Při kojení někdy dvě ruce nestačí. Proto si musíte prostě musíte pořídit nejlepší těhotenský polštář, který využijete jak během gravidity, tak i po porodu právě v období kojení a uspávání miminka. Kojící polštář má mnoho kladů, kvůli kterým jej milují všechny nastávající mamniky. Ano, jde to i bez něj, ale s ním to bude větší pohoda a usnadní vám práci.
Těhotenství a bolesti zad jdou ruku v ruce
Těhotenství se většinou popisuje jako nejkrásnější období v životě ženy. Všichni kolem ní poskakují, může jíst na co má chuť, nikdo ji nevyčítá spánek během dne a prostě si jen užívá rostoucí bříško a pohyby miminka. Zní to jako pohádka. Ženy milují těhotenství. Kdy jindy si užít velké břicho a nestydět se za něj.
Avšak opak je pravdou. Ano je to pěkné období, ale je spojeno i s mnoha vyšetřeními, bolestmi zad, prsou, kyčlí, hlavy, zvětšující se břicho je spíše na obtíž a váš spánek nestojí za nic. Vždy jsou dvě strany mince. Některá těch neduhů má více, jiná méně. Ale co se týká problémů se spánkem, tam se většina shodne. Břicho prostě vadí. Co s tím? Můžete si pod břicho nacpat peřinu, jenže pak vám zase potáhne na nohy. Proto spatřilo světlo světa kojící polštář.
Kupte si těhotenský polštář
Je zcela odlišný od běžných typů. Většinou je o dost větší a má zahnutý tvar. Nejčastěji do písmene C. Takový tvar vám umožňuje variabilitu poloh během spánku. Některé maminky jej však využívají i během dne na gauči. Tím, že poskytne podporu vašemu bříšku uleví se vašim zádům a vy budete mnohem spokojenější a odpočatější. Těhotenský polštář se obvykle pořizuje během druhého trimestru. To je totiž obvykle větší nárust a těhotným ženám začínají bolesti.
Já osobě doporučuji e-shop Dudlu, kde moc ráda nakupuji a mají široký výběr kojících polštářů.
Jak vybrat ten nejlepší těhotenský polštář?
Možná si říkáte, že je to přeci jednoduché a koupíte první, na který narazíte. Mnoho jich je třeba na dudlu.cz nebo se dají sehnat pěkné i z druhé ruky. Tam je ale riziko, že byly několikrát postříkané mateřským mlékem, poblité nebo jinak znečištěné. Ano, dá se to vyprat, ale někdo se ani přes to nepřenese.
- V prvé řadě, se vám polštář musí líbit. Budete jej doma mít i několik měsíců, spíše let. Většinou se využije až do prvního roku miminka a i poté přetrvává v rodině, kdy se po něm potomek kutálí. Jsou známy případy, kdy i školou povinné děti s ním spí v posteli.
- Pak dbejte na to, aby měl snímatelný povlak na kojicí polštář. Už výše se jmenovalo, co vše se může během použití přihodit a je toho mnohem víc. Mimo to, už jen kvůli běžné hygieně je třeba textil čas od času vyprat a zbavit jej prachu a roztočů.
- Všimněte si i složení výplně. Z čeho je? Vždy volte tu antibakteriální a co nejméně šustivou. Ušetříte si tak nějaké alergické potíže a vzbuzené miminko. Mnohdy tam jsou kuličky, duté vlákno nebo třeba pohankové slupky.
- Velikost polštáře by měla být minimálně 120 cm. Tak budete mít jistotu, že si jej pohodlně omotáte kolem těla a zůstane vám dost prostoru na položení miminka.
- A pokud to lze, nakupujte na ověřených e-shopech, kde jsou pouze certifikované výrobky. Tak si můžete být jisti kvalitou a nezávadností materiálů, ze kterých je multifunkční těhotenský polštář ušit.
Ušetřete si námahu a kojte s kojícím polštářem
Kojící polštář využijte u mnoha poloh kojení. Tím, že miminko na něj položíte, uvolníte si ruce a nebudou vás brnět, což se během dlouhého kojení často stává. Polštář vám umožní volit i třeba náročnou tzv. fotbalovou polohu, která je ideální při zánětech v prsu či ucpané žláze. Nezapomeňte však, že miminku musíte stále podpírat hlavičku. Samo ji totiž neudrží.
Těhotenský polštář můžete použít i mimo kojení. Pokud na něj nemáte místo, jednoduše jej položte do postýlky a sepněte jeho konce šnůrkami. Děťátko si bude připadat jako v bříšku. Bude přípomínat hnízdečko, které vzrostlo na oblibě v posledních dvou letech. Takto máte doma jednu universální věc.
Kolik takový polštář vůbec stojí?
Cena není nijak vysoká. Pohybuje se většinou od 500 Kč až do 1000 Kč. Když si spočítáte, kolikrát za den ho použijete, je cena velmi příznivá. Navíc, pokud bude v dobrém stavu, můžete jej pak prodat další nastávající mamince. Tedy pokud sama opět neotěhotníte.
Lze použít těhotenský a kojící polštář i u dvojčat?
Doposud se počítalo s jedním plodem. Jenže co když čekáte dvojčata? Je to tedy pro vás ztracené? Ale vůbec ne. Kojící polštář pro dvojčata oceníte o to víc. Je logicky větší, aby se na něj vešly obě děti. A mamince v mnohém usnadní práci. Přeci jen jsou to dva hladové krky a maminka má jen dvě ruce. Takto si oba potomky uloží na polštář a zároveň je nakrmí. Ušetřený čas i práce.
Polštáře jsou tedy skvělý pomocníci již v těhotenství i v období kojení. Nejčastěji mají tvar C nebo U. Bývají v jemných i výrazných barvách a vzorech a mají snímatelné potahy. Určitě jsou skvělé jako dárek pro nastávající maminku nebo jako první pomoc při bolestech zad a kyčlí.