7 září, 2021

Závislost na kávě a kofeinu: Proč je dobré pití kávy omezit?

Káva je lahodná, dokáže nabudit a rychle si vypěstujete závislost na kofeinu. Silná černá, s našlehaným mlékem, s rostlinným mlékem, s alkoholem, s minerálkou, uvařená z bobků opiček Cibetek nebo třeba ledová. To vše a mnohem víc jsou všelijaké přípravy a druhy kávy. Tento nápoj milují mladí i dospělí. Pije se na celém světě. K největším vývozcům kávy patří jednoznačně Brazílie, Kolumbie, Vietnam, Indie, Indonésie, ale i Peru, Guatemala, Uganda a mnoho dalších.  

Co to je káva? 

Káva je teplý nápoj vyrobený z kávových zrn. Dnes už je k dostání i varianta mleté kávy, ale každý správný „kávomil” ví, že nejlepší chuti dosáhne jedině čerstvě namletou kávou. Pak už je docela jedno, jestli ji proženete přes stroj, ručně namelete a zalijete nebo ji stlačíte v pressovači. Každopádně tím rozvinete její chuť, vůni a barvu. U namletých káv toho nedocílíte. 

Závislost na kofeinu jako problém
Závislost na kofeinu jako problém. Zdroj: Pixabay.com

Pokud si chcete kávu tedy skutečně vychutnat měli byste kupovat kvalitní zrna, nejlépe ve specializovaném obchodě anebo navštívit dobrou kavárnu, kde tomu rozumí. Jako bonus tam dostanete hrnek kávy s obrázkem z mléka. Teda pokud ho pijete. Jsou lidé, kteří jsou věrni čisté černé kávě. 

Účinky kávy na tělo člověka a proč vzniká závislost na kofeinu 

To, zda je káva prospěšná pro tělo nebo není se to neustále mění. Jednou se tvrdí, že je v pořádku, pak zase že by se neměla pít vůbec protože tělo odvodňuje. Čemu ale věřit. Dnes odborníci tvrdí, že může být i prospěšná, ale pouze v malém množství. Takže základem úspěchu je střídmost. Dva šálky denně stačí. Pokud tedy kávu pijete v průběhu celého dne, pravděpodobně máte již vypěstovanou závislost na kofeinu. 

  • Má antioxidační účinky, takže dokáže předcházet či alespoň snižovat riziko rakoviny. U dělohy je to až o 7 %.  
  • Pomáhá v soustředění a zlepšuje výkon. Takže pokud máte před zápasem nebo vás čeká zkouška, posilněte se kávou. 
  • Obsahuje mnoho vitamínů a stopových prvků jako je Vitamín B, Mangan, Draslík, Hořčík a Fosfor.  
  • Pomáhá také zabránit propuknutí srdečních chorob, ale i Parkinsonovy choroby a Alzheimera. 
  • Díky pití kávy můžete nastartovat hubnutí, ale musíte ji vypít před výkonem. Káva a hubnutí tak jde ruku v ruce. 
  • Zvyšuje krevní tlak, takže pro osoby s nízkým tlakem je skvělou volbou. Odbourává tak i některé typy bolestí hlavy.  

Denní dávka kofeinu by neměla překročit 400 mg. Ideální je se pohybovat kolem 300 mg. Klasická káva má většinou něco okolo 60 mg kávy. Někdo tvrdí, že pití kávy vás může i zabít. Aby to byla pravda, museli byste do sebe dostat 10 g kofeinu. To je totiž dávka, skutečně ohrožující lidský život. Ale to prostě není v lidských silách, toho tolik vypít. I tak je nutné se hlídat, kolik toho za den vypijeme. Závislost na kofeinu se rychle vyvine, ale hůře zbavuje. 

Káva mimo závislosti na kofeinu způsobuje i jiné škodlivé věci 

Abychom kávu stále jen nevynášeli do nebes, musíme říci i její druhou stranu. Má i negativní účinky na zdraví, která by každý měl znát. 

  • Primárně odvodňuje organismus. Právě proto dostáváte v kavárnách ke každému šálku skleničku vody, abyste doplnili tekutiny, o které jste přišly.  
  • Zvyšuje cholesterol, takže se příště nedivte na preventivním screeningu, že jeho hodnoty máte zvýšené.  
  • Zvyšuje i krevní tlak, takže pro lidi s nemocným srdcem naprosto nevhodný nápoj.  
  • Způsobuje i někdy dost nepříjemné bolesti kávy, a to hlavně ve dnech, kdy ji vypijeme více než je zdrávo. 
  • Časem vzniká závislost na kávě a je tedy nutné neustále zvyšovat příjem kofeinu, aby na vás měl povzbuzující účinky. 
  • Lidé se sníženou intolerancí laktózy a se špatným zažíváním by měli pamatovat na to, že káva s mlékem není pro ně zdravá. Mléko totiž prodlužuje účinek kofeinu a zvyšuje produkci kyseliny chlorovodíkové v žaludku. 
  • Lidé mohou být po pití kávy více agresivní, upadat do deprese a být nervózní. Není tedy dobré pít kávu, když vás něco tíží. Ještě vám umocní dané pocity a prohloubí je. 
  • Občas nastanou i potíže se spánkem.  

