16 ledna, 2023

Moučnivka u miminek: Jaké jsou její příznaky a jak dlouho se léčí? 

Děťátko pláče, nechce pít? Nejspíš za to mohou kvasinky. Moučnivka u miminek není nic vzácného. Nejčastěji postihuje novorozence a děti do 2 měsíců věku, ale výjimečně se najde i u dospělých a starších dětí. Prostě se v těle, v dutině ústní, přemnoží kvasinka a nemoc je na světě. 

Kvasinku Candida albicans má každý člověk v těle. Jde o neškodné bakterie, ale pokud dojde k narušení jejich rovnováhy, vznikají zdravotní potíže. Moučnivka postihuje ústa, ale může se přemnožit i v genitáliích, to pak poznáte dle výtoku, či jinde v těle či na kůži. Vždy se to musí léčit. Jde totiž o nepříjemnou záležitost a pokud by se to nechalo jen tak, mohla by se rozšířit.  

Jak se moučnivka u miminek přenáší?  

  • Může to být již během porodu. Tedy, matka, rodící žena měla kvasinkovou infekci a během prostupu porodních cest, to novorozeně na sebe nachytalo. Proto se v těhotenství a zvláště před porodem, musí všechny mykózy a infekce léčit. Za přemnožení kvasinky může sladký jídelníček. Těhotná žna by si tak měla hlídat denní příjem cukrů a pokud cítí dole nějaké obtíže, ihned o tom obeznámit svého ošetřujícího lékaře. Většinou stačí jen proplachy, mastička a úpravu jídelníčku a kvasinka ustoupí. 
  • Dále se kvasinka přemnoží při užívání antibiotik. Maminka je užívá a přes mléko se dostanou i do těla děťátka. Respektive zabije všechny dobré bakterie a kvasinka má volné pole působnosti.  
  • Další možnou variantou je i nákaza přenosem přes předměty. Špatně umyté hračky, špinavé ruce, neočištěná láhev, nečistá bradavka. To vše si dítě strká denně do úst. Pro bakterie je to jako pozvánka. Takže pokud jste rodič, dbejte na hygienu. Zvláště u těch nejmenších.  
moučnivka u kojence
Přes hračky se bakterie snadno přenáší. Zdroj: Pixabay.com

Jak poznat moučnivku u kojenců? 

Velmi jednoduše. Moučnivka u miminek je typická svým bílým až nažloutlým zabarvením. Typicky na jazyku či na vnitřních stranách líček, na dásni a rtech se objeví povlak, který nepůjde snadno odstranit. Připomíná rozsypanou namočenou mouku, odtud i její název. Miminka kojená či pijící mlíčko z lahve mají občas bílý jazyk, ale pouze zabarvený od zbytků mléka. Jde tedy jednoduše setřít prstem nebo třeba látkovou plenou. A dítě je klidné a spokojené. 

V případě moučnivky u miminek to dolů tak snadno nejde a po odstranění je místo červené, občas může i krvácet. Děti odmítají stravu a mohou trpět i opruzeninami či jinými kožními projevy na těle. Jednoduše jako rodič poznáte, že je s vašim miminkem něco špatně.  

Moučnivka miluje vlhká, teplá místa. Proto bývají ústa dítěte často napadena, stejně jako bradavky maminky. A proto by se v případě výskytu měli léčit oba dva. Jinak by stále docházelo k přenosu z matky na dítě a naopak. Takže začarovaný kruh. Nejčastěji se objevují u nedonošených nebo předčasně narozených dětí a miminek v termínu, ale s nízkou porodní hmotností. Dalšími rizikovými faktory pro rozjetí moučnivky u miminek jsou již zmíněná antibiotika, při agresivní léčbě člověka, stres a při jídelníčku bohatým na cukry.  Zkuste jej nahradit.

Objevila se moučnivka u miminka? Rady, jak s ní zatočit 

Rozhodně navštivte pediatra. Ten si minimálně udělá záznam a doporučí mastičku. Nejběžněji je ale užívána známá fialová genciánová voda. Dítěti se vytírá pusinka vatovou tyčinku, prsa si maminka potře třeba odličovacím tamponem. Vše je pak sice fialové a vy dva budete vypadat docela směšně, ale tak pár dní se to dá vydržet. Pokud by vám to vadilo, dají se dnes v lékárně koupit i mastičky jako je Citrovital, Nystatin či Pagavit a užívat ty.  

Rozhodně nepoužívejte žádný Bepanthen, lanolín či mastný krém. Ten by to vše jen zhoršil. Jak poznáte bolavou napadenou bradavku a dvorce? Mohou být oloupané, červené, bolí a svědí.  

Kromě ošetření pak ještě upravte jídelníček, omezte mléčný výrobky a cukry a doplňte probiotika a prebiotika. Buď ve formě zelené potravy nebo přípravků jako jsou laktobacily či Hylak forte. Nezapomeňte ani vše řádně vydezinfikovat a umývat po každém použití. Tedy vše, co se dostane do pusy miminka. Hračky, láhve, dudlíky a maminka po každém kojení omýt prsa a ošetřit. Do pár dnů by mělo být po problému.  

Alternativní podpora léčby moučnivky u miminek

Pokud věříte homeopatii, jste jí nakloněni, tak ani ona nezapomněla na preparáty, které vám v boji mohou pomoci. Jsou to tyto homeopatika. V potenci 9CH. 

CALCAREA CARBONICA, HYPERICUM PERFORATUM, INSULINUM, RHUS TOXICODENDRON, LAC MATERNUM a LAC DEFLORATUM. 

Co fungovalo u vás?

Mým životem je má rodina. Mám mnoho zájmů a stále se pouštím do něčeho nového. Jsem hrdá na svůj první e-book, který jsem nyní dopsala. Baví mě psaní, hlavně o mateřství, dětech, bydlení a životě. Práce je můj koníček. Co víc si přát.