2 března, 2023

Jaké vybrat dárky pro roční dítě, aby potěšily a neležely v koutě 

První oslava narozenin si žádá nezapomenutelné dárky pro roční dítě. Kdo má sám malé děti, tak alespoň tuší, co by měli pořídit. Kdo je svobodný, bezdětný nebo má potomky třeba již odrostlé, možná nemá ani potuchy o tom, jaké jsou dnes možnosti. Bude dobrá knížka plyšák, dřevěný koník nebo snad nějaká mechanická hračka?  

Roční dítě je především důležité dál rozvíjet. Z hlediska vývoje se totiž zrovna dostává do období, kdy se bude hlavně socializovat a rozvíjet mozkovou aktivitu. Je pro něj velmi důležité, aby procvičovalo jemnou i hrubou motoriku. Souvisí totiž s ní další dovednosti, které přijdou poté, jako je třeba řeč, samostatnost, sebeobsluha, ale i být stabilní po emoční stránce.  

Na dárku pro roční dítě se raději domluvte 

Každého rodiče tak při narozeninové oslavě jistě rozveselí, pokud dítěti přinesete dárek. Někdy stačí jen maličkost. Ovoce, zdravé krekry, pro holku kytička do ruky a třeba leporelo. Pokud přece jen chcete něco skutečně zabalit a předat, pak se zkuste vyhnout všem nadrozměrným dárkům. Alespoň bez předchozí porady s rodiči. Když totiž ročními dítěte přinesete houpacího poníka, můžete se setkat s nepochopením. Třeba už pro něj sami něco podobného mají. Takže dopředu zjistěte. Menší dárky problém nejsou. Ty se přece jen lépe schovají. 

hračka pro roční dítě
S dárky to nepřehánějte. Zdroj: Pixabay.com

V některých rodinách se dokonce na darech domlouvají a finančně skládají. Většinou nejde o nedostatek peněz, ale o snahu nepřehltit dítě zbytečnostmi. Raději jednu dvě věci pořádné než deset špatně zvolených. Pokud si skutečně nevíte rady, můžete se řídit nápisy na obalu hračky. Bývají tam věková doporučení. Většinou už i na první pohled rozeznáte, co je určeno malým dětem a co je pro ty starší. Mladší děti milují personalizované hračky. Takže mají ruce, nohy a oči i taková stvoření, která běžně neexistují nebo jim je příroda nenadělila. Nutno říci, že je to velmi roztomilé. 

Vhodné dárky pro roční dítě 

Dalo by se říci, že by vždy měly dítě potěšit a zároveň jej nějak rozvíjet. Někdy jde o mluvené slovo, jindy o vizuální představivost, dále pak trénování jemné a hrubé motoriky anebo třeba nějaké nové vybavení do pokojíčku, které bude sloužit delší dobu. Věřte, že roční dítě toho zase tolik nepotřebuje. Chce být hlavně s maminkou, ale pomalu se bude prodlužovat čas, kdy bude umět si hrát i samo a pak budou takové dárky k nezaplacení. 

Odborníci tvrdí, že by se nemělo k hračkám přistupovat genderově. Ale ruku na srdce, panenku klukovi dobrovolně z vlastní iniciativy asi nikdo nekoupí, stejně jako holčičce nepřinese autíčko. Na druhou stranu zkušené maminky ví, že i s tím si dokáží dětičky pěkně hrát, pokud se k tomu dostanou. Často je to případ mladších dětí, které mají sourozence opačného pohlaví. Ty se k takovým hračkám snáze dostanou. 

Ideální dárek pro roční holčičku nebo chlapečka vybírejte i tak, aby byl bezpečný a korespondoval s životním stylem rodiny. Takže pokud si rodiče zakládají na minimalismu nebo na určitém druhu hraček, je třeba to respektovat.  

Tipy na dárky pro roční dítě? 

Na výběr je toho spoustu. 

