8 června, 2021

TOP 6 + 1: Nejlepší seznamovací hry, které si může zahrát kdokoliv

Seznamovací hry jsou ideální variantou pro první seznámení s novými lidmi. Pro někoho vítaná a oblíbená činnost, pro jiného naopak největší strašák. Co si to takhle zpříjemnit? Chcete poznat kolegy (spolužáky…) netradičně a přitom zábavně? Zkuste nějakou z našich her a věřte, že o zábavu a lepší náladu budete mít postaráno!

Seznamovací hry na tábory

Synonymem pro letní tábory bývá zábava i šťastné úsměvy dětí. Čeká vás léto v pozici instruktora na táborech a potřebujete připravit hry na seznamovací den? Využijte některou z těchto her a nešlápnete vedle.

Seznamovací hry pro nejmenší

Pokud máte oddíl s malými dětmi, zkuste si zahrát hru s klubíčkem. Děti postavíte do kroužku, vezmete si do ruky klubko, něco o sobě povíte a hodíte ho někomu dalšímu. Ten o sobě v pár větách musí také něco sdělit a odhodit ho zase dále. Pokud jsou už dětí trošku starší, můžete zkusit i variantu, kdy děti budou muset klubko rozmotat. Poslední hodí klubíčko předposlednímu a u toho řekne jméno toho, komu ho hází (může zkusit i informace, které si o něm zapamatoval). Nakonec by se mělo rozmotané klubko vrátit opět k vedoucímu.

Co nás spojuje

Tuto hru lze využít jak pro ty menší, tak i větší děti. Vytvoříte více družstev (čím více členů v každém družstvu, tím náročnější hra bude), které předem rozdělíte nejlépe podle nějakého společného atributu (příklad tým lidí s brýlemi, tým lidí v modrém tričku…). Týmy poté mají za úkol během předem určeného časového intervalu vymyslet co nejvíce věcí, které mají společné. Může to být například, že mají všichni rádi špenát, všichni dělají určitý sport atd. Tyto fakta si poté vzájemně odprezentují a tým s největším počtem společných faktorů vyhrává.

Seznamovací hry
Ve všech hrách je důležité spolupracovat jako jeden tým. Zdroj: Pixabay.com

Seznamovací hry pro středoškoláky

Asi každý si na začátku střední školy prošel tzv. seznamovacím kurzem neboli „adapťákem“ – nejčastěji probíhá první týden školy, kdy vyjedete se svými novými spolužáky do přírody a postupně se seznamujete a navazujete nová přátelství. Co tomu takhle napomoci několika zábavnými seznamovacími aktivitami?

2 pravdy a 1 lež

Tato hra je jednoduchá, ale efektivní. Pro přípravu nepotřebujete nijak moc času. Kdo je nápaditější, může mluvit rovnou z patra, a kdo tolik bujné fantazie nemá, postačí mu připravit si poznámky na papír, které vytvoří během pár minut. Princip je jednoduchý, lidem okolo vás řeknete 2 pravdy a 1 nepravdu a kolektiv poté musí uhodnout, co je co. Odměny a tresty už jsou poté pouze na vás. Můžete body sčítat a na konci předat výhru nejlepšímu tipovači i trest tomu nejhoršímu. Přitom se o svých nových spolužácích dozvíte spoustu zajímavých informací. Samozřejmě, že tato hra jde využít pro ty mladší, ale i starší hráče.

Výměna identity

Hra, kterou si někdy zkusil snad každý. Na první pohled se může zdát nezáživná, opak je však pravdou. Na začátku každý začíná se svojí vlastní identitou. Např.: Jmenuji se Adam a mám rád fotbal. Tuto větu sdělíte člověkovi, se kterým budete začínat ve dvojici. Jakmile vám druhý sdělí tuto větu, automaticky se stáváte druhým člověkem (z Adama budete najednou Marie…). Přejdete k dalšímu člověkovi, sdělíte mu vaši novou identitu, on zase tu svojí a opět si je vyměňujete (z Adama, přes Marii se stáváte Dominikem…). Hru opouštíte v ten moment, kdy se dostanete zpět ke svojí identitě. Na závěr si můžete říct, kdo měl například nejvtipnější informaci o sobě.

