Péči o dítě se musíte naučit. Jistě i vás napadla otázka, jak často koupat miminko, kdy mu dát jíst a jak vyměnit plenku. Mnohé vás naučí v porodnici, ale poté si to přizpůsobíte. Všechny úkony by pro vás měly být jednoduché, logické, a hlavně co nejpříjemnější pro samotné děťátko.
Koupání miminka často přihlíží celá početná rodina
Koupání miminka je příjemným zpestřením dne. Často se jedná o večerní rituál, ale není výjimkou, že rodiče myjí dítě i během dne. Tedy jak se jim to zrovna hodí. Pokud však můžeme doporučit, zakomponujte očistu do večerních hodin a uspávání bude o to jednodušší.
Tomuto aktu bývají nápomocni často všichni členové rodiny. Pokud se jedná o první dítě, u vaničky najdete přihlížet i babičky a dědečky. Jde o intimní záležitost a potěchu oka. Miminko je často spokojené, usměvavé a dobře naladěné. Ano, najdou se děti, které tuto část dne probrečí, ale není jich mnoho. Většinou jim spíše něco vadí a je třeba přijít na to, co to je. Pokud danou věc změníte, nastane božský klid.
Časté koupání miminka utužuje vztah
Tento okamžik, kdy se věnujete dítěti je uklidňující. Vy jako maminka často v tu chvíli hodíte starosti za hlavu, zapomenete na chmury a užíváte si rozzářené voňavé miminko. Většina rodičů se na to těší a často se této povinnosti ujímají i otcové, kteří jsou věší část dne mimo domov. Při koupání se totiž posiluje vzájemné pouto. Jemné doteky, kontakt očí a plná pozornost prostě prohlubují vzájemnou důvěru a bezmeznou lásku. Tyto rodinné chvíle, si budete pamatovat celý život a vzpomínat na ně se slzou v oku.
Koupat miminko hned po porodu?
Kdy je čas na první koupel? Ta úplně první většinou probíhá ihned po porodu. A je to velká škoda. Nejedná se totiž o moc příjemný zážitek. Už jste to někdy viděli? Miminko chytí za krk a strčí pod kohoutek. Naštěstí se už od toho dnes upouští a novorozeňata se po vykouknutí na svět pouze otřou od krve a mázku do sucha a první koupel ve vaničce probíhá až druhý den. Ty šťastnější pak zažijí omytí až v teple domova.
Na úplně první ponoření je čas. Novorozenec ji zkrátka nepotřebuje. Na začátku utírejte jen mokrou žínkou. To stačí. Zaměřte se hlavně na genitálie a záhyby kůže. Vyčkejte na dobu, kdy si vše sedne a vy si budete jistá, jak uchytit dítě, aby se nepotopilo a v celkové manipulaci s ním. Věřte svým instinktům. Koupejte miminko v tu dobu, kdy vám to oběma bude vyhovovat. Nemusíte koupat jen večer. Vytvořte si vlastní režim.
Miminko lze koupat ve vaničce nebo v kyblíku
Teplá voda na miminka působí rozdílně. Některá ukolébá ke spánku, jiné naopak nabudí. Teplá koupel je také třeba vhodná ve chvíli, kdy netušíte jak odhlenit miminko. Nakrmíte dítě před koupáním nebo to necháte na později? Může je totiž trápit bolavé bříško anebo se jim dělat nevolno. Pak se budou nepřiměřeně kroutit a plakat anebo vše třeba i vyzvrací. To pak nevede k ničemu a budete v začarovaném kruhu. Vnímejte svého potomka a určitě brzy pochopíte, co je správné.
Rozmyslete se, na které straně budete stát. Tradičně se děti koupaly vždy ve vaničce, která byla položená na stole, lince, židli či komodě. Dnes se ale miminka koupou i v kyblíku. Že jste o tom ještě neslyšeli? Jde prý o přirozenější polohy mytí, miminko je celou dobu ponořené ve vodě a není mu tak zima a prý se i spotřebuje méně vody. Jde i o skladnější nádobu. Těch plusů je dost. Někdo ale nedá na koupání miminka ve vaničce dopustit.
Co je příjemnější vám?
Co se týká samotného koupání, je dobré se držet osvědčených rad
- Prvně si nachystejte vše potřebné. Nebudete mít pak čas běhat pro ručník, pěnu na mytí, žínku a další propriety. Miminko je totiž třeba neustále hlídat a mít pod kontrolou. Jinak totiž hrozí riziko utonutí, převrhnutí či poranění.
