Znáte tuto zeleninu? A víte, jak dlouho vařit kukuřici, abyste si na ni pochutnali? Tak na začátek musíme upřesnit jednu věc. Stejně jako mnoho lidí i vy možná nyní objevíte Ameriku, když si přečtete, že kukuřice není zelenina, ale jde o pícninu stejně jako oves. Hned se na ni díváte jinak, že?
Kam řadíme kukuřici
Možná vás záhy napadlo, zda je tedy zdravé ji konzumovat, když to není zelenina. Všude se totiž propaguje, co je dobré jíst. Můžete být klidní. Zlatý kukuřičný klas si klidně dopřejte. Obsahuje mnoho vitamínu skupiny A a B, které mají vliv na metabolismus, najdete v ní i antioxidanty, které odbourávají škodliviny v těle a jsou v ní i stopy karotenoidů, což je přírodní barvivo. Velkým plusem je vysoký obsah vlákniny a stopové prvky jako selen, zinek a železo. Konzumují se jednotlivá zrníčka, která z klasu vytlučete nebo ukrojíte nožem.
Jednotlivé druhy kukuřice se různě vaří a používají
Je však důležité si uvědomit, jak chcete kukuřici zpracovat, ochutnávat a na co použít. Na základě toho pak zvolit adekvátní odrůdu. Ono totiž krmná odrůda by vám jistě moc nechutnala. Možná byste po ní přibrali pár kil a měli krásnou srst, tedy vlasy, ale to by vám radost asi moc neudělalo. K běžnému požití se používá cukrová. Tu najdete v mnohých konzervách, na pizze, v tacos, přidávají se do těsta na tortilly, v salátu k večeři atd. Prostě v běžných receptech a pokrmech. Pak je ještě pukancová. Jak název vypovídá, puká a je tedy ideální k přípravě popcornu. Ten až tak moc zdravý není, ale jednou za čas, proč ne. Víte, že se dá popcorn připravit i v obyčejném hrnci?
Jak tedy dlouho vařit kukuřici?
Způsobů úpravy kukuřice je hned několik. Důležité je jednotlivá zrna uvěřit tak, aby byla akorát na skus měkká. Nesmí být tvrdá, jinak si vylámete všechny zuby. Ideální stav zjistíte tak, že nožem nebo vidličkou do zrna bez extra námahy zajedete. Pak je tak akorát.
- Vaření ve vodě: Možná i vy jste měli tu čest si urvat kukuřici přímo na poli a hrdě si ji odnést domů. Už cestou jste se těšili až z ní sundáte šustí, slupku, otrháte vlásky a uvaříte v osolené vodě. Musí být zcela ponořená a solí rozhodně nešetřete. Vaříte půl hodiny, hodinu a stále jako kámen? Čerstvou kukuřici z pole musíte vařit dlouho. Většinou přes dvě hodiny. O to víc si ji pak užijete. Když si ji koupíte v obchodě, postačí půl hodinka. Předvařenou a vakuově balenou ohřejte jen 3 minutky v mikrovlnce. Avšak už to nemá to kouzlo a vůni léta.
- Vaření v páře: Pokud chcete zdravější způsob nebo nechcete použít tolik vody, dejte kukuřici na pařáček. A opět tak dlouho, dokud není měkká na promáčknutí vidličkou.
- V troubě: Pomocí plechu a alobalu lze připravit kukuřici i pečenou. Jednoduše ji osolte, pomažte máslem a pořádně zabalte do alobalu. Peče se pak na 200 °C po dobu cca jedné hodiny.
- Grill: Uvařenou kukuřici můžete ihned sníst tak jak je. Kdo je gurmán, kukuřici následně ugriluje. A otáčí z obou stran, dokud nezačne chytat černou barvu. Pak je delikátní.
Samotný klas lze jen polít máslem nebo posolit a zrna ukusovat. Zrna lze i odkrojit nožem. Vždy budou chutnat stejně.
Kde sehnat kukuřici k vaření
Kukuřice roste na poli. A tak si ji můžete v srpnu snadno utrhnout. Jsou jich plná pole. Pokud ale nechcete mít problém s majitelem nebo místními lidmi, zakupte si ji v supermarketu nebo na farmářském trhu. V srpnu je nejčerstvější. Pak leda v konzervě. Během léta ji ale lze zahlédnout a pochutnat si na ni i na koupalištích, festivalech, a i na dalších místech pod širým nebem. Třeba na pouti. K létu jednoznačně patří. Milují ji děti i dospělí. Může za to její nasládlá máslová chuť.
Jak často si dopřáváte kukuřici a máte osvědčený recept, kde nikdy nesmí chybět?