11 února, 2022

Návyky pro lepší život: Vyzkoušejte je také!

Život přináší spoustu překvapení a to nejen těch příjemných, ale i těch méně radostných. Je to normální a nijak se to nevymyká kontrole, protože pokud by vše šlo jako na drátku, život by se stal nudným. Ovšem je tu také několik možností, jak si život ještě zpříjemnit, užít a vyzkoušet třeba něco nepoznaného nebo dokonce zakázaného. Hodně záleží také na různých návycích, které člověk dnes a denně používá. Právě návyky jsou automatické a nijak člověka neohrozí, ale také neohromí. Proč tedy z nich neudělat ty dobré návyky, které všem zpříjemní život? Co lze udělat proto, aby byl člověk spokojenější?

Změna je život – správné návyky jsou velmi důležité

Jak řekl Aristoteles: „Jsme tím, co děláme den za dnem. Schopnost řídit své činy formuje charakter.“

Zaběhnutý systém a návyky, které provádí člověk skoro každý den, se mění v rituál, ale postupem času se právě tyto návyky mohou stát stereotypní. Změnit je ale lze prakticky ihned. Člověk se tak může cítit nejen skvěle, ale nové věci zlepší náladu, jsou užitečné a vůbec může být život lepší, pohodlnější a spokojenější. Jsou to mnohdy zdánlivé maličkosti, které nakonec vedou ke spokojenosti.

Mohou to být hygienické návyky, které každý považuje za samozřejmost, ale také například stravovací návyky. Ty jsou úplně jiné u dospělého pracujícího člověka nebo maminky na mateřské dovolené a úspěšného manažera. Rozdíl je značný. Dnešní uspěchaná doba totiž vylepšit tyto stravovací návyky moc nepomáhá. Zdravý životní styl se tedy odráží právě od vhodného stravování, které zahrnuje především zeleninu, ovoce, celozrnné pečivo, mléko, ryby a podobně. Navíc je třeba poznamenat, že zdravá strava je základ prevence.

Každopádně změnit své stravovací návyky lze také obyčejným ranním rituálem, kdy člověk vypije ráno sklenici teplé vody s citronovou šťávou. Ta totiž nastartuje metabolismus v době, kdy člověk začne v klidu snídat. Je známo, že citronová šťáva obsahuje vitamín C, který zvýší imunitu a pokud se do takové skleničky přidá kajenský pepř, dojde ke zrychlení již nastartovaného metabolismu. Navíc díky této jednoduché změně, zejména po ránu, se po nějaké době stav pokožky vylepší a výsledek je pak dvojnásobně radostný.

Odbourat špatné stravovací návyky je důležité

Jak už bylo řečeno, stravovací návyky hrají v životě člověka důležitou roli. V mnoha případech určují nejen pohodu a vzhled člověka, ale také jeho chování. Mnoho lidí na sobě ovšem nevnímá žádné zvláštnosti související s jídlem a také je mnoho těch, kteří si to možná ani nepřipouštějí. Je to otázka vůle a to se také odráží na lidském zdraví. Obezita je hlavním příznakem nezdravého životního stylu, do kterého patří samozřejmě i špatné stravovací návyky. Jak se jich zbavit, aby se člověk cítil lépe?

Začít je třeba již u malých dětí, kde je potřeba u nich vzbudit lásku ke zdravému jídlu, dát jim správný příklad a používat ho s celou rodinou. Ti, co se snaží o změnu v jídelníčku, musejí mít především pevnou vůli.

Špatné stravovací návyky, jako je nesnídání nebo nepravidelné stravování po celý den, narušují správné fungování těla. Vždyť první jídlo by mělo člověka povzbudit na dobrou polovinu dne. Takže nasnídat se, je určitě důležitým bodem pro lepší život.

