Věk rodiček se stále zvyšuje. Těhotenství po 40 tedy dnes není ničím překvapivým, jako tomu bylo kdysi. Může za to hned několik faktorů, proč se ženy stávají matkami až v pozdním věku. Důvody jsou různé, ale je třeba si uvědomit, že takové těhotenství je mnohem rizikovější. Proč a co vše se musí sledovat?
Být matkou je snem skoro každé ženy. Pochopitelně se najdou i takové, které po tom nijak a nikdy netoužily. Většina holčiček si už jako malá děvčátka hrají na to, že jsou maminkami. Starají se o panenku jako o vlastní. Představují si, jaké to jednou bude, až budou mít opravdové miminko, jaké má třeba jejich maminka. A pak jsou ty, které sedí vedle a raději si hrají na něco zcela jiného.
Těhotenství ve vyšším věku
Běžný věk pro první dítě je okolo 30 let. To je však z biologického hlediska již pozdě. Příroda velí, že nejlíp uděláte, pokud počnete dítě do pětadvaceti. To jste na vrcholu svých sil. Tělo se umí dobře přizpůsobit a zvládá náročnost samotného těhotenství, porodu i pak návrat do původního stavu. Po třicítce se však ženy nejčastěji stávají matkami převážně z důvodu vzdělání. Prvně chtějí vystudovat, získat praxi, našetřit nějaké peníze, zajistit bydlení a zázemí, procestovat svět a pak až přichází na řadu založení rodiny, svatba a další stereotypní záležitosti.
To jednoduše nějaká ten rok trvá. A některé tak dlouho, že se dostane do věku 40+. Jednou mrkla, dvakrát povýšila, změnila práci, přestěhovala se a hle, ta nejlepší léta jsou fuč. Dalším častým důvodem, proč ženy rodí později je fakt, že dříve nebylo s kým nebo alespoň s nikým, kdo by za to stál. Ženy se nespokojí jen tak s někým. A než toho pana božského najdou, mohou se dostat do skluzu. Jiné by třeba i o dítě stáli dříve, ale nedařilo se. Přeci jen je to záležitost, které se neporučí. A pak jsou tu i takové dámy, které byly obdarovány překvapením. Zadařilo se bez snažení. Spoustu miminek je počato spontánně. A neplánované těhotenství po 40 je sice výjimečné, ale ne nemožné.
Těhotenství po 40 není snadné
Ono to může znít zlověstně a každý druhý v hlavě hned počítá, že až bude miminku dvacet, rodičům bude lehce přes šedesát. Jenže dnes 60 není to co před lety. Lidé jsou daleko více v kondici, dožívají se vyššího věku, jsou psychicky odolnější, ekonomicky zajištění. Starší rodiče mají i své klady. Především neřeší finance. Mají již dost ušetřeno a nemusí se obávat výpadku příjmů. Také bývají klidnější a rozvážnější rodiče. A v neposlední řadě neřeší maličkosti. Život už je mnohému naučil a ví, co je podstatné.
Otěhotnět ve čtyřicátém roce také není nic snadného. Výrazně, téměř o polovinu, klesá plodnost ženy a s tím i schopnost nejen otěhotnět, ale i donosit zdravé dítě. V tomto věku hrozí i více vrozených vad plodu a mnohem častěji se rodí vícerčata. Proč? Je to především lékařskou reprodukcí. Páry jsou nuceni, ve chvíli, kdy to nejde přirozenou cestou, obracet se na centra asistované reprodukce. Děkujme za ty možnosti. Ty zkontrolují oba jedince a navrhnou vhodnou léčbu. Pokud se přistupuje k IVF, pak se často vkládají dvě embrya. A zde je důvod, proč mají ženy po 40 mnohem častěji dvojčata.
Jaké to je otěhotnět po 40 roce?
Náročné, časově i fyzicky. Dle lékařů je každá nastávající matka od 35 let nahoru riziková a musí se víc hlídat. Chodí na častější kontroly. Hrozí větší riziko těhotenské cukrovky, těhotné se perou s vyšším tlakem a obava je i z rozvoje preeklampsie. To vše se hlídá. Není ani výjimkou, že hypertenzy, nadváhu a cukrovku mají starší matky již před početím.
Růst miminka v děloze je pro tělo velkou zátěží. Mnohdy to skoro umoří i o dekádu mladší jedince. Vazy se rozvolňují, prsní žlázy napínají a rostou a bolí, pánev se rozšiřuje. Tělesná schránka to lépe zvládá u mladších ročníků.
Doktoři také doporučují nastávajícím maminkám, zvláště prvorodičkám ve vyšším věku, porod císařským řezem. Není výjimkou ani rozhodnutí o předčasném ukončení těhotenství kvůli komplikacím s ledvinami nebo nedostatečné výživě plodu placentou.
Mateřství a těhotenství po 40
Někdo tvrdí a mnozí to i potvrzují, že je až dnes trendem odkládat mateřství na později. Starší matky podle některých skoro nebyly. Jenže to je velký omyl. I za dob našich babiček a prababiček se ženy stávaly matkami v pozdním věku. Jen nešlo o první dítě, ale o již několikátého potomka. A i tenkrát je trápily ty stejné neduhy, jaké jsme si popsaly. Historie se opakuje stále dokola. Mění se jen prostředí a možnosti. Lékařská péče je více dostupná a na vyšší úrovni než před padesáti lety. I proto je dnes mnohem méně postižených dětí a zřízených ústavů, domovy pro tyto členy společnosti.
Mohou za to včasné screeningy v 10. týdnu těhotenství, které zkoumají genetické chyby. Hlavně Downův syndrom se daří včasně objevit. Pak už je jen na rodičích, jak naloží s informací, že jejich miminko bude pravděpodobně postiženo, jiné než ostatní. To může být také jeden z důvodů, proč s těhotenstvím zralejší ženy otálejí. Bojí se možných následků, a tak raději stále odkládají snahu o miminko. Jenže pak už je třeba příliš pozdě.
Přepadají vás myšlenky na ještě jedno miminko, ale bojíte se, co na to řekne okolí? Hoďte tyto negativní myšlenky za hlavu. Vždy tady jde o vás. Na vašich možnostech a schopnostech. Směle do toho. Jen zkuste prvně zlepšit svůj zdravotní stav, pokud je třeba a až poté se začněte snažit. Minimálně zobejte potravinové doplňky, vitamíny a kyselinu listovou.
A co vy? Šli byste do těhotenství po 40?