  • Kostýmy – Každé dítě si hraje na něco jiného. A to dokonce už ti malí špunti. Takže holčičce doneste korunku a kouzelnou hůlku, klukovi pirátský klobouk.  
  • Stavebnice – Jsou sázkou na jistotu. A navíc, je to hračka, se kterou si budou hrát i několik let. Ze začátku se staví jen komíny, ale později i náročné stavby. Stavebnice máte také nespočet druhů a můžete vybírat mezi plastem, dřevem, magnetem, pěnou a třeba i jejich kombinacemi. Zakupte základní sadu a příště můžete pořídit rozšíření. 
  • Panenky a autíčka – Tak zde je jasné, že musíte vybrat dle pohlaví anebo pokud si troufáte, klidně holce doneste nákladní auto a klukovi panáčka. Ve výsledku, proč ne? I kluci budou jednou tátové a holky mohou řídit i kamion. Také díky tomu objeví nové možnosti hraní. Panenka je skvělé k přitulení a když si není s kým jiným promluvit. Auto zase toho hodně uveze a nemusí se vše nosit v malých ručičkách. Určitě si vyhrají. 
  • Plyšák – Rodiče to nevidí rádi, jsou to dle nich chytači prachu, ale není nic hebčího. Plyšák už rozjasnil nejedny očička. Jen to nepřežeňte s velikostí. Nikdo doma nechce dvoumetrového medvěda. 
dárek panenka
Panenka potěší každou malou holčičku. Zdroj: Pixabay.com

Jděte na to chytře 

  • Puzzle a jiné rozvíjející hry – Menším dětem vybírejte jednodušší obrázky. Na každém puzzle jsou vždy věková omezení. A ze zkušenosti sedí. Do malých batolecích ruček pěkně sednou hrubší kousky. Lépe se jim s nimi i manipulují. Mezi další hry lze zařadit cokoliv rozvíjející jemnou motoriku. Provlékání provázku, malování vodou, pastelky do vany, kaleidoskop, který vytváří nádherné barevné efekty nebo třeba bublifuky.  
  • Knihy a leporela – Také vděčný a velmi krásný dárek. Do knihy můžete napsat i věnování a udělat z toho skutečnou památku. Snad každý ví, že pravidelné čtení pohádek rozvíjí slovní zásobu a upevňuje vztah mezi dospělým a dítětem. Zaměřte se na pohádky nebo jednoduché příběhy o zvířátkách či se zeptejte na oblíbenou postavičku. Často je to Prasátko Pepa, Tlapková patrola, Disney princezna atd. Nezklame ani leporelo. Je skvělé v tom, že se nedá tak snadno roztrhat a dítě si v něm může samo prohlížet obrázky. Přece jen roční dítě neví, že stránky v knize musí opatrně přeložit. Tvrdé desky leporela toto vyřeší.  
  • Oblečení – Chybu jistě neuděláte ani pokud donesete nějaké pěkné šaty či tričko. To se unosí vždycky. Ale pozor. Děti rostou jako z vody. Doporučujeme proto zvolit vždy o číslo větší. Déle si tak dárku obdarovaný užije.  

Čeho byste se měli určitě naopak vyvarovat je prostá obálka s penězi. To si nechte na dobu patnáctých narozenin. Puberťák bude skákat radostí. Roční batolete nepochopí oč jde.  

Nezapomeňte ani na to, že každý dárek je nutné zabalit. Přece jen trocha překvapení zvyšuje napětí. Dnes jsou navíc k dostání krásné balicí papír i tašky. A dítě tak rádo trhá. Jen se vyvarujte stužek a raději na dar nalepte velkou mašli. A pokud předáte s úsměvem na rtech, budete za hvězdu. 

Dostalo vaše dítě nějaký originální dárek? 

Mým životem je má rodina. Mám mnoho zájmů a stále se pouštím do něčeho nového. Jsem hrdá na svůj první e-book, který jsem nyní dopsala. Baví mě psaní, hlavně o mateřství, dětech, bydlení a životě. Práce je můj koníček. Co víc si přát.