Nespokojenost ve vztahu řeší pravidelně téměř každý z nás. Pro jednoho problém představují odhozené ponožky na podlaze, pro jiného nezájem milovaného. Ať je to tak či onak, dlouhodobá nespokojenost ve vztahu neznačí nic dobrého. Jak se tomuto strašáku a ničiteli lásky vyhnout? 5 tipů, jak řešit nespokojenost ve vtahu se dozvíte v našem článku.
Co je nespokojenost nebo krize ve vztahu
Nespokojenost ve vztahu je úzce spojena s pocitem nedostatku. Ten může pramenit hned z několika věcí. Nelíbí se vám chování vašeho partnera k vám nebo osobě vámi blízké. Připadáte si zbyteční. Anebo naopak nadbyteční. Děláte první poslední. Ale výsledky se pořád nedostavují. Co s tím když přijde krize ve vztahu?
Postavte sami sebe na první místo
Zdravé sebevědomí je alfou a omegou každého šťastného vztahu. Vztahu sami k sobě především. Protože když to neuděláte vy, tak nikdo. Naučte se být zdravý sobec a postavte sami sebe na první místo. Stačí půl hodinka času denně, kdy se zastavíte. Žádné rušivé vnější vlivy. Jen vy a jóga nebo meditace. Časem uvidíte, že krize ve vztahu začne pomalu odcházet.
Nespokojenost nebo krize ve vztahu řeší otevřená komunikace
Rada, která platí pro jakýkoliv konflikt. Sednout si a vše si vyříkat. Naslouchejte si. Nejprve nechte mluvit partnera a potom nahlas zopakujte, co říkal. Toto je častou příčinou krize ve vztahu. Protože i když si často myslíme, že víme, po čem druhý touží, není tomu tak. Když dva říkají totéž, neznamená to, že myslí totéž. Takže se zastavte a ověřte si, že máte stejná očekávání jako drahá polovička.
Rande každý měsíc jako lék na krizi ve vztahu
Na začátku vztahu se bez sebe dvojice neodlepí ani na minutu. Randí v kině, kavárně nebo parku. Jenže jak roky letí, tak se i motýlci z břicha vytrácí. A přichází nespokojenost ve vztahu. Cítíte, že se jeden druhému vzdalujete? Jak řešit tuhle nespokojenost ve vztahu? Naplánujte si každý měsíc rande. Vědomý kvalitní čas strávený s partnerem například na večeři v restauraci doporučují pároví terapeuti všemi deseti.
Vyhledejte pomoc odborníka, když vám krize ve vztahu přeroste přes hlavu
Konzultovat problémy a krize ve vztahu s psychologem není žádné tabu. Naopak manželských poraden přibývá. Terapeut vám dá nestranný pohled na situaci, se kterou si lámete hlavu i několik let. A pokud netoužíte po radách, ale chtěli byste k sobě jen objektivního parťáka, dejte šanci osobnímu koučovi. Ten poslouží jako nestranný průvodce, který vám dopomůže dát životu opět jiskru a zbavit se krize ve vztahu.
Inspirujte se videem ze série projektu Moje psychologie, kde párový terapeut Jan Vojtko kontroverzně podává rady z terapeutické praxe.
Nespokojenost a krize ve vztahu odkryje žebříček životních hodnot
Podobná rada, jako na začátku. Zaměřte se opět pouze sami na sebe. Z čeho dlouhodobá nespojenost ve vztahu plyne? Zakopaný pes není vždy jen ve vašem partnerovi. Je vědecky potvrzeno, že 99,9 % hádek pramení díky podvědomé nespokojenosti se vztahem sami se sebou. Partner vám všechny tyto nedokonalosti „pouze“ zrcadlí.
Propojte první radu s tou poslední. Najděte si dvacet minut pouze pro sebe. Uvařte si kávu nebo čaj a sestavte si žebříček životních hodnot, kam zařaďte tyto druhy otázek:
- Jsem opravdu tam, kde chci být?
- Kde se od stupnice od 1 do 10 ve svém životě aktuálně nacházím?
- Co pro zlepšení situace můžu udělat já osobně?
- Jaký akční krok můžu udělat ještě dnes?
Jak řešíte dlouhodobou nespokojenost ve vztahu vy? Podělte se o rady a tipy s námi v komentáři!