Bolest břicha v těhotenství 2. trimestr jsou naprosto běžné. Některé ženy trápí nepříjemné pocity prakticky celých devět měsíců, jiné jen na začátku, další právě během druhého trimestru, kdy miminko nejvíce roste. Nikdy dopředu nemůže říct, do jaké kategorie bude padat a jak těhotenství bude zvládat. Tato zkušenost je nepřenosná a je třeba si ji zažít.
Ano, je to tak. Dokud si to žena neprožije, netuší, co to je za bolesti v těhotenství. Vždyť v každém filmu, knize, článku se hovoří o tom, jak je čekání na miminko nádherným obdobím. Možná se píše a ukazuje, že je ženě nevolno nebo je až příliš unavená či hladová. Nikdy se ale moc nemluví o tom, že jde vlastně o dost bolestivý stav. Těhotenství může být i dost nepříjemné.
Důvody, proč přichází bolest břicha v těhotenství 2. trimestr
Ve chvíli, kdy začne bolet břicho, se většina žen prvně vyleká. Ihned je napadají ty nejčernější myšlenky a obávají se o život svého děťátka. Jenže není bolest jako bolest. Pokud je to vážné, je většinou doprovázená i dalšími symptomy jako je krvácení, malátnost, horečka apod. Pokud jsou to jen samotné křeče, většinou velmi rychle ustanou. Ve druhém trimestru se bolest přisuzuje hlavně růstu dělohy.
- Růst dělohy — S tím, jak roste samotný plod, zvětšuje se i děloha. Miminko a placenta potřebují dostatek místa. Děloha je k tělu připojená vazy, které se pochopitelně napínají. V růstu, ale i při samotném pohybu. Pravý je obvykle nejkratší a zde, v pravém podbřišku se bolest i nejčastěji vyskytuje.
- Trávení a střeva – Jak je známo, miminko tlačí na okolní orgány. To způsobuje řadu problémů a jedním z nich je i obtížnější trávení. Žaludek i střeva jsou zmáčknuté a nefungují tak, jako obvykle. Hladká svalovina díky tomu ochabuje a potrava s plyny neodchází tak jak by měla. Navíc se v těle zvyšuje hladina progesteronu. To vše může vést k zaraženým větrům a bolesti břicha. Někdy se dokonce přidá zácpa nebo naopak průjem. A co s tím? Jezte menší porce, pěkně pomalu je rozžvýkejte. Vyhněte se jezení za pochodu, velkým porcím, luštěninám, rychlým cukrům. Zařaďte do jídelníčku bylinné čaje, vlákninu a dopřejte si pravidelný pohyb.
- Poslíčci — Již od druhého trimestru se děloha pomalu procvičuje ve stazích na porod. Tyto falešné stahy se obecně nazývají poslíčci. Každá žena je pociťuje jinak, některá je ani nezaznamená. Jde o tvrdnutí břicha. Pár sekund, maximálně několik minut a břicho povolí. Intenzita se dá přirovnat k menstruační bolesti.
Další potíže vyvolávající bolest břicha v těhotenství
Existují však další důvody, které nastávající maminku doženou k lékaři. Jak bylo na začátku psáno, může být i bolest opravdu krutá a těžko snesitelná. Taková je předzvěstí něčeho nečekaného a nechtěného.
- Potrat — Ať chceme nebo ne, i takové věci se bohužel dějí. Příroda je mocná a pokud usoudí, že plod není života schopný, vyloučí ho. Někdy však za to mohou i jiné věci. Třeba infekce, požití návykové či toxické látky(savo), nehoda, fyzické napadení. Za potrat označujeme situaci, kdy se plod z dělohy vyloučí před 24. týdnem těhotenství. To je hranice, pod kterou lékaři miminko nezachraňují. I proto je ukončený 24. týden jakousi vytouženou hranicí těhotných.
- Předčasný porod — Přišly na vás stahy, křeče, krvácíte a praskla vám voda? Rodíte. Ale co když ještě nejste po 38. týdnu těhotenství? Pak jde o předčasný porod a lékaři tak budou přistupovat i k miminku.
- Odloučená placenta — Jde o život ohrožující stav. Vás i plodu. Dá se určit na ultrazvuku. Tady jde o každou minutu. Pokud máte podezření na nic nečekejte a jeďte do nemocnice. Tam vás vyšetří a v případě potvrzení půjdete rovnou na sál. Hrozí v podstatě udušení plodu a vy můžete vykrvácet.
Jak snášíte bolesti v těhotenství?