Kdo by se měl kávě vyhnout a nepěstovat tak svou závislost na kofeinu? 

Už léta se traduje, že káva je zcela zapovězená kardiakům a těhotným ženám. Kofein v těhotenství není nic dobrého pro ještě nenarozený plod. Je to skutečně tak? Kde je pravda? 

Odborníci jsou přesvědčeni, po letech klinických studií na zvířatech, že malé množství těhotné ženě nemůže uškodit. Je to jako s každou jinou drogou, což kofein bezpochyby je. Musíte jej omezit postupně. Takže pokud byla žena předtím zvyklá vypít pět šálků denně a neměla potíže, nemůže se toho nyní vzdát. Tělo by mělo jistě abstinenční příznaky, které už vůbec nejsou pro nenarozené miminko dobré a ohrožují jej na životě. Raději snížit množství. A jako u všeho, pokud půjde o střídmost, tedy denní dávka kofeinu nepřekročí 200 mg není čeho se bát. Káva bez kofeinu v těhotenství je pro některé ta snadnější cesta. 

Kávu by však neměli pít nebo alespoň dočasně omezit lidé mající kvasinku, protože kofein pomáhá k jejímu množení. Pak to jsou osoby se střevními problémy a všichni, kdo se léčí na vysoký tlak. 

Je závislost na kávě i váš problém?  

V životě vám může nastat okamžik, kdy pití kávy pro vás bude spíše potíž, než že by vám to nějak pomáhalo. V takovém případě je dobré se potívat a zhodnotit určité znaky, které vám řeknou, zda jste závislý na kofeinu. Pokud ano, je dobré se do toho opřít a vrátit se do normálu. Jaké jsou symptomy? Mezi nejčastější patří: 

  • Tupá bolest hlavy, která se pravidelně opakuje, stupňuje a nefungují na ni běžně dostupné léky tlumící bolest. 
  • Začnete trpět nespavostí a váš spánek není hluboký, a tak vydatný jako dříve. 
  • Se vám na stole sejde i 5 a více šálků za den. Tedy že pravidelně překračujete limit 400 g. 
  • Jste nevrlí, neklidní a máte chmurné myšlenky. 
  • Začnete čpět kávou a bez hrnečku v ruce už si vás nikdo nevybaví. 

Jak se zbavit závislosti na kofeinu

Jak již bylo řečeno, každou závislost je dobré odbourat postupně. To platí i o kofeinu. Nemusíte se ho vzdávat úplně, ale snažte se jeho denní příjem snížit na 300 mg. To je dávka, která neškodí, naopak pomáhá. Jak na to? 

Kolegové a závislost na kofeinu
Kolegové a závislost na kofeinu. Zdroj: Pixabay.com
  1. Nahraďte kávu něčím jiným. Může to být šálek kvalitního čaje. Pozor si však dejte na zelené, černé a různé směsi. I ty obsahují kofein. Takže lépe nějaké bylinkové nebo ovocné. 
  1. Můžete také sáhnout po kávě bez kofeinu. Na trhu je již spousta výrobců, takže i zde je široký výběr. I mnohé restaurace a kavárny nabízí výběr mezi kofeinovou a bezkofeinovou variantou. I tak lze poznat, zda se jedná o kvalitní podnik.
  1. Začněte snižovat dávku kávy, když jste sami a nečeká vás náročný úkol. Kávu máme spojenou se společností. Často ji pijeme na schůzkách, poradách, s přáteli. Takže se do toho opřete o víkendu. Doporučuje se každý den vypít o půl šálku kávy méně než jste zvyklí. Podpořit to můžete třeba i detoxem.
  1. Pijete kávu v určitý čas? Zamyslete se, proč tomu tak je a snažte se najít způsob, jak to přizpůsobit nové situaci.  
  1. Naučte se odpočívat. Kávu si totiž většinou dopřáváme, když jsme unavení nebo potřebujeme vydržet déle vzhůru. Jenže někdy skutečně stačí si jít lehnout dříve nebo si místo toho dát pár kliků. 

Máte i vy sami nějaké zkušenosti s přemírou kávy a zahlcení tak tělo kofeinovou drogou? Naučili jste se žít prakticky bez kávy? Napište nám své zkušenosti. 

Mým životem je má rodina. Mám mnoho zájmů a stále se pouštím do něčeho nového. Jsem hrdá na svůj první e-book, který jsem nyní dopsala. Baví mě psaní, hlavně o mateřství, dětech, bydlení a životě. Práce je můj koníček. Co víc si přát.