Čeká vás důležitá zkouška, na kterou máte málo času a potřebujete se efektivně a v co nejkratším čase naučit velké množství informací? Připravili jsme pro vás několik tipů, jak se učit. Nekonečně dlouhému biflování je konec.
1. Od jednoduchého ke složitému
Vždy je třeba si načrtnout hlavní kostru daného učiva. Připodobnila bych to ke kmeni a větvím stromu. Na ty budete pak věšet konkrétnější informace, jako listy. Vytyčte si nejdřív obecnější body a pak se teprve učte detaily. Naprosto stejně totiž pracuje náš mozek. Má vše rozškatulkované. Na základě nějakého vjemu sáhne do správné škatulky(větve) a pak teprve začne nad věcí víc přemýšlet a propojovat ji s jinými informacemi. Tento postup je základem procesu, jak se učit.
2. Jak se efektivně učit? Zapojujte mozek aktivně do procesu
Klást si otázku Proč? To, že si nějaké informaci budete číst stále dokola, nezaručuje, že vám utkví v paměti. Kvalitním způsobem učení je tzv. hluboké zpracování informací. Pokládejte si otázku: „Proč? Proč tomu tak je?“ Slovíčko „proč“ vás nutí přemýšlet, informace zvnitřňovat, vytvářet spojení mezi novými informacemi a tím co už znáte. A hlavně látku pochopit. Je dokázáno, že pochopená látka zůstává v paměti déle, než jen ta, kterou jste se naučili nazpaměť. Je to zkrátka způsob, jak se efektivně učit.
3. Neučte se dlouhé hodiny, ale průběžně
Častou otázkou studentů je, jak dlouho se učit? Jak se ukazuje z desítek studií, je lepší rozdělit si učení na menší části, které se budete učit průběžně v různých dnech a ne všechny najednou. To ale bohužel nepomůže těm, kteří nechávají učení na poslední chvíli. Tam jsou rady, jak se učit, skoro zbytečné.
4. Rozdělení na menší celky
Nepřipravujte se jenom na nejbližší písemku. Zopakujte si něco, co jste probírali dříve, nebo se učte dopředu. Využívejte malé chviličky během dne na opakování těchto malých celků. Třeba když jedete v MHD nebo čekáte na kamaráda v kavárně. Čas to ušetří a informace zůstanou v hlavě dlouhodoběji.
5. Opakování, matka moudrosti
Bohužel, nebo bohu dík, velmi rychle zapomínáme. Po jednom dnu si už pamatujeme méně než 50 % informací z předchozího dne. Aby se informace pevně uložily do dlouhodobé paměti, musíte opakovat. Dejte rychlé opáčko toho, o čem máte představu, ale nejste si úplně jisti detaily. Klidně si doma zahrajte na učitele a zkuste nahlas látku vysvětlit imaginárním posluchačům. Tak krásně zjistíte, kde jsou ještě „hluchá“ místa. Obecně se doporučuje opakovat látku hned následující den a pak po 3-6 dnech.
6. Testování
Jakmile se budete blížit do finále, tak se zaměřte na testování. Své testy si pak můžete procházet a ladit oblasti, kde máte ještě mezery. Když udělám chybu, tak to není ostuda. Naopak se stává, že takové chyby si pak pamatujeme dokonaleji. Testování doma vás připraví na testování ve škole a vy tak nebudete propadat panice a stresu. Je to skvělý způsob, jak se učit a připravit na zkoušky.
7. Učte se s kamarády
Víc hlav, víc ví. Ale jak se učit se spolužáky? Nejde o to, že by vás kamarád měl kontrolovat, ale jde spíš o úhel pohledu. Každý může problematiku pochopit jinak nebo mít informace z jiných zdrojů. To vám může pomoci látku lépe pochopit a uložit do paměti. Učení formou diskuse je jeden z nejefektivnějších způsobů učení.
8. Myšlenkové mapy
Definice zní: grafické uspořádání klíčových slov, doplněné obrázky vyznačující vzájemné vztahy a souvislosti. Takže pokud preferujete učení s vizuálními podněty, tak doporučuji tuto strategii. Budete potřebovat papír a nějaké barevné pastelky nebo popisovače. V takové myšlenkové mapě se rychleji orientujete, jelikož si váš mozek ukotvuje informace k danému obrázku. Mapa může znázorňovat vzájemné vztahy nebo časovou posloupnost. Tady se fantazii meze nekladou. Jen to chce mít dostatek času. A vůbec se nenechte odradit tím, že by mělo jít o nějaké umělecké dílo. Taková mapa slouží především vám a vašemu učení.
9. Jak se donutit učit?
Sice jsme skoro na konci našeho výčtu, ale určitě je třeba se pozastavit u motivace k učení. Jak se k takovému učení donutit? Udělejte si na každý den seznam toho, co se chcete naučit nebo splnit. Opět si vše rozdělte do menších celků, ať už podle témat nebo třeba počtu stránek. Začněte tím lehčím nebo třeba opáčkem z předešlého dne, aby vás příliš složitá látka neodradila hned na začátku. A pak to přijde. Odškrtněte si, co jste již splnili. Výrazně a ať to máte na očích. Dobrý pocit ze splněného úkolu je k nezaplacení. Pokud i přes to máte problém se donutit k učení, koukněte na náš další článek, který se zabývá motivací.
10. Více zdrojů
Pokud máte dostatek času, zkuste si informace k tématu hledat z více zdrojů. To by nebylo, aby v té hlavičce něco nezůstalo. Stejně jako u učení s kamarádem může jít o úhel pohledu a způsob vysvětlení látky. Popsaná látka z úst jednoho autora může vyznít úplně jinak než od druhého. Může použít jinou rétoriku i způsob výkladu, který bude více rezonovat s vaším jazykem a smýšlením
Ať už jste student a hledáte způsob, jak se učit na státnice nebo si děláte rekvalifikační kurz, těchto pár rad vám pomůže zefektivnit vaše učení a zkrátit čas, který s ním strávíte.
Dejte nám vědět v komentářích, který vám nejvíce pomohl.