Určité věci jsou v naší společnosti tabu, přitom jsou zcela normální, přirozené a dělá to každý. Co vás jako první napadne? Jaká činnost je choulostivá, ale nevyhýbá se nikomu? Tedy ani staré paní sousedce, miminku od kamarádky, dámě, kterou každý den vidíte vycházet z jejího sídla ani vašemu zubaři. Jde o “prdy”, tedy zaražené větry, odborně flatulence. Jde o naprosto přirozenou věc, proces v těle. Plyn, větry, se vytváří ve střevě, při zpracování potravy. Na základě toho, co vše konzumujete, může být jejich frekvence, zápach a provázející bolesti větší či menší. Dokážou i potrápit.
Příznaky zaražených větrů
Pokud nemáte žádný zdravotní problém a trávení vám funguje tak, jak má, pak z vás větry vyjdou přibližně v počtu 10-20 za den. A třeba o tom ani nevíte. Takže tvrzení, že vaše milá nikdy neprdí je hloupost. Někdy to však nejde tak hladce a může se stát, že vás začne bolet břicho. Zaražené větry vyvolávají bolest v podbřišku, křeče, nafouklé břicho, tlak v žaludku, někdy se bolest objeví i v hrudníku a věřte, že jsou velmi nepříjemné. Samozřejmostí je i to, že jsou provázeny silným zápachem a nepříjemným zvukem, tedy až se vám povede je vypudit. Jak se s tím popasovat?
- Pomoci může úprava stravy. Jezte vyváženě a zdravě.
- Jindy si stačí zacvičit a promasírovat břicho.
- Někdy je zapotřebí sáhnout i po lécích.
Jak vůbec takový prd vzniká? Jednak je to trávením, ale přispívají k tomu i další okolnosti. Je to způsob, jakým mluvíte, jíte, dýcháte nebo třeba kvůli kouření či nějakému zlozvyku. Ústy se do těla dostane hodně vzduchu, který musí někudy zase uniknout. Proto na bolesti bříška trpí hlavně miminka, protože ty jej za den spolykají opravdu hodně a jejich malé tělíčko si s tím úplně neumí poradit.
Zdroj zaražených prdů
Jak již bylo řečeno, hlavní příčinou jsou vzduchové bubliny. Jak se dostanou až do žaludku?
- Zlozvyk okusování nehtů nebo rtů. Přitom spolykáte nejen malé části svého tělo, ale i spoustu vzduchu.
- Pití sycených nápojů, piva, perlivých limonád je také problém.
- Občas je třeba upravit i styl jezení. Mluvíte s plnou pusou, hltáte a jídlo si vlastně ani nevychutnáte? Špatně!
- Problém jsou i mléčné výrobky a produkty z nich. Taková zmrzlina umí velmi nadýmat, protože jde v podstatě o vyšlehané zmrazené mléko. To stejné platí o šlehačce na kávě či zákusku.
- Jste velký milovník žvýkaček a bez nich si den neumíte představit? Měli byste snížit jejich množství. Žvýkáte nejen chuť, ale i vzduch.
- Některé dlouhodobé užívání léků, také přináší problémy s plynatostí.
- Občas se objeví nadýmání i po operacích dutiny břišní, při kterých je do prostoru vhánět oxid uhličitý pro zvětšení místa. Jeho zbytkové množství po výkonu pak v břiše zůstává.
Poznáte kdy jít k lékaři? Třeba to není jen zaražený prd
Jak je vidno, bolavé břicho čas od času potrápí každého. Někdy je to však tak velmi nepříjemné a bolestivé, že se vám hlavou může prohnat myšlenka, zda nejde o něco vážnějšího. Je nějaký způsob, jak poznat, že je už třeba jít k lékaři? Určité typy nemocí jsou doprovázené zvýšeným nadýmáním a nepříjemnými stavy. Bývají časté u rakoviny tlustého střeva, refluxu, syndromu dráždivého tračníku, celiakie, různých druhů intolerancí na určité potraviny a vůbec u onemocnění trávicího traktu. V takových případech je nutné potíže očekávat. Ale co když se zaražené prdy objeví z ničeho nic?
Určitě se prvně zkuste rozhýbat, vzít si lék, zvýšit příjem tekutin. Pozorujte, zda a jak často se to opakuje a kde přesně vás to bolí. Následně zamiřte k lékaři a nechte se vyšetřit. Ve většině případů to nic není a skutečně vás jen trápí nadýmání, na které skvěle působí pravidelný pohyb, vyvážená strava a pití fenyklového či mátového čaje. Pokud se však zaražené prdy objevují pravidelně, je čas na změnu.
Mít ty správné informace o zdraví a jak s ním nakládat vám zajistí i odběr novinek, tipů a rad na nějakém webu zaměřeném na zdraví. Ten vám pomocí e-mailingu pak bude přinášet nové poznatky i rady, jak se chovat ke svému tělu.
Jindy se ale ukáže, že vaše obavy jsou oprávněné a nejsou to jen zaražené prdy
- Žaludeční vřed – Vystřeluje vám bolest z podbřišku až do zad, objevila se černá stolice a problémy nastávají ihned po jídle? Asi vás trápí vřed. Nebojte, dostanete přísnou dietu, klid a vše by se mělo upravit.
- Zánět slepého střeva – Možná i vy už jste slyšeli hrůzné historky o tom, jak někomu praskl apendix a on to nemocnici přišel za pět minut dvanáct. Takovému katastrofickému scénáři lze předcházet. Budí vás bolest břicha ze spaní, stává se pravidelnou, je skutečně velká, břicho vás po doteku bolí a vše doprovází horečka a pocity na zvracení? Není na co čekat. Ihned k lékaři.
