Píchavá bolest v podbřišku v těhotenství vyděsí nejednu těhotnou ženu, zvláště prvorodičku. Jenže je třeba si uvědomit, že bolest je běžnou součástí celého období gravidity. Moc se o tom nemluví, ale je to prostý fakt. Kdy je však třeba zpozornět a co za bolestí vůbec stojí?
Ženy trápí bolesti v podbřišku po celý cyklus
Ve chvíli, kdy nás začne něco bolet zpozorníme. Chvíli to sledujeme a pokud bolest neustane, sáhneme po prášku proti bolesti. Ten zabere a my v tu chvíli na bolest zapomeneme. Někdo se ji dokonce naučí ignorovat. Co když ale bolest v podbřišku přijde ve chvíli, kdy očekáváte menstruaci a ta nepřichází? Může se jednat o první známky těhotenství. A takovou bolest nelze jen tak přehlížet. Většina žen v tu chvíli zpanikaří. Zvláště ve chvíli, kdy miminko zrovna nechtějí a krvavé dny stále nepřišly.
Bolest v podbřišku v těhotenství je velmi častá. Jak na samém začátku, kdy to značí zrození nového života, během gravidity, tak i na samotném konci, kdy se dostavují kontrakce. Břicho je pro ženu zkrátka ukazatel momentálního stavu. Ženství je v dnešní společnosti upozaďováno, protože ženy musí být silné a něco vydržet. Jenže je třeba naslouchat svému cyklu, aby byla žena v harmonii se svým tělem. Jedině pak pozná, kdy je bolest v pořádku a kdy už je třeba vyrazit k lékaři.
Kde se vlastně bolest objevuje nejčastěji?
Hlavně na pravé straně. Je to zejména kvůli rozpínání dělohy, růstu miminka, napínání vazů, tlačení orgánů a vlivem hormonů. Na začátku se tedy bolest nejčastěji lokalizuje na pravé straně. Tak si to nespletete se zánětem slepého střeva, které je na straně levé. Jak bříško roste, bolest se přemisťuje více nahoru. Je to tím, že i děloha roste do stran a vzhůru. A proč napravo? Protože zde je úponový vaz nejkratší a nejvíc se tedy napíná. Ke konci těhotenství je to spíše už ve středu bříška, protože se těžiště přesouvá dopředu.
Bolesti v podbřišku v těhotenství během prvních měsíců
Jak již bylo řečeno, děloha začíná růst hned skoro hned po spojení spermie s vajíčkem. Prokrvovat se, zvětšovat. Mění se hladina hormonů a uhnizďuje se plod miminka. To vše má za následek tlaky v břiše. Každá žena má jiný práh bolesti, a i jinak snáší menstruační křeče. Ta co více trpí a první dny cyklu stráví v posteli, bude i více vnímat jiný stav. A naopak. Je to první znak, že se něco děje. A když vynechá menstruace, dostaví se další píchnutí v podbřišku, plus vyjde pozitivní test, pak si žena uvědomuje fakt, že nejspíš bude maminkou.
Třetí trimestr přináší i bolest v podbřišku
Na konci se může objevit celá řada bolestivých stavů a potíží. Tak zejména děloha je již ve své maximální velikosti. Vše pne a napíná se. Kůže na břiše jakbysmet. Miminko zevnitř intenzivně kope, tluče, tlačí. Na videu je to rozkošné, ale realita je krutá. Když se uvnitř propne ta malá nožička přímo do žeber, není to vůbec příjemné. Často se nedá ani dýchat či rovně postavit.
V posledních týdnech se také objevují poslíčci, tedy Braxton-Hicksovy kontrakce. Ty signalizují blížící se porod a tělo se tak trénuje na den D. Objevuje se i bolest stydké kosti, protože se pánev rozvolňuje. No a nesmíme opomenout i pravé kontrakce v samém závěru těhotenství. Ty začínají jako bolest v podbřišku a postupně se rozlezou po celém břiše a u některých až do zad.
Kdy jít i s bolestí v podbřišku v těhotenství k lékaři?
Pokud se bolest nestupňuje, za chvilku pomine a nesvíjíte se jak had, pak není třeba panikařit. Jestliže se však bolest nedá vydržet, přidá se k tomu třeba i špatné dýchání, bolest pod žebry nebo hlavy, krvavý či hnědý výtok není na co čekat. Okamžitě kontaktovat doktora a domluvit se na dalším postupu. to znamená ohrožení nejen pro vás, ale i vaše nenarozené dítě.
Trpíte na menstruační křeče a měli jste bolesti v podbřišku během těhotenství?