Infekce genitálu trápí mnoho žen. Kvasinky v těhotenství jsou častější, než byste si myslely. Hormony jsou totiž značně rozbouřeny, tělo má velké množství estrogenu, což vede k citlivějšímu prostředí v pochvě a také k snadnějšímu rozjetí zánětu. Mykózy ženy obtěžují i mimo graviditu, ale v těhotenství je to ještě horší.
Mnoho žen se začne ptát, jak vůbec došlo k zánětu. Je to dáno přemnožením kvasinek. Ty se běžně v pochvě vyskytují, ale vzhledem k jinému složení potravy, k lékům, hormonálním změnám a odlišnému chování těhulky se stává, že se přemnoží a zánět je na světě. Nebojte nejde o nic nebezpečného. Nijak tento stav neohrožuje ani vás ani dítě. Nemůžete kvůli tomu potratit ani to nezanechává stopy na vývoji vašeho miminka v bříšku.
I tak je třeba obtíže řešit ihned, jak se vyskytnou. Ideálně celou léčbu ukončit ještě před porodem. Proč? Při vaginálním porodu při prostupu dítěte porodními cestami by se mohlo nakazit a zbytečně byste kandidózu řešily nejen u sebe, ale i u novorozence.
Jak poznat, že vás trápí kvasinky v těhotenství
Během jiného stavu je zcela běžné, že má žena silnější a bělavější výtok než jindy. Sliznice je více prokrvená a je to tak zcela v pořádku. Ale ve chvíli, kdy se změní vaše pH uvnitř pochvy a kvasinky se přemnoží, začnete pociťovat následující obtíže:
- Bolestivost při sexu, i když předtím jste nic nezaznamenali.
- Svědivost a pálení genitálu. Někdy se to díky výtoku přesune až na stehna a hýždě.
- Pálivé močení, to je však méně časté a hodně žen to zamění za zánět močového měchýře.
- Zarudnutí vnějších i vnitřních pysků a okolí.
- Hrudkovitý výtok, typický zápach. Pokud začne být jiný, než obvykle zpozorněte.
- Váš partner může mít malé bílé pupínky na penisu.
U kvasinkové infekce je důležité, aby se léčili vždy oba partneři. Pokud se tak nestane, budete se točit v kruhu přenášení při každém pohlavním styku.
Jak se vyvarovat přemnožení kvasinek
V podstatě jde o určitý druh chování v běžném životě:
- Zásadní dodržení utírání na WC. Nezapomenout na směr zdola nahoru, abyste si nezavlekli bakterie tam, kam nepatří.
- Nenosit těsné spodní prádlo a oblečení. Raději bavlněné a prodyšné.
- Hlídat si profil stravy. Tedy nejíst každý den příliš sladkého, zákusků, jídel s jednoduchými cukry. Ty jsou přímo jako pastva pro kvasinky.
- Vždy si převlékat mokré spodní prádlo či plavky.
- Pokud potřebujete léky, vždy se poraďte s lékařem. Při antibiotikách je nutné užívat probiotika.
- Denní hygiena intimních partií by měla být rutina. Omývejte nejlépe čistou vodou nebo mýdly určenými k mytí genitálu.
- Po sexu je dobré se jít hned umýt. Sperma v pochvě, lubrikační gely, použití hraček pro dospělé nebo nedostatečná hygiena partnera mohou také zvyšovat riziko vzniku zánětu.
- Snažte se pravidelně protahovat při dlouhém sezení. Jednak si protáhnete tělo a za druhé předejdete zapaření spodku.
- Pokud chcete navštívit veřejný bazén, saunu nebo lázně, raději si vezměte speciální tampon do vody nebo poševní houbu.
Co dělat, když mám kvasinky aneb prvně zkuste babské rady
V prvé řadě je vhodné zavést menší dietku, úpravu stravy. Takže zkusit alespoň na pár dní omezit sladké. Zvýšit denní hygienu, klidně se sprchovat i několikrát za den, zmírní to svědění. Pokud to lze, můžete pochvu i větrat, takže být chvilku naostro. Pokud si nechcete zničit spodní prádlo, vložte intimku. Zdržte se na chvíli pohlavního styku, léčba lépe zabere.
Než se vydáte za doktorem, můžete dát šanci bylinkám, napářkám a tzv. babským radám, které se používali již po staletí. Dříve nebyli léky, ale kvasinky ano. A ženy si musely poradit i tak. Nejde o nic nebezpečného a pokud zánět podchytíte u jeho zrodu, je velké šance na úspěch a na to, že se vyhnete zbytečným lékům a chemii.
- Ocet – Kvasinky se rádi množí, pokud jíte příliš sacharidů. Jděte tedy do útoku s nimi tak, že v pochvě vytvoříte zásadité prostředí. Už naše babičky si poševní vchod omývali octem. Pro naše uši to zní až moc drasticky, takže můžete si vytvořit octovou vodu. Vezměte jablečný ocet a v poměru 2:1 smíchejte. Tím si několikrát za den opláchněte genitálie.
- Bylinky – I ty se často používali v pomoci u gynekologických problémů. A dnes tomu není jinak. Napářky a oplachy se vrací. Vytvořte si sedací koupel z léčivých bylin jako jsou šalvěj, kontryhel či řebříček. Nástup účinku je ale až po několika dnech. Musíte být trpělivé.
- Bílý jogurt – Kupte ten kde, jsou živé kultury. Ty právě pomáhají zlikvidovat špatné bakterie a obnovit mikroflóru. Nejlépe se zavádí tak, že dáte lžičku na tampon a zavedete.
Je na čase jít k lékaři, kvasinky v těhotenství mohou být nebezpečné
Pokud jste vyzkoušeli úpravu strava a babské rady, ale stejně nepozorujete žádné zlepšení během pár dnů, nezbyde vám než se vydat na prohlídku k lékaři. Ten vás prohlédne, promluví o potížích, možná provede i stěr pochvy. Každopádně doporučí vhodné léky.
Nejčastěji si v těhotenství užívají globule. Boraxové globule se vkládají dovnitř pochvy, kde se rozpustí. Mají protizánětlivý účinek a lze je užívat v každém trimestru těhotenství. Dalším přípravkem jsou antimykotika (např. Klotrimazol), která také lze užívat v každém měsíci gravidity. Avšak v prvním trimestru se používá pouze zevně na potěr genitálu, později je aplikace již klasická, dovnitř pochvy.
Vše můžete doplnit užíváním vitamínu C a mytí intimními gely, do vymizení potíží.
Máte své osvědčené postupy, jak se zbavit mykózy během těhotenství, ale i mimo něj?