Přírodní sladidla dnes nahrazují, tolik v populaci oblíbený, bílý cukr. Je jich na výběr velké množství. Pokud je zařadíte do svého života, budete zdravější a vyřešíte i několik zdravotních problémů. My vám přinášíme 6 tipů, které můžete sami vyzkoušet. Zkuste třeba med, datle, xylitol či stévii. Vždy je to však o přijatém množství. Ani se zdravými potravinami se to nesmí přehánět. „Přiměřeně, přiměřeně,“ jak řekl sám pan Werich v pohádce Byl jednou jeden král.
Cukr je dobře dostupný a levný. Získává se z cukrové třtiny či cukrové řepy. Také se o něm říká, že je to tichý zabiják. Jeho škodlivost není na první pohled vidět, ale projeví se po dlouhodobém užívání. Při zvýšené konzumaci způsobuje především obezitu, ale přispívá i k mnoha jiným zdravotním problémům, jako jsou třeba kvasinky v těhotenství i mimo něj. Největšími konzumenty bývají děti, které milují sladkosti, lidé se sklony k přejídání sladkým a ti, kteří vydají skutečně velké množství fyzické energie. Sladká chuť také pomáhá zbavit se stresu.
- Zvýšení krevního tlaku
- Poškození lipidů, s čímž je spojeno rychlejší stárnutí
- Navýšení hladiny triglyceridů v těle
- Rozvinutí cukrovky a nutnost užívání inzulinu
- Zanášení tepen a cév
- Nabírání viscerálního tuku
Přírodní sladidla nejsou výmysl moderní doby
V minulosti byl hlavním zdrojem sladké chuti med nebo ovoce. Tím se také většina věcí oslazovala. Těch měl doma každý dostatek a pokud ne, nebylo těžké si ho obstarat. Jejich glykemický index je mnohem nižší než u rafinovaného cukru, nezpůsobují tedy takové problémy. Jenže nyní je všude dosazen právě onen bělený cukr, který si sypeme do kávy a každé bábovky. Základní rozdělení cukru je na glukózu, fruktózu a sacharózu.
Glukóza je monosacharid, který vzniká fotosyntézou uvnitř rostlin. V lidském těle je to palivo, ze kterého získáváme energii. Glukóza se do krve dostává rozkladem pomocí inzulinu. Pokud tento proces nefunguje, tedy že slinivka břišní jej nevyrábí, jak má, nastupuje vyšetření a inzulín se dodává uměle.
Ovocný cukr, fruktóza, je obsažena v ovoci. Pro některé lidi je však hůře stravitelná a způsobuje jim nadýmání a průjmy. Fruktóza je mnoha lékaři doporučována diabetikům, protože nezvyšuje hladinu krevního cukru. Za to přispívá ke zvýšené chuti k jídlu. A to může vést k dalším problémům. Při rozkladu fruktózy vzniká kyselina močová, která může zvyšovat krevní tlak.
Sacharóza je hezčí označení pro bílý cukr. Ten klasický, který si kupujeme v pytlíku. Získává se z cukrové třtiny, která je velmi aromatická. Bílý cukr má vysoký glykemický index, takže by jej lidé rozhodně neměli užívat při redukční dietě, při které je zakázané i pečivo, ve kterém se cukr také nachází. I přesto ho každý z nás sní až 40 kg za jeden rok.
Náhradní přírodní sladidla
Cukr se dá dnes docela snadno nahradit jiným přírodním sladidlem. Spoustu lidí zajímá, co do svého těla přijímají a zakládají si na zdravém životním stylu a zdravém stravování. Cukr je jed, a proto byste ho tak měli chápat. Jednoduše místo něj začněte používat jedno z níže uvedených zdravých sladidel.
- Med – Ten se používá již od nepaměti. Má i léčivé schopnosti, takže se používá jak vnitřně, tak zvenku. Tvoří ho jednoduché cukry fruktózy a glukózy. Je také plný vitamínů a minerálů. Má antibakteriální účinky a je skvělou volbou v případě náhradního sladidla. Používá se v lékařství, kosmetice, při nemocech. Přidává se do čaje či mléka ke zmírnění kašle, sladí se jím müsli ke snídani, používá se na obklady vytahující zánět i jako potěr suchých míst.
- Xylitol – Dalo by se říci, že je to trefa do černého. Tento cukr je obsažen v každém bobulovitém ovoci (borůvky, švestky, maliny). Má nízký glykemický index, je stejně sladivý jako cukr, ale má mnohem méně kalorií. Je tedy doporučován jako přírodní sladidlo pro diabetiky. Jeho další výhoda je, že neškodí zubům a pomáhá udržet správnou střevní mikroflóru.
- Stévie – Další skloňovaná rostlina, která dokáže cukr plně nahradit. Je bez kalorií, takže ideální sladidlo při shazování kil. Sladí až 300x více než cukr, takže jí stačí menší množství. Stévie je také výborná při snižování krevního tlaku, zlepšuje trávení a pomáhá v boji s únavou.
- Datle – Jsou velice sladké ovoce. Dá se jimi sladit pomocí sirupu anebo rozmixovaným ovocem na kaši. Obsahují i hodně vlákniny což přispívá k lepší činnosti trávicí soustavy. Před mixováním je datle dobré namočit do vody.
Co nepatří mezi přírodní sladidla
- Kokosový cukr – Kokos je prostě hodně vyzdvihován pro svou jemnou chuť. Není divu, že po kokosové vodě a mléce přišel i kokosový cukr, který se získává z květů. Má i mnoho minerálních látek jako je železo, draslík, zinek nebo vápník. Dlouho se věřilo, že je zdravý. Jenže studie zjistily, že je v podstatě stejně nebezpečný jako klasický bílý cukr.
- Agávový sirup – Se získává ze sukulentu rostoucí v Jižní Americe. Má velmi nízký index, ale mnoho fruktózy. A ta ve zvýšeném množství také není zdravá. Proto s touto náhražkou velmi opatrně. Spíše v přiměřeném množství a občas.
Navštivte obchod a vyberte si přírodní sladidlo
Jsou samozřejmě i další náhradní sladidla přírodního původu, která můžete použít. Sami se vydejte na nákup do zdravé výživy a uvidíte, co vše je na trhu k dispozici. Pokud se zajímáte o to, co jíte, rozhodně by vám neměly být cizí výrazy jako melasa, sladěnka, erythritol a jiné druhy sirupů. A ruku v ruce se pojí i sportování. Nižší příjem cukru vám přinese lepší výsledky v pohybu. Zvládnete i cvičení s trenérem. Budete se lépe tvarovat, dosáhnete dříve lepších výsledků a vaše mysl bude také lépe naladěna.
Jaký máte vztah k cukru vy? Nesmí vám doma chybět klasický bílý nebo máte prostor i na přírodní sladidla?