24 srpna, 2022

Kniha MÁMOU HRAVĚ aneb 99 tipů, jak si hrát s dítětem 

Zabavit dítě není snadné. Kniha Mámou hravě nabízí možnosti na každý den. Ve chvíli, kdy vám dojdou vlastní nápady, můžete využít hry, tipy, návody a rady v ní. Knížka je určená pro děti staré 1,5 až 4 roky. Jde tedy o batolata a děti předškolního věku. Pomáhá rozvíjet jejich prostorové vnímání, hrubou a jemnou motoriku, trénuje paměť, chůzi i mluvu. Učí číslům a barvám. Navíc propojuje volný čas potomka a rodičů, který stráví smysluplnou hrou.  

 

Naučte se, jak roli mámy hravě zvládnout 

Kniha Mámou hravě se zaměřuje na první rok života, teda novorozence. Zajistit, aby se miminko nenudilo až tak příliš složité není. Tomu jde hlavně o blízkost milující maminky, plné bříško a čistou plenu. Pak bývá nejspokojenější. Kniha nabídla možnosti, jak si hrát s novorozencem v každém měsíci. Tedy jak si hrát v prvním, druhém až dvanáctém měsíci dítěte. Ale u ratolestí, které už chtějí poznávat svět a vydávají se na průzkum, tam už to bývá horší. Není divu. Jsou zvídavé, učenlivé a náročné. S knihou pro nastávající maminky ale můžete starosti hodit za hlavu. Udělejte ji místo v domácí knihovně a budete vědět, že pomoc je vždy na blízku. 

Nikomu se nechce neustále hrát to samé dokola. A nápady po čase také dojdou. Hrát na slepou bábu každý den, schovávanou, u které dítě hned prokouknete, stavět komín z dřevěných kostek anebo se mazlit s plyšovým králíčkem omrzí jak dospělé, tak i ty mladší. Den bývá dlouhý, zvláště pokud je venku nevlídno. Kniha, ale nabízí jak aktivity na doma, tak i ke hraní venku. Může se tak stát vaší běžnou denní součástí. Zatímco si bude dítě hrát, vy si můžete zacvičit s aplikací na doma. Není ani nijak velká, takže se vleze do tašky až půjdete do parku, na návštěvu nebo na celodenní výlet.  

Mámou hravě rozvíjí dítě ve všech směrech 

NOVINKA – MÁMOU HRAVĚ VENKU:

Co v ní najdete? Prostředky, které vám pomohou vašeho potomka rozvíjet tím správným směrem. Dnes už nestačí dát do ruky autíčko, ale chce to ucelený systém. Je dokázáno, že pokud se vašemu batoleti věnujete a vytváříte mu vhodné podmínky, bude mnohem nadanější a inteligentnější než vrstevníci z opačného pólu. Jestliže se každý den zaměříte na rozvoj hrubé a jemné motoriky, což je důležité pro rozvoj dítěte, bude samostatnější, obratnější a půjde do všeho naplno. Získá jistotu a sebevědomí. 

hraní si s dětmi
Kniha spojuje děti a rodiče. zdroj: Pixabay.com

V knize jsou i návody na výrobu home made hraček. Můžete tak hravě ušetřit i několik tisíc korun. Dětem přece stačí málo. Navíc, pokud bude vyrobená z lásky od maminky, nic ji nepřekoná. Kniha tak nabádá i k přijetí myšlenky, že méně je více. Snaží se děti odpoutat od moderních tabletů a mobilů a ukázat kouzlo fantazie a hravosti. 

Snadná orientace v knize mámou hravě a bonusové materiály 

Vše je jednoduše popsáno, doplněno fotografiemi, a také obohaceno o další varianty. Název nese Mámou hravě aneb 99 her a nápadů. Jenže ty se dále větví na další tipy a odměny. Ve výsledku tak budete mít námět na každý den. Ani co se týká pomůcek a materiálu, nejedná se o nic nákladného. Většinu doma člověk má a co ne, je běžně dostupné. Některé hry se musí dopředu připravit nebo se na každé kolo musí znovu nachystat. Avšak nikdo vám nediktuje, zda musíte jet od začátku do konce nebo klidně na přeskáčku. Vše si řídíte dle sebe a svých potřeb. 

 
  • Kniha je dělená na jednotlivé kapitoly, které jsou barevně laděné. Snadno se tak v knize orientujete. 
  • Jsou k dispozici další online materiály, které si můžete vytisknout.  
  • Fotografie pomohou s pochopením zadání či výrobou dané hračky.  

