31 ledna, 2024

Co pomáhá na průjem v těhotenství a jak ho zastavit? 

Křeče v břiše a průjem v těhotenství nejsou zase tak časté, ale i přes to se sem tam objeví. Těhotenství je náročné samo o sobě, navíc pokud žena bojuje se střevní infekcí, je třeba se mít na pozoru. Může to totiž vést až k dehydrataci a ohrozit tak ženu i nenarozené miminko. Průjem přitom může vyvolat řada věcí. Jak se mu pokusit vyhnout a co dělat, když už jste až příliš častým návštěvníkem toalety? 

I během těhotenství vás může zastihnout střevní příhoda 

Těhotenství není jen krásným obdobím jako vídáte ve filmech či čtete v knihách. Většinou až od kamarádek se dozvíte i o těch horších přidružených věcech. A věřte, že i vy nezůstanete ušetřena Některá to má obtížnější, jiná méně. Avšak alespoň jeden problém za těch devět měsíců potká každou. 

Velmi časté jsou kromě bolesti prsou a únavy také křeče v břiše, bolesti při rostoucí děloze, vystřelující šípy v zádech a bedrech, zvracení, nevolnost. Na ty je skvělý paralen. Pokud se objeví zimnice a žaludek na vodě spolu s křečemi, přichází buď horečka nebo obávaný průjem. Za ten lze označit stolici, která je řídká a častá. Třeba až 5x za sebou. Určitě poznáte, kdy to není v pořádku.  

Co způsobuje průjem v těhotenství 

Na vině je celá řada věcí. Buď jde o hormony, dietní chybu nebo bakterie. Ty najdeme všude. Ne nadarmo se říká, čistota půl zdraví.  

  • Dietní chyba – Možná jste jedla až příliš tučného a mastného nebo jste mohla ochutnat zkažené jídlo. Na první pohled to není vidět, ale třeba jste přehlídla začínající plíseň nebo se maso zcela nedovařilo. Zkrátka dietní chyba se projevuje velice rychle.  
  • Viry a bakterie — Ty jsou na každém rohu. Takže zde je potřeba správně podporovat imunitu. Tedy dobře a zdravě jíst, mít dostatečný pitný režim, zdravě osídlená střeva a neuškodí ani podpora v podobě vitamínů. Postihnout vás může jak střevní chřipka, tak třeba i salmonela. V obou případech by o vás měl vědět lékař a mít pod dohledem. 
  • Léky — I některé léky mohou způsobit průjmy. Je to psané v příbalových letácích. Jsou to hlavně léky na snížení cukru a cholesterolu v krvi. Citlivější jedinci musí vyzkoušet třeba i několik druhů. A pak zde máme antibiotika. Postihla vás angína? Pak se nejspíš pár dní budete trápit s vodnatější stolicí. A jestliže užíváte magnesium kvůli poslíčkům, pozor na dávkování.  
  • Potravinové alergie a střevní onemocnění – I ty se klidně během těhotenství mohou rozjet. Řeč je o Crohnově chorobě a nesnášenlivosti lepku či laktózy. Přeci jen hormony se bouří a každé tělo reaguje jinak. A protože jde o autoimunitní onemocnění, nikdy nevíte, co jej spustí. Průvodním znakem jsou právě křeče v břiše. 
  • Stres 

Průjem v těhotenství a jeho výskyt

Průjem se může skutečně objevit z mnoha příčin. Je však důležité jej nepodcenit a dostatečně se hydratovat a vyživovat. Průjem v těhotenství se může objevit a signalizovat i jiné věci. 