- Poté se ujistěte, že miminko nebudete ležet nahaté v žádném průvanu. Místnost, ve které se vše odehrává, by měla mít ideálně okolo 23 °C. Tato teplota zajistí tepelný komfort dítěte.
- Poté se dejte do naplnění vaničky či kyblíku. Vodu dávejte vlažnou. Použijte buď teploměr anebo dejte na vlastní tělo. Jak změřit? Určitě nestačí ponořit konečky prstů. Použijte loket nebo předloktí, které na chvíli ponoříte do vody. Pokud vás voda nepálí nebo nestudí, je to v pořádku. Teploměr vám v takovém případě ukáže okolo 37 °C, tedy teplotu těla.
- Poté se dejte do vysvlékání miminka. Postupujte pomalu a opatrně. Mluvte na dítě a udržujte s ním oční kontakt. Některé miminka mají rády, pokud je ponoříte do vody zabalené v plence, jiné zase ocení mokrou žínku na bříšku. Obecně ale novorozenci i batolata mají koupání rády, protože jim to připomíná dobu, kdy byla v matčině bříšku.
Pozor však dejte na různá kožní onemocnění. Víte třeba, jak poznat atopický ekzém? Jde o červená svědivá ložiska a dlouho se léčí. A tady se naopak doporučuje koupat jen krátce a ne každý den.
Délku koupání přizpůsobte stáří dítěte
- Koupání neprodlužujte. Stačí 5 minut. Používejte čistou vodu anebo přírodní produkty. Ty jsou nejlepší po dětskou jemnou pokožku. Někdo radí postupovat od shora dolů, ale s dětma je to jako se zvířaty. Prvně jim to musíte ukázat, než jim sáhnete na hlavu. Tedy umyjte jim tělíčko, od krku dolů a pak nakonec vlásky. Nebudou se tolik bát.
- Mytí vlasů je na celou jednu kapitolu. Je důležité vědět, že musíte hlídat ouška, oči. Nikam se voda nesmí dostat. Takže chránit rukou. Vlásky myjeme od hlavy, stejně jako dospělým. Takže pěkně promasírovat. Uvidíte tu slast ve tváři vašich miminek.
- Miminko osušte pomocí přikládání měkkého ručníku. Pokožku netřete. Můžete ji promasírovat olejíčkem a poté obléci do pyžamka. Nezapomeňte nandat plenku a použít krém proti opruzeninám.
Některá miminka jsou po koupeli hladová a vyžadují nakrmení, jiná skoro spí a můžete je tak uložit přímo do postýlky.
Jak často je nutné miminko koupat?
Každý den rozhodně věnujte péči ošetření genitáliím. Přeci jen je zadeček celý den v plence a pokožka má tendence se zapařovat. Stačí ale omýt žínkou a nakrémovat. Dříve se koupalo každý den, dnes už víme, že pokožka lépe funguje, jestliže ji tolik nemyjeme. Takže třikrát týdně je až. Pokud vaše děťátko trápí ekzémy nebo jiné kožní problémy, omezte koupání na jednou týdně. Ale třeba naopak u potniček se doporučuje, mýt každý den.
Miminko lze koupat i jinde než ve vaničce
Doposud se mluvilo o koupání miminka ve vaničce či kyblíku, ale co když spěcháte nebo nemáte tolik prostoru či se vám jednoduše doma nechce skladovat další pomůcka navíc. Pak můžete miminko koupat v umyvadle. Jde o oblíbenou techniku za velkou louží. Tam ty děti myjí i ve dřezu. A vlastně proč ne. Je dostatečně velký a neustále po ruce. Jsou ale i jiné možnosti.
Miminka lze mýt i ve velké klasické vaně anebo ve sprchovacím koutě. Stačí k tomuto účelu zakoupit lehátko. Nahradí vám vaše ruce. Lehátko je dostatečně malé na to, abyste jej vložili do dětské vany. Vytvoří dostatečnou podporu, dá se vyprat v pračce, rychle schne a vy máte volné ruce.
Jak často budete koupat miminko? Nic není špatně
Koupání miminka si užijte. Velmi rychle rostou a čím budou větší, už se bude doba koupání prodlužovat, a nakonec vás nebudou potřebovat. Rostou tak rychle. Využijte našich 5 tipů ke koupání, tedy vanička, kyblík, vana, sprchový kout nebo umyvadlo.
Kdo se u vás doma ujímá koupání? Máte plán?