- Žlučníková kolika – Objevuje se mastném či kořeněném jídle. Citlivější osoby to nemusí moc dobře snášet. Bolest postupuje z břicha až po lopatky. Někdy pomůže klid a menší dietka, jindy při opakujících se potížích se o vás bude muset postarat lékař. Žlučníkové kameny umí potrápit.
- Slinivka – Je vám pod psa, prostě špatně, bolí vás celé břicho jako by vám do něj někdo podal, máte teplotu, zvracíte a nevíte, zda ležet, chodit, sedět jen aby ta bolest přešla? Pak musíte rychle zavolat sanitku a nechat se odvést do nemocnice. Zánět slinivky je život ohrožující stav.
Co na zaražené prdy, jak je uvolnit
Ve chvíli, kdy vašim tělem projíždí bolest a vy se kroutíte jak had, abyste si alespoň trochu ulevili, se vám jistě hlavou honí spoustu otázek. Jednou z nejčastějších je, jak dlouho mohou trvat zaražené větry, než se uvolní. Obvykle tento stav netrvá dlouho. U někoho je to otázka několika desítek minut u dalšího klidně i hodina. Stačí rychle zasáhnout a vydržet. Povolí to a vám se uleví. Zmizí nafouklé tvrdé břicho, křeče a bolest.
Pokud si chcete nějak rychle ulevit a přemýšlíte co na zaražené větry, doporučuje se nahřát ručník, láhev a to si přiložit na břicho, lehnout si a odpočívat. Někomu zase naopak pomůže pohyb. Cviky na zaražené větry jsou prosté. Lze se inspirovat jógou, protože ta má několik pozic, které prdy zaručeně vyženou. Vhodné je i pravidelně čistit tělo od nánosů, tedy střeva i játra.
- Apanásana – Lehněte si na záda, pokrčte nohu a za koleno přitáhněte směrem k břichu. Hlavu zvedněte a nakloňte k hrudníku. Vystřídejte nohy. Několikrát opakujte. Pohyby by to měli být rychlé, svižné.
- Chůze – Někdy postačí svižná procházka. Jednak na vás působí čerstvý vzduch a pak chůzí rozproudíte celé tělo.
- Dřep – Několikrát proveďte široký dřep. Pěkně až dolů.
Masáž je taky vhodná. Lehněte si tak, jak vám to tělo dovolí a krouživými pohyby si promasírujte břicho. Jestliže však tyto techniky nezabírají, je na čase uvařit fenyklový, kmínový či mátový čaj a podívat se po nějakém léku. Stačí zajít do nejbližší lékárny a nechat si poradit. Léčivo uvolňující nahromaděný vzduch ve střevech se označují jako antiflatulencia. Velmi známé léky na zaražené prdy jsou Espumisan či Hylak forte. Ve chvíli, kdy se vám uleví je vhodné zařadit jednodenní půst, aby si žaludek odpočinul.
Zaražené větry v těhotenství aneb nastávající maminky trápí nadýmání a zaražené prdy velmi často
Očekávání miminka je stav, který je krásný a jedinečný, ale zároveň přináší i těžkosti. Jednou z nich je právě bolest břicha a horší schopnost vypořádat se s nahromaděným vzduchem v těle. Může za to hormon progesteron, který je důležitý pro udržení těhotenství, ale zároveň oslabuje hladkou svalovinu, takže vše déle trvá. Plynů se také tvoří víc vlivem tlačení miminka na střeva, které způsobuje, že trávení trvá déle. Těhotným ženám se proto doporučuje jíst v častěji v menších porcích, pravidelně chodit na procházky a vyhýbat se potravinám a nápojům, které mají za následek zvýšenou tvorbu plynu.
Jak na zaražený prdy u dětí
Ani dětem se tyto problémy, tedy zaražené prdy, nevyhýbají. A dokážou je potrápit více než dospělé. Většinou, hlavně ty menší, neumí ani správně říci, kde je to bolí. Uchylují se proto k pláči či řevu, což nejednoho rodiče pořádně vyděsí. Avšak není dobré bolest podceňovat. Zaražené větry u dětí mohou ukazovat na zdravotní nebo psychický problém.
Děti si na bolest břicha stěžují docela často. Když nechtějí jít do školy, na kroužek, jsou pohlceni strachem, nejistotou nebo se jim něco nechce. Takové stavy většinou provází podrážděný žaludek. Pokud se tedy vaše dítě ozve a poví, že jej bolí bříško, musíte prvně vysledovat příčinu. Promluvte si s ním, jemně mu břicho prohmatejte. Vzpomeňte si, kdy bylo naposledy na velké straně, zda zrovna nespadlo či co naposledy jedlo. A podle toho vyhodnoťte stav. Pokud přijdete na to, že jde skutečně o zaražené větry, podejte mu černý nebo fenyklový čaj, promasírujte mu břicho a pocvičte mu nožkami. Stejně jako byste to udělali u sebe. Za chvíli bude jistě po problému.
Jestliže však zjistíte, že dítě zrovna spadlo ze schodů, že se bouchlo o kolo, zvrací nebo mu na břiše vznikla boule, kýla, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Pokud se jedná o problém se stolicí, můžete to vyřešit zvýšeným množstvím tekutin, podáváním potravin s vlákninou nebo glycerinovým čípkem.