doporučuje se dávat i několikrát za den, ale opět je to velmi individuální. Čím bude miminko starší, tím méně to bude potřeba. 

pasení koníků
Na bříšku miminko snadno uvolní plyny. Zdroj: Pixabay.com

Na bolesti břicha pomáhají i další techniky a kapky na prdíky nebudou ani potřeba 

K lékům, kapkám na prdíky je vhodné přidat i správnou manipulaci a polohování miminka.  

  • Takže pokud doma máte šátek či nosítko, v případě těžkostí jej v tom noste. Správná poloha napomůže peristaltice střev a tím potomkovi značně uleví.  
  • Pokud novorozence budete nosit na rukou, pak rozhodně v poloze na tygříka nebo v klubíčku. Opět velmi nápomocné.  
  • Pak se doporučuje i dítě často i několikrát za den pokládat na rovnou podložku na bříško. Tlakem vyžene prdíky a navíc posílí celé tělo. Stejně se musí učit pást koníky, tedy zvedat hlavičku a posilovat svaly na krku.  

A nic nezkazíte ani nahříváním bříška, jeho jemnou masáží nebo kopáním s nožkami. Na internetu je spoustu videí, jak na to. Potom bude prdět jedna báseň. A není hezčího zvuku, který je následně doprovázen úsměvem, úlevou a tichem.  

Máte i vy své ověřené tipy, jak překonat těžkou hodinku, když vaše dítě trápí prdíky a bolesti bříška? 

Mým životem je má rodina. Mám mnoho zájmů a stále se pouštím do něčeho nového. Jsem hrdá na svůj první e-book, který jsem nyní dopsala. Baví mě psaní, hlavně o mateřství, dětech, bydlení a životě. Práce je můj koníček. Co víc si přát.