Jak se změnily stravovací návyky Čechů

Za poslední roky lze stravovací návyky Čechů posunout o něco výš v žebříčku zdravého životního stylu. V nákupních košících přibylo více ovoce a zeleniny, je také daleko více obchodů a obchůdků se zdravou výživou a i rodiče malých dětí se snaží své ratolesti doslova „odkojit“ tak nějak zdravěji. A je to dobře. Každý se pak určitě cítí mnohem lépe a to nejen po zdravotní stránce. Je sice pravda, že budou fast foody a jiná rychlá občerstvení stále asi v kurzu, ale upřímně, že by se jim každý vyhnul obloukem, to je trochu nepravděpodobné.

Seberozvojování

Další možností, jak vylepšit svůj život, své vlastní já, je posílení seberozvojování a s tím souvisejí právě i ty dobré návyky. Třeba jen malá každodenní analýza vykonané práce, co bylo uděláno dobře a co třeba nevyšlo, je ukazatelem toho, co je třeba se dále učit, ale i toho, co se člověku povedlo a dělá to dobře. Pochvala je pak skvělou odměnou a klidně to může udělat člověk sám. Někdo si také rád rozšiřuje své obzory, má rád nové výzvy a rád se učí novým věcem. Tady je jedna z možností četba večer před spaním, která má vlastně dvojí význam. Nejenže se tak člověk dozví něco nového, ale skvěle si odpočine. Stejně tak tomu je i při sledování televize nebo poslouchání muziky.

Rozvíjení vlastních pozitivních vlastností v různých oblastech a sebeovládání, kde se člověk učí nové informace a mění tak svět, a nejen ten svůj, je definice seberozvoje. A tady lze uspět. Jen se nesmí člověk vzdát a propadnout panice nebo všudypřítomnému stresu.

Pracovní návyky a návyky úspěšných lidí

Seberozvoj je úzce spjat také například s kariérou, se sportem nebo podnikáním. Lidé, kteří jednou dosáhli úspěchu, a to v jakékoliv oblasti, jasně formulovali svůj cíl a metody jeho dosažení. I tady jsou odrazovým můstkem třeba pracovní návyky.

Pokud se člověk chce ocitnout v poměrně početné skupině úspěšných lidí, měl by především určit koncový bod a zvolit si vhodnou trasu. Sám by se měl také zeptat na to, co vlastně chce a co očekává. Měl by dělat hlavně to,co ho baví, pro co byl doslova stvořen a v čem se cítí silný. Práce musí přinášet radost. Jen tak může být každý den skvělý a člověk je úspěšný. A to v každém smyslu. Návyky úspěšných lidí jsou různé, ale spojuje je jeden důležitý faktor. Odpovědnost. Úspěšný člověk se totiž nebojí převzít odpovědnost sám za sebe, za svoje činy.

Pokud se ale vyskytnou problémy, kdy je člověk ve stresu, stále někam spěchá a práce ho nebaví, je čas na změnu. A to rychle. Tady je ve vzduchu známý syndrom vyhoření a ten jistě k úspěšnosti nepřispívá. Návyky zde nepomohou a to ani ty pracovní.

Za lepší, šťastnější život

Každý alespoň jednou zatoužil po lepším životě. Být šťastný není složité, ale cesta k cíli je někdy hodně trnitá. Šťastný člověk je ten, který si umí vážit každého okamžiku svého života. Spokojenější bude i ve chvíli, kdy se jeho obyčejné základní hygienické návyky, jeho výživa a stravovací návyky a všeobecné základní návyky rozšíří v jeho prospěch. Může dojít ke změnám, které sám chce, které ho baví a přitom neztratí na důležitosti. Je ale důležité si zapamatovat, že každá změna a to i změna návyků, vyžaduje trochu námahy a úsilí, ovšem na druhou stranu ulehčují a především zkvalitňují činnost každého člověka.

Jaké jsou vaše návyky pro lepší život? Podělte se s námi do komentářů.

Jsem studentkou VŠ a ve volných chvílích se ráda učím nové věci o online marketingovém světe. Řídím se hesly - "Historie se neptá jak, ale jestli." a "Cokoliv se rozhodneš udělat, ujisti se, že tě to učiní šťastnou."