Pro veřejnost i odborníky aneb mámou hravě pro všechny 

Prvoplánově je určena mladším dětem, ale baví i jiné ročníky. Můžete jim hru ztížit, upravit k jejich úrovni. Vhodná je i k budování sourozeneckého vztahu, kdy starší pomáhá mladšímu. Z knihy čerpají náměty mnozí pedagogové a odborníci, pracující s dětmi. Je v ní totiž obsažen nejen psychomotorický vývoj, ale i podpora mluvy a správné chůze. Tedy vše, co je v tomto útlém věku obzvláště důležité. Rozhodně nenahrazuje práci druhých, jako jsou rehabilitace, logopedie a spol., ale může je vhodně doprovázet, obohacovat. 

Pokud však váš potomek prospívá dle normálu, klidně se s ním pusťte do objevování světa a jeho zákonitostí. Učení hrou je motto našeho nejznámější pedagoga J.A.Komenského. A měl pravdu. Tak si nejlépe i vy sami něco zapamatujete. Koho by bavilo dokola opakovat barvy jen podle nakresleného barevného puntíku na papíře, když můžete praskat barevné balonky nebo rozbíjet vaječné skořápky. Vždy se snažte jako rodič o to, aby to dítě bavilo.  

Vnímejte dítě a použijte knihu Mámu hravě ve správnou chvíli 

Někdy budete muset nějakou hru přeskočit a nechat na později. Mějte na paměti, že každé dítě je jiné. Individualita je vítaná a naprosto přirozená. Jsou děti, které si nejraději hrají s někým a potřebují pozornost, stejně jako ty, jež oceňují samotu a vlastní prostor. Ani jeden případ není špatně. Kniha pro maminky a miminka nabízí takové hry, které budou bavit oba tábory.  

Malé děti milují něco neustále opakovat dokola. Zdokonalují se tak v dané činnosti a připravují na postup. Nevadí jim, že se hry tematicky opakují. Jednou si však budou hrát s čísly na tabuli, jindy s kostkou. Je důležité dát jim prostor a čas. Nesnažte se nic urychlit, ani přesměrovat na jinou cestu. Nechte je to zkoušet, objevovat. Někdy to bude náročné, ale nezbyde než vydržet. Uvidíte, jak budou fascinováni vším novým a radostní, pokud se jim něco povede.  

dítě si hraje
Dítěti k fascinaci stačí velmi málo. Zdroj: Pixabay.com

Platí i jednoduché pravidlo. Ne každá novopečená maminka to ví. Pokud si dítě samo hraje a nepotřebuje nás, necháme jej být. Vše ostatní odložíme na později. Tyto malé chvilky jsou velmi podstatné. Učí dítě spoléhat se samo na sebe. Tedy životně důležitou vlastnost. Až v okamžiku, kdy se začne nudit, vymýšlet lumpárny a mít dlouhou chvíli, je vhodné zasáhnout. Kniha Mámou hravě je právě pro tyto okamžiky. Předejdete scénám a budete mít nějaké eso v rukávu. Čerpat z ní můžete na dny, kdy nebude žádný jiný program.  

Od mámy pro mámy 

Proč je kniha tolik oblíbená? Nejspíš proto, že ji napsala maminka. Autorka sama před časem hledala inspiraci a moc se jí nenacházelo. Začala tedy se samostudiem motoriky a vývoje dítěte a pochopila, co je důležité. Na základě toho vymyslela pro své vlastní dítě nespočet her, které fungovaly. Předala je tedy dál. Kniha je plná v praxi odzkoušených tipů. Tak máte jistotu, že koupí neprohloubíte.  

Veškeré náměty, nápady a tipy máte na jednom místě. Ano, spoustu toho asi již sami dobře znáte, ale ne vždy si na vše ihned vzpomeneme. Takto stačí prolistovat pár stránek a hned budete vědět co je potřeba. Hned se vám aktivuje vlastní kreativita. A třeba nakonec zjistíte, že do hry přinášíte i kus sebe. Však prostor pro úpravu, tu je vždycky. Berte Mámou hravě jako studnu inspirace. Jako nástroj, který naučí batole vnímat svět kolem sebe. Připraví je na další díl Mámou hravě venku určený pro předškoláky ve věku 3-6 let.  

Už jste slyšeli o této knize? Co vás nejvíce zaujalo a baví vaše dítě?