Seznamovací hry pro dospělé

Máte nově vzniklou firmu či více poboček a váš šéf se vás rozhodne vzájemně seznámit a stmelit kolektiv?Nepochybuji, že večer budete mít o zábavu postaráno, ale co takhle seznamovací hry během dne, kdy jste ještě střízliví?

Umíš dobře artikulovat?

Tato seznamovací hra vás zaručeně pobaví. Jsou k ní třeba pouze sluchátka, kterými si zacpete uši, abyste nic neslyšeli. První hráč o sobě sdělí 2-3 věty člověkovi po jeho boku. Háček je v tom, že poslouchající má po celou dobu na sobě sluchátka, která mu znemožní slyšet, co první hráč říkal. Musí tedy odezírat ze rtů. Poté si sundá sluchátka další člen a předchozí mu předá informace, které slyšel (=myslí si, že slyšel). Tahle to jde dokola až po posledního člověka, který sdělí závěrečný verdikt. Uvidíte, co všechno nového se o sobě původní člověk dozví.

Nikdy jsem

Oblíbená hra, která v posledních letech nabrala na popularitě. Chcete se poznat trochu blíže? Neváhejte a zkuste právě tuto hru! Principem je, že jeden po druhém pokládáte „otázky“ nikdy jsem…(nebyla workoholik, u moře, nezkoušela bungee jumping…) a pokud jste tuto aktivitu provozoval, musíte splnit úkol, který jste si na začátku určili. Nejčastější variantou bývá pití alkoholu. Pokud jste tedy zmíněnou věc udělala, musíte se vašeho drinku napít. Nebojte se být zvídaví, smělí i odvážní. S přibývajícím alkoholem budou pravděpodobně i vaše otázky méně zdrženlivé a nakonec se o vašich nových kolezích možná dozvíte i to, co byste nechtěli.

Důvěřuješ ostatním?

Na závěr vašeho pobytu, ať už táboru, teambuildingu či adapťáku, můžete zkusit hru na důvěru. Zjistíte tak, jak si vlastně členové výpravy vedou v důvěře k ostatním lidem.

Seznamovací hry
Důvěra je důležitá. Zkuste si hru, kde otestujete, jak důvěřujete ostatním. Zdroj: Pixabay.com
  • Do nádoby se nahází čísla, která si všichni vylosují. Vždy budou od každého čísla dva papírky, tak aby se po losování vytvořily dvojice. U jednoho čísla bude připsané „slepec“ a u druhého „vedoucí“.
  • Lidé, kteří si vylosují „slepce“ si stoupnou do řady, zavážou si oči páskou a jeden po druhém hlásí, co mají za číslo.
  • Člověk, který je s ním v páru, se v tichosti přemístí ke svému slepci a od té doby jsou všichni potichu. Díky tomuto slepec netuší, s kým je ve dvojici a tudíž v daného člověka musí vložit veškerou svoji důvěru.
  • Poté už jde dvojice na předem vytvořenou překážkovou dráhu (tu nikdo do začátku soutěže nevidí, aby se na to nemohl připravit).
  • Součástí dráhy může být přecházení lana, pařezů, prolézání kruhy…Vše probíhá v naprosté tichosti a vedoucí napomáhá slepci pouze doteky (pomáhá slepci zvedat nohy, rukou ho zastavuje apod.).
  • Ta dvojice, která projde dráhou nejrychleji, se stává vítězem.

A co vy? Pořádali jste už někdy seznamovací akci a bylo na vás vymyslet seznamovací hry? Sami jste někdy nějakou takovou seznamovací hru hráli? Podělte se s námi!

Jsem studentkou VŠ a ve volných chvílích se ráda učím nové věci o online marketingovém světe. Řídím se hesly - "Historie se neptá jak, ale jestli." a "Cokoliv se rozhodneš udělat, ujisti se, že tě to učiní šťastnou."