Trápí vaše dítě kašel a rýma? Víte, jak odhlenit malé miminko, předškoláka či starší dítě? Poradíme vám jak babské rady, tak vyzkoušené léky a osvědčené postupy. S hleny se potýká téměř každou zimu každý rodič. Malé miminko umí hodně potrápit, ale ani s předškolákem, který neumí pořádně smrkat, je to občas boj.
Co stojí za zahleněním organismu?
Kdy se nejvíce objevuje? Každá změna počasí, která je typická pro větrný podzim, chladnou zimu a brzké jaro je typická tím, že dětem a dospělým začne téct z nosu. My už si s tím nějak poradíme. Začneme u sebe tahat několik balení kapesníků. Máme je všude po kapsách, v batohu a kabelce. Hlavně mít po ruce, když je nos potřeba vyčistit. Díky tomu, se nám většinou daří se tomu pravému odhlenění elegantně vyhnout.
Jak odhlenit miminko a starší děti
U dětí to tak jednoduché není. Musíte je neustále upozorňovat na to, aby se vysmrkaly. Kapesník není zrovna jejich největší kamarád. V podstatě je to ani netrápí a tekoucí snoplík utřou do rukávu od trička nebo třeba i do mámy a jejího ramene. Nejen, že je to odporné, ale přenáší tím bacily na ostatní členy domácnosti. Pak se viry a bakterie stále točí v kruhu a nejednu maminku popadne zoufalství, že už se z nemocí snad nikdy nevyhrabou.
Musí prostě smrkat. Tečka! Jenže lehce se to řekne. Není nic jednoduššího než již od velmi útlého věku učit děťátko troubit jako slon. Vyplatí se to. I tak není záruka, že se to naučí. Jsou předškoláci, co to nezvládnou ani v 5 letech. A proč je to tak důležité? Smrkání napomáhá odhlenit dítě. Vytahá hleny z dýchacích cest, uvolní ucpané dutiny a nehrozí tolik obávaný a mnohem horší zánět průdušek. Také se nachlazení nebude prodlužovat. Což je vždycky vítaný jev.
Hezky ale popořádku. Jak si doma pomoci k odhlenění miminka? Rozumíme, že hned nechcete běžet do lékárny a cpát do tak malého mrňouska léky. Vyzkoušejte raději přírodní metody a léty ověřené postupy.
Babské rady na odhlenění
S hleny v nose a krku si museli umět poradit již naše babičky. My je dnes známe jako babské rady, což nezní moc důvěřivě, ale za zkoušku rozhodně stojí. Léky počkají a nasadit je můžete kdykoliv. Některé se dají efektivně použít i na děti a miminka. Jaká to jsou?
- Bylinkový čaj – Ty mohou pít jak kojené děti, tak i ty rostoucí na umělém mléce. Stačí jeden šálek denně. Zbytek klidně můžete vypít vy. Ideální je čistý čaj neslazený. Zbytečně dítě neučte na sladkou chuť. Navíc malá miminka ani med nemohou, protože je to silný alergen. A jaký uvařit? Heřmánkový, divizna, mateřídouška, lípa nebo černý bez bude ideální.
- Cibule k posteli – Hleny dítě trápí nejen přes den, ale hlavně v noci. Ve chvíli, kdy si lehne, se zduří sliznice, oteče a miminku se mnohem hůře dýchá. Babičky proto radí rozkrojit cibuli, vložit do misky a umístit co neblíže k spící hlavě. Pomáhá to uvolnit nos. Sice ráno to tam bude velmi cítit jako v nějakém skřetím doupěti, ale to se vyvětrá.
- Cibulový sirup – Další možností, jak použít cibuli je udělat z ní sirup na odhlenění. Už dlouho je známá jako jedna z potravin posilující imunitu. Je to skutečně jednoduché. Nakrájejte cibuli nadrobno do uzavíratelné misky. Hojně zasypte cukrem nebo medem a nechte přes noc uležet. Cibule pustí šťávu, kterou pak budete dítěti dávat po lžičkách 3x denně.
- Čerstvý vzduch – Snažte se udržovat v místnosti kde pobýváte čerstvý svěží vlhký vzduch. Dostatečně větrejte podle ročního období a pokud máte doma suchý vzduch rozvěste na topení mokré ručníky. Velmi to uleví.
Miminko odhleníte odsávačkou
Tyto babské rady je dobré použít hned při samotném začátku nachlazení. Pokud potřebujete uvolnit hleny z dutin, můžete miminku dopřát teplou koupel. Klidně si s ním vlezte do vany, do které přidáte pár kapek éterického oleje. Jednak si užijete vzájemnou blízkost a za druhé rozproudíte krev, což pomůže k otevření sliznic a uvolnění soplů. Ty pak mnohem snáze odsajete.
Odsávačky jsou ideálním řešením, jak vyčistit nos. Na trhu jsou všelijaké druhy. Nejúčinnější je ta na vysavač. Nemusíte se bát žádného poranění. Stačí snížit sílu a můžete bez problému použít. Je to snad ta nejrychlejší cesta. Avšak nepoužívejte ji zase moc často. Způsobila by akorát to, že by se hleny tvořily rychleji. Stačí před spaním a jídlem.
Jak odhlenit miminko pomocí přírody
Nos pročistíte i stříkáním mořské vody. Tu zakoupíte v každé lékárně. Jde o přírodní produkt, některé jsou i s přídavkem mědi, a nejen že čistí, ale hojí i sliznici. A když už budete mít cestu do lékárny, přidejte k nákupu i Sinupret, který je taktéž přírodní. Napomáhá rozpouštět hleny. Mění jejich viskozitu, takže se lépe dostanou ven. Je skvělý i na zadní rýmu, na kterou lidé a děti trpí. Samozřejmostí je pak doplnit vitamíny. Takže vitamín C, D a zinek.
Sirupy na odhlenění miminek a dětí
Zkusili jste vše možné, ale vašemu drobečkovi není o moc lépe? Chápeme, že plačící miminko je dobrý test na nervy. Je opravdu hrozné koukat na něj a nemoci pomoci. Naštěstí i ti nejmenší z nás už mohou užívat sirupy na odhlenění. Mezi ty známé patří Prospan, Hedelix z řad přírodní síly, pak Mucosolvan z řad léků na odhlenění pro děti. Užívat mohou i kojenci. Nejlépe ale vždy po poradě s lékařem. Starším dětem se nabídka značně rozšiřuje. Oblíbený je Erdomed nebo ACC.
Pokud klasickým léčivům moc nefandíte, můžete sáhnout i po homeopatikách. Poradí vám zkušený homeopat nebo proškolený lékárník.
Proč je důležité znát, jak odhlenit miminko?
Rozhodně zahlenění nepodceňujte. Kojenci s plným nosem nemohou dýchat, takže se jim hůře přijímá potrava. Mohou tedy velmi rychle zažít dehydrataci, tedy život ohrožující stav. A každé shozené deko je také znát. Předškoláci či mladší školní děti jsou také s plným nosem a hleny v dutinách neklidné. Špatně spí, hůře se soustředí na úkoly, odmítají jídlo. Nepodceňujte tedy prevenci a dopřejte svým ratolestem dostatek pohybu, pobytu na čerstvém vzduchu a v přírodě. Přísun ovoce a zeleniny, správnou úroveň vitamínů v těle a kolem nich vytvořit vždy spokojené prostředí. V tom se nemoci vždy snáší mnohem lépe.
Pamatujete si, jak se zahleněním bojovali vaše maminky u vás?