16 prosince, 2022

12 tipů, jak naučit dítě na nočník kakat i čůrat 

Posuňte svého potomka na další metu. Jak naučit dítě na nočník a kdy je ten správný čas? To jistě poznáte. Dítě bude vyzrálé, chápat souvislosti, rozumět vašim slovům a řídit se podle nich. Také bude kolem připraveného nočníku chodit beze strachu a spíše jej bude čím dál tím více zajímat. Takže pokud pozorujete, že se něco podobného děje i u vás doma, je na čase vybrat tu nejlepší metodu učení na nočník. 

Všímejte si zralosti dítěte a pak budete vědět, kdy dát dítě na nočník 

Dříve se moc nehledělo na to, zda je dítě vyvinuté, připravené, zda mu nějak naše jednání neubližuje. I proto se ve velkém počtu používala chodítka, děti se tahali do ruce, posazovali již v půl roce a podpíralo polštáři a nočník byl vytažen snad v roce dítěte. Bylo nepřípustné, aby třeba batole po druhém roce ještě mělo pleny. 

Naštěstí jsou tyto doby již za námi a my už víme, co je dobré a co ne. Nové poznatky fyzioterapeutů, psychologů, pediatrů a samotné zkušenosti maminek nám ukázali, která je ta správná cesta. Miminku musíte dát čas, a to i v případě zbavení se plenek. Rozhodně neporovnávejte. To, že Maruška od kamarádky neměla pleny už v roce a půl ani na noc, nic neznamená. Vašemu Tomáškovi to může trvat klidně déle. 

Kdy učit dítě na nočník a kdy už je něco špatně?

Odborníci tvrdí, že zdravé dítě by mělo začít chodit na nočník nejpozději ve 3 letech. Tedy v době, kdy obvykle začíná navštěvovat mateřskou školu. Alespoň tedy v našich podmínkách. Ale stále se bavíme o chování během dne. Najdou se i děti, které až do šesti let mají noční nehody. A i to je v pořádku. Po šestém roce je už ale zapotřebí tyto potíže řešit s doktorem. Třeba je zde skrytý zdravotní problém nebo narušená psychika, co bude potřebovat odborný zásah. 

batole v plenkách
Plenky jsou přípustné do 3 roku života. Zdroj: unsplash.com

Jak tedy děti naučit na nočník?  

V prvé řadě musíte vybrat ten správný pro vás. Až jej budete mít doma, doporučuje se ho umístit tam, aby byl viditelný a dítě mělo možnost si ho i prohlédnout a osahat. Přeci jen je to nová neznámá věc. Taky potřebujete prostor a čas zvyknout si na novinky v životě i domově. Stejně to mají i ti nejmenší.  

Pak už se jen pustit do práce. A co učit jako první? Zkuste prvně zachytit moč a poté až stolici. Přeci jen je to kratší úkon, častější a lépe korigující.  

Od kdy učit dítě na nočník?  

Jak už bylo řečeno, ve chvíli, kdy je připravené. Pak ještě vystihnout tu pravou denní dobu. Noc zatím nechte ležet ladem. Raději ať se oba vyspíte, než vstávat 3x za noc a o něco se pokoušet. Raději to zkuste hned ráno po probuzení. Dítě bude i rozespalé a nebude to tolik vnímat. Vyčůrá se automaticky. Pak si stanovte pravidlo. Zpočátku to bude hlavně o vás, o rodičích, myslet na danou věc, dítě odchytit a usadit. Vždy před jídlem, po jídle, před i po spaní. Ano, je to lítání několikrát za den a neustále myslíte jen na nočník, ale co se dá dělat. Patří to k rozvoji ročního dítěte.

Pokud nejste typ rodiče, kterému je to jedno, kdy se dítě zcela vzdá svého pohodlí, musíte se obrnit trpělivostí. Spíše se připravte na fakt, že to ze začátku vůbec nepůjde. Vaše ratolest si třeba ani nesedne, bude hystericky křičet, utíkat a prostě zadržovat do chvíle, než mu opět nasadíte Pampersky. To je zcela v pořádku. Pokud to hned nepůjde, netlačte na pilu a zkoušejte to dále. Hlavně nenutit, spíše nabízet tuto možnost. Nebojte časem se to poddá.  

Další rady, jak dítě naučit na nočník 

Zkušenosti maminek může najít na různých webech o mateřství, v diskusích nebo na sociálních sítích. My vám tyto tipy přinášíme na jednom místě, pěkně pohromadě. A co vyzkoušíte, je na vašem rozhodnutí. 

