Kojení je radost do doby, než začne obtěžovat. Pak zjišťujete, jak zastavit laktaci co nejrychleji a nejjednodušeji, co to jde. Přeci jen, nikdo si nechce donekonečna odsávat mléko z prsou a mít mokré koláče na oblečení. Naštěstí je pár osvědčených metod, které produkci mléka zastaví. Která to jsou?
Než se miminko narodí, zjišťuje si nastávající maminka veškeré informace o tom, co dělat, aby porod proběhl v pořádku, jak pečovat o novorozence, co jíst a pít u kojení, aby se mléko tvořilo. Zařizuje pokojíček, nakupuje oblečení, postýlku, přebalovací pult, dělá zásobu plenek a plní mrazák na první dny doma s miminkem. Dokud je dítě v břiše, je to poměrně jednoduché. Stará se jen o sebe.
První laktace se objevuje již během těhotenství
Chodí na pravidelné prohlídky, hladí si bříško a čas plyne velmi pomalu. Nemůže se dočkat dne D, kdy se konečně poprvé setká se svou životní láskou a potěžká si svého malého chlapečka nebo holčičku v náručí. Čím víc se blíží termín porodu, tím víc se začíná její tělo chystat na kojení.
Z bradavek začíná vytékat kolostrum, což je první mléko, velmi výživné a bohaté. To může některé vyděsit, ale není třeba si dělat starosti. Spíše to berte jako úspěch, protože hormony pracují, tak jak mají. A vy víte, že ihned po porodu už budete moci svému kojenci nabídnout první ochutnání mateřského mléka. To spojení ještě na sále, první přisátí je kouzelné. Poněkud zvláštní, ale příjemné. V těle máte vyplavený hormon oxytocin, jste šťastná a díky přisátí napojená na své dítě. Není krásnějšího pocitu.
Důvody k zastavení laktace
Jsou však ženy, které nemohou nebo nechtějí kojit. Laktace se tak musí ihned zastavit, protože prsa se začnou prakticky do pár hodin nalévat. A to může být pro takovou ženu značně stresující, což nijak nepomáhá rekonvalescenci po porodu. Důvodů proč nekojit může být celá řada. Někdy je za tím nějaká nebezpečný nemoc, špatný zdravotní stav, léky, náročná léčba nebo nevyrovnaná psychika, kdy si žena nepřeje, aby na ni byl někdo takto závislý. Některá svá prsa miluje natolik, že si je nechce zničit. Každý totiž ví, že po kojení mají prsa jiný tvar, než tomu bylo v době před otěhotněním. Může se jednat i o úmrtí novorozence, dání jej k adopci či o potrat.
Každá žena také o svém těle rozhoduje sama. A nelze na takovou ženu hledět s opovržením. Dnes jsou naštěstí techniky, jak pomoci ji i miminku. Důležité je, aby vládla spokojenost na obou stranách. Také je třeba myslet i na ženy, které své dítě kojili a třeba i dlouho, ale už se rozhodli přestat. Dítě je již velké, jí běžnou stravu a mléko už tolik nepotřebuje. U starších potomků se pak často i stává, že si přisátí vynucují i na veřejnosti na zcela nevhodných místech. Lezou matkám do výstřihu, sápají se po ňadrech, a to může být obtěžující. Takové maminky mohou většinou přestat a tvorba mléka se sama ustálí, respektive zanikne. Jiné potřebují podporu a třeba i léky.
Jak tedy zastavit laktaci?
Metod je více.
- Pokud bychom se podívali na osvědčené babské rady, našli bychom, že se má omezit příjem tekutin na běžné množství a pít hodně bylinkových čajů, především mátu a šalvěj. Ty obsahují silice, které přirozeně zastaví laktaci. Navíc takové mléko ani nechutná dobře. Miminko jej tak může samo začít odmítat.
- Dále se věří, že pomáhá i obvázání prsou. Jednak proto, aby se nemohla nalévat, neměla prostor. Ale i z důvodu, aby si na ně žena nesahala a nezkoumala, zda ještě a kolik toho teče. Přeci jen jsme zvědavá stvoření. Ale rozhodně se nemají bradavky nijak třít, mačkat, hladit apod. Mozku by se vyslal signál a můžete začínat stále nanovo.
- Homeopatika na zastavení laktace jsou další možností. Máte v nich důvěru a už vám několikrát pomohli? Zajděte si do lékárny pro Lac caninum 30CH a Ricinus communis 30CH. Užívejte 5 kuliček 3x denně. Do doby zastavení laktace.
- Také se nesnažte mléko odstříkávat. Tím budete prsní žlázy stále podporovat. Prostě prsa nechte na pokoji a až to bude k nevydržení, ve sprše nahřejte a jen trochu odstříkejte do úlevy.
Co když běžné rady nefungují? Nastupují prášky na zastavení laktace
Zkusila jste vše výše uvedené, ale stále se nedaří mléko omezit a samo kape nebo dokonce teče z bradavek? Pak nezbude nic jiného než požádat doktora o pomoc. Za produkci mléka může hormon prolaktin. Naštěstí se dá upravit léky. Doktor vám může předepsat léky s účinnou látkou kabergolin. Jde o preparáty s vyšší dávkou estrogenů. Obvykle zabírají velmi rychle během několika dní.
Tyto léky se předepisují i v těch situacích, kdy je třeba naprosto předejít spuštění tvorby mléka. Jak už bylo řečeno výše, bývá to z vážných důvodů. Zdravotní stav, náročná léčba, úmrtí miminka po porodu nebo plodu ještě v břiše či z vážných osobních důvodů. Pak se tento postup domlouvá ještě před samotným porodem a léky se užijí vzápětí po vypuzení miminka z dělohy. Pak se krmí klasicky z lahve umělým mlékem.
Než se začnete zajímat o to, jak zastavit laktaci, dobře vše promyslete
Kojení je samozřejmě vždy tou nejlepší výživou pro malé miminko, obzvláště v prvních šesti měsících věku. To se vlastně adaptuje na okolní svět a kojení mu pomáhá se s tím vším vyrovnat. Nejde zde jen o výživu, ale i o blízkost, sociální kontakt a dávku něhy, co mu dané spojení dává. Cítí se bezpečně a milovaně. Navíc kojení je také skvělý tišící prostředek.
Než se tedy rozhodnete ukončit kojení nebo s ním vůbec nezačínat, zvažte všechna pro a proti. Jde o nevratný krok. Jestliže i přes to všechno vyjdete na tuto cestu, je to v pořádku. Zkuste zvýšené rady, případně se poraďte s doktorem či nějakou laktační poradkyní ve svém blízkém okolí. Někdy je dobré se i vypsat třeba v internetové diskusi nebo to pořešit s kamarádkou, která má již kojení za sebou. Třeba vám poví, co fungovalo jí a co naopak vůbec. Zkušenost je nepřenosná, ale dobře míněná rada nikdy neuškodí.
Jak reagovalo vaše okolí na fakt, že nechcete kojit?