11 června, 2023

Prořezávání zoubků: Jak poznat a co na to pomáhá? 

Jedním ze signálů při prořezávání zoubků je neklid dítěte a zvýšená plačtivost. Samozřejmě to neplatí o každém zubu, ale jistou míru nepohodlí a pocitu, že je něco jinak, si všimne každá máma. Růst zoubků je velmi individuální. Některé dítě trápí tak, že nemůže spát u druhého si ho všimnete, až vám zacinká o lžičku. Jak ulevit od bolesti a co dělat, abyste miminku trochu pomohli? 

Většina miminek se rodí bezzubá, což na nich dospělý ostatně milují. Bezzubý úsměv je odzbrojující. Ovšemže jsou i výjimky potvrzující pravidlo, a i novorozeně může vykouknout na svět s mléčným zubem, ale to je tak velmi raritní záležitost, že vy ten případ určitě nebudete. 

První znaky prořezávání zubů 

Mléčné zuby jsou samozřejmě již založeny a čekají na správný signál, že se mají prořezat. Určitou roli v tom hraje genetika. Také je nutné si uvědomit, že proces prořezávání zubu není záležitostí jednoho dvou dní, ale několika týdnů. Již okolo druhého až čtvrtého měsíce si lze povšimnout, že dítě začne slintat mnohem více než obvykle. Snaží se do pusy narvat vše co má na dosah a řádně to ožužlat. Masíruje si tak dásně. Může se objevit i vodnatá rýma. Dva tři týdny je plačtivější, chce se více nosit a pak to zase ustane třeba na další čtyři týdny.  

A opět vše začne dokola. Objeví se červené tváře na dotek teplé a oteklé, teplota až horečka, časté noční buzení a řídká stolice, často doprovázena zvýšeným kyselým zápachem. To vše nasvědčuje tomu, že brzy zacinká zoubek. Děti si často do pusinky sáhnout nenechají, ale existuje jeden trik, jak se podívat. Vezměte obyčejnou menší skleničku a přiložte ji k ústům miminka. Tím, jak ji začne olizovat rty se pootevřou a vy budete mít dásně jako na dlani. 

Mléčné zuby se prořezávají v půl roce 

První zoubek se tak nejčastěji objevuje v půl roce věku dítěte, a to dolní jedničky. Zuby rostou vždy v párech. Pokud tomu tak není a vaše dítě v roce nemá ještě ani jeden zub, je vhodné navštívit a konzultovat vše s dětským zubařem či minimálně s pediatrem. Koukne, zhodnotí stav a nabídne řešení. Celkově se ale není čeho bát. Mléčné zuby vylezou všem, horší už to bývá se stálými zuby, které mohou být i křivé. Mějte na paměti, že než se vyklubou všechny do posledního, tedy druhé stoličky, má dítě čas do 3 let. Do školky bezzubé určitě nepůjde. 

Samotný prořez zubu je skutečně bolestivou záležitostí. Není se čemu divit, že je dítě neklidné. Než se pak ukáže celý zoubek v plné kráse trvá to i 8 dní. Zcela jasnými znaky tak jsou: 

  • Nateklé, červené tváře 
  • Častější noční buzení 
  • Větší slinění 
  • Strkání všeho do úst včetně své ruky 
  • Menší chuť k jídlu 
  • Plačtivost 
  • Podrážděnost 
  • Teplota či dokonce horečka 
  • Průjem a zapáchající stolice 
miminko slintá
Při prořezávání zubů miminko hodně slintá. Zdroj: Pixabay.com

Prořezávání zoubků v čase 

Ze statistik je možné si udělat obrázek, kdy se můžete těšit na tyto radosti. Jak již bylo řečeno, zuby rostou vždy v páru a mají své obvyklé pořadí, jak rostou. Pokud to bude u vašeho dítěte jinak, nepanikařte. I to je zcela běžné. 

První jdou dolní jedničky, pak horní jedničky, a nakonec horní a dolní dvojky, řezáky. Celkově tedy osm bílých maličkých zoubků, které slouží hlavně k ukousnutí potravy. Narostou mezi 6. až 16. Měsícem věku dítěte. V této době se zavádějí i první příkrmy a tuhá strava do ruky.  

Dále narostou první stoličky, tedy čtyřky, kterými dítě stravu kouše a mělní. Objeví se mezi 1. a 2. roka života. Skoro ve stejné době se klubou i špičáky. A nakonec další čtyři stoličky. Do oslavy třetích narozenin bude mít tak váš potomek celkově dvacet mléčných zubů. 

Jak na bolest při prořezávání zoubků 

Ve chvíli, kdy si to uvědomíte, máte několik možností, jak miminku pomoci. V obchodech lze koupit kousátka či chladítka obsahující gel. Ty můžete na chvíli dát do ledničky a pak miminku. Chlad snižuje nateklost dásní a ulevuje od bolesti. Stejně dobře si s tím poradí ale i nakrájená okurka na hranolky. Další možností je zajít do lékárny a koupit gel na prořezávání zoubků. Nejznámější je calgel na zuby. Stačí lehce potřít několikrát za den. Dané místo otupí a dítě je mnohem klidnější.  

Pomoci mohou i obyčejné obklady na tvář. Když dítě leží, přiložte mu na tvář studený obklad. Stačí pár minut. Rozhodně ne nic ledového z mrazáku, mohli byste jemnou dětskou kůži popálit omrzlinami. V lékárně jsou také dostupná homeopatika. Záleží, k jakému táboru se stavíte, ale za zkoušku nic nedáte. Přírodní produkt, který pomáhá, tak proč jej nezkusit. Zakupte tubičky Chamomilla vulgaris CH 9 a Phytolacca decandra CH 5. S dávkováním a užitím vám poradí zkušené lékárnice. 

Pokud děťátku nastoupí teplota nad 38 °C nebo nic z výše uvedeného na bolest nepomáhá, sáhněte po sirupu na bolest. Sníží jak horečku, tak na pár hodin zbaví dítě bolesti a ono se v klidu nají, vyspí a zbaví se frustrace. I psychika je důležitá. Někdy pomůže odvést pozornost hračkou či hrou.

kartáček a miminko
Už i mléčné zuby je třeba začít ihned čistit. Zdroj: Pixabay.com

I prořezávání zoubků jednou skončí aneb světlo na konci tunelu 

Naštěstí mléčné zuby nerostou jako houby po dešti. Tak jak to přijde, tak i po vylezení celého zoubku odejde a bude chvíli klid. Každopádně nezapomeňte na to, že i o první mléčný zub je třeba se starat a pravidelně začít zařazovat do denního režimu ústní hygienu. 

Kdy vyrostl první zoubek vám? Víte?