  • Určitě dítě chvalte, ale ničím neuplácejte. To by nevedlo k ničemu dobrému, spíše byste si zadělali na další problém. Hezká pochvala nikdy neublížila. Zkuste však říci něco jiného, než ty jsi šikulka.  
  • Raději volte letní teplé období než zimu. Přeci jen třeba dítě necháte chvilku bez plenky, to se počůrá a v zimním čase by hned nachladlo. 
  • Když se stane nehoda, netrestejte. Ukažte sice, že vás to zklamalo, ale zároveň batole povzbuďte do budoucna.  
  • Některým dětem pomáhá, pokud plenky vyměníte za plenkové kalhotky. Jednak se snáze sundávají, a také evokují spodní prádlo.  
  • Věnujte se dítěti. Zkuste v době nácviku nepouštět tolik televizi a odkládat mobil z ruky. Přeci jen je třeba být více ve střehu vy i dítě, aby si začalo samo uvědomovat, že se mu chce čůrat či kakat. Když sedí u pohádky, nesoustředí se a stávají se častěji nehody. 
  • Pokud dítě nevydrží moc dlouho sedět na nočníku, můžete ho zabavit třeba pěknou knihou, leporelem nebo společně zpívat. 
  • Pokud už se jednou rozhodnete, že je čas, vytrvejte.  

Důležité je, aby i dítě pochopilo, že se nyní učí chodit na záchod.  

plenkové kalhotky
Místo klasických plen natáhněte nepropustné kalhotky. Zdroj: Pixabay.com

Bezplenková metoda

Už jste o níc slyšeli? Praktikuje se již od narození. Vyhradíte si doma jednu misku, kterou budete používat čistě na zachycení výměšků svého miminka. A pak začnete pozorovat signály naznačující, že dítě se chystá znečistit plenku. To je bezplenková nehoda. Ze začáku to chce trochu cviku, ale pak už vám prozradí výraz v tváři, ztuhlost tělíčka, pokrčené či naopak napjaté nožky či rudnouc tváře, že se dítě chystá něco vytvořit. Místo, abyste ho nechali a poté přebalili jej urychleně rozbalíte a podržíte nad miskou. 

Někdo tvrdí, že takto naučené dítě se mnohem rychleji, dříve a snáz zbaví plen. Je totiž již zvyklé na to, že se kaká či čůrá tak, aniž by si znečistilo tělíčko.  

Indiánská metoda 

Je i varianta, kdy vezmete všechny pleny, co máte doma a darujete je někam dál. Tím svou mysl nastavíte na to, že prostě už žádné plenky. Indiánská metoda vychází ze starých praktik, kdy se prostě pleny seberou a už nedají. Pouze na noc. A někdo nedá ani to. U této metody je docela rychlý nástup účinku, ale za to první tři dny jsou ve znamení promočených a pokakaných kalhot. Připravte se na každodenní praní a vytírání. Jsou to nervy. A když půjdete na procházku, budete sebou tahat dostatek oblečení na převlečení. Ale jeden ze způsobů, jak naučit dítě na nočník. 

Doporučujeme nechat tuto metodu čistě na léto. Klidně batole nechte létat s holým zadkem a nočník dejte na dosah. A dejte důvěru ve schopnosti svého dítěte. 

Jak naučit dítě, když na nočník nechce 

Někdy i přes veškerou snahu, dítě prostě na nočník nesedne a nesedne. Pak lze jít jedině příkladem a rovnou zakoupit prkýnko na záchod. Nechte dítě ať se dívá na vás. Nezavírejte před ním dveře. Běžte příkladem. Třeba vezme klasický dospělý záchod hned na milost. Zkusit se musí vše. Přeci jen jde o věc z říše dospělých, a to mají naše mladší já velmi ráda. Připadají si důležití. Navíc je to skvělý trénink. Až bude starší a vy budete tápat, jak naučit dítě zavazovat tkaničky, vzpomenete si, že ukázka je nejlepší učitel.

Jak naučíte své dítě na záchod? Který způsob či radu si vezmete k srdci? 

Mým životem je má rodina. Mám mnoho zájmů a stále se pouštím do něčeho nového. Jsem hrdá na svůj první e-book, který jsem nyní dopsala. Baví mě psaní, hlavně o mateřství, dětech, bydlení a životě. Práce je můj koníček. Co víc si přát.