22 prosince, 2022

Jaké jsou u VZP příspěvky pro těhotné a jak je využít? 

Každá pojišťovna má různé programy. Vzp příspěvky pro těhotné jsou do výše 3000 Kč a proplácejí věci, potřeby či kurzy potřebné během těhotenství, k porodu či těsně po něm. Jaké to konkrétně jsou? 

Těhotenství ženy trvá přibližně 40. týdnů. Za tu dobu odteče mnoho vody a stane se mnoho věcí. V rodině, v práci, mezi přáteli i mezi partnery. Život prostě baží dál, akorát vy máte k tomu rostoucí pupík. S těhotenstvím je spojeno i spoustu vyšetření, pomůcek a kurzů. Pokud jste prvorodička musíte se na novou roli v životě připravit. Takže je dobré navštívit předporodní kurz, kde vám vysvětlí vše ohledně porodu, pomohou ulevit od bolestí během gravidity, pomohou vám ujasnit si, zda chcete kojit a naučí vás i základní péči o miminko. 

Příspěvek VZP na předporodní kurz  

Tyto kurzy však nejsou žádnou levnou záležitostí. Některé nemocnice je však nabízejí zdarma. Pokud si ale zvolíte soukromé zařízení pro předporodní kurz, může se taková částka vyšplhat až na několik tisíc. Dále jsou maminky, které si hledají další podporu u porodu. Dnes se tatínkové rádi staví do pozice jako doprovod k porodu . Avšak i dnes je zcela běžné, že se najdou muži, kteří tuto pozici zaujmout nechtějí. Důvody jsou různé.  

Naštěstí si těhotná žena může vybrat vlastní dulu. To je žena, která se o ni bude starat po celou dobu těhotenství, doprovodí ji ve všech fázích porodu, přivítá na svět miminko a postará se o novorozeně i maminku po dobu šestinedělí. Třeba pomůže s prvním kojením a doporučí vhodný kojící polštář. Bude zde pro ně, připravena vždy zasáhnout, pomoci, poradit ve chvíli, kdy bude potřeba. Ještě před pár lety se na duly pohlíželo jako na přítěž v nemocnici, dnes už je tomu zcela jinak. Tak jako se začínají rozšiřovat domácí porody, tak se mění i četnost dul u porodu. Avšak ani ta není zadarmo. Za celou dobu pak zaplatíte také několik tisíc korun.

dentální péče v těhotenství
Jako těhotná máte nárok na dentální péči. Zdroj: Pixabay.com

I dentální hygienu zde proplatit pomocí příspěvku od VZP 

Nastávající maminka by měla kromě psychické připravenosti zvážit i fyzickou péči o sebe sama. Těhotenství je pro tělo velkou zkouškou, ať si to chceme připustit nebo ne. Všechny živiny jdou pro miminko, takže se těhotným ženám mohou častěji kazit zuby. Mají tak právo na dvě ošetření za rok, a také na pravidelnou a podpůrnou dentální hygienu. Nezapomeňte si daný doklad uschovat. Dokládají se u žádosti o vzp příspěvky.

Maminky, které očekávají narození miminka by se měly i pravidelně hýbat, aby zůstaly v kondici a netrápily je tolik bolesti zad a kyčlí. Tyto pohybové aktivity se pak dají částečně proplatit pojišťovnou. Řadí se mezi vzp příspěvky.

pohybová aktivita těhotných
V těhotenství je nutné zůstat v kondici. Zdroj: Pixabay.com

Příspěvek od VZP pro těhotné je ve výši 3000 Kč za rok 

VZP výhody pro těhotné zahrnují proplacení potřeb až do výše 3000 Kč. Respektive tuto částku má každá těhotná k dispozici a je jen na ní, zda a jak ji využije. Každý proplacený poukaz, doklad musí těhotná doložit do konce roku. Po předložení máte nárok na uplatnění vzp příspěvku.

Na co vše tedy využít příspěvek: 

  • Prvotrimestrální screening k vyloučení vrozených chromozonových vad 
  • Pohybová aktivita během gravidity 
  • Předporodní kurz 
  • Dentální hygienu 
  • Pomůcky ke kojení a laktační poradkyni 
  • Monitor dechu či náramek 

Jediné, co k tomu potřebujete je těhotenská průkazka nebo rodný list dítěte a doklad o zaplacení dané věci ne starší než 3. měsíce. Žádat pak můžete online přes formulář nebo osobně na pobočce. 

Mým životem je má rodina. Mám mnoho zájmů a stále se pouštím do něčeho nového. Jsem hrdá na svůj první e-book, který jsem nyní dopsala. Baví mě psaní, hlavně o mateřství, dětech, bydlení a životě. Práce je můj koníček. Co víc si přát.