  1. Průjem na začátku těhotenství: Pokud jste na samém začátku a už tušíte, že čekáte miminko, nejspíš se kromě zvracení přidá i několikadenní průjem. Nejde o nic vážného. Může za to několik faktorů. Časté zvracení dává do pohybu střeva. Tím pádem je vylučování častější než je obvyklé. Pokud se nepřidá bolest hlavy, pocit sucha v ústech či se nezmění barva stolice a moči, není třeba si dělat starosti. Stres, který přišel s novou rolí maminky brzy přejde, mysl i tělo se uklidní a vše bude zase jako dříve.  
  1. Na konci gravidity: Odpočítáváte poslední týdny třetího trimestru a nemůžete se dočkat porodu? Pak zkuste sledovat četnost stolice. Tělo se totiž s blížícím se porodem samovolně čistí. Takže ve chvíli, kdy začnete návštěvu toalety zvětšovat zabalte tašku. Průjem signalizuje blížící se porod. Často tak podráždí dělohu a vše je rychlejší. Pozor tedy i v případě, pokud uděláte dietní chybu a způsobíte si křeče v břiše, počítejte s tím, že si můžete rozjet porod. Střeva a žaludek se stahují, což dráždí dělohu. A výsledkem může být miminko narozené před termínem. Proto si ke konci těhotenství dávejte pozor na to, co jíte. 
průjem před porodem
Na konci těhotenství může průjem znamenat brzký porod. zdroj: Pixabay.com

Jak zastavit průjem v těhotenství, co dělat 

Průjmová onemocnění rychle přijdou a většinou rychle odejdou. Obvykle to je záležitost jen dvou tří dnů. Sice má člověk pocit, že umírá, ale není to tak zlé, jak to na první pohled vypadá. V graviditě je třeba myslet i na miminko. Dostává živiny skrz placentu a je proto nesmírně se stále nějak zásobovat jídlem a pitím, i když vám není po chuti. 

Zkuste pít po troškách. Ideálně vodu, čaje bylinkové i ovocné, nesycené minerálky a iontové nápoje pro doplnění minerálů a elektrolytů. Vyhněte se alkoholu, kávě, slazeným limonádám a energetickým nápojům. Strava by měla být lehká, vyvážená. Několik dní během průjmu i po něm vynechte tučná, smažená menu. Omezte i mléčné produkty, koření, pálivé pokrmy a sladkosti. Spíše se zaměřte na zeleninu na páře, kuřecí a krůtí maso, rýži a brambory a tolik oblíbené piškoty a suchý rohlík. 

Pokud nemáte hlad, pokuste se donutit. Stačí malá sousta častěji během dne. A neustále mít po ruce láhev s vodou. Dopřejte si i dostatek odpočinku. Klidně někoho požádejte o pomoc. Zalezte si do peřin a spěte.  

Léky na průjem v těhotenství aneb co je povoleno 

V těhotenství není jednoduché jen tak zajít do lékárny a zakoupit klasické léky. V graviditě je volba omezená. Jsou ale přírodní prostředky, které pomohou ulevit potížím spojených s průjmem. 

  • Černé uhlí — Jde o čistý přírodní produkt, který na sebe váže toxiny a pomáhá je vylučovat z těla. Černé uhlí koupíte v každé lékárně.
  • Probiotika – Ty je třeba doplnit, protože je nutné znovu osídlit střeva správnou mikroflorou. Zdravé bakterie pomohou střeva uklidnit. 
  • Rehydratační roztok – Ten se předepisuje i dětem. Pokud je potřeba doplnit tekutiny do těla, aby nedošlo k dehydrataci, užijte rehydratační roztok. Ten je plný minerálů, které vás postaví na nohy. 
živočišné uhlí při průjmu
V těhotenství na průjem užívejte živočišné uhlí. Je přírodní. Zdroj: Pixabay.com

Kdy zpozornět a jít s průjmem v těhotenství k doktorovi 

Většinou není třeba hned běžet k lékaři. Stačí jej telefonicky informovat. Jestliže vše probíhá normálně, za pár dní vám bude dobře. Ale pokud se vyskytnou křeče, kontrakce, bolesti břicha, vodnatý průjem, zelený průjem, začnete být malátná a unavená nebo dokonce přestanete cítit miminko, ihned navštivte ordinaci gynekologa či obvodního lékaře. 

Prevence je důležitá 

Problémům je dobré se dopředu vyhnout. Dávejte si pozor u přípravy masa. Musí být dostatečně propečené. Dodržujte základy hygieny, především mytí rukou. 

Máte zkušenost s průjmem v těhotenství?