Určitě se vám to stává také. Jdete koupit konkrétní věc do obchodu a vracíte se z nákupu se spoustou jiných věcí a na tu hlavní jste zapomněli. Někdo se vám představí a vy za pár sekund vůbec netušíte, jak se ten člověk jmenoval. Odcházíte z domova a nejste si jisti, zda jste vypnuli žehličku (teď mluvím samozřejmě především k dámám). Jestli máte pocit, že máte problém s pamětí, tak vám může pomoci našich 8 tipů, jak ji zlepšit. Hlavním faktorem je samozřejmě soustředění se na vykonávanou věc a např. v případě zmiňovaného představování, odpověď i s oslovením toho, kdo se vám představil: „Ahoj Pavle, já jsem Lucka“. Ale pojďme na ověřené kroky, jak na zlepšení paměti.
Převeďte si informace do vizuální podoby
To, že občas něco zapomenete nemusí nutně znamenat zásadní problémy s pamětí. Spousta informací, která jsou v podobě jmen nebo čísel, jsou abstraktní. Ty si náš mozek hůře pamatuje, protože je nemá moc k čemu ukotvit. Tím myslím nějakou konkrétní představu. Pokud například zaparkujete auto v řadě N13, můžete si představit narozeninový dort se třinácti svíčkami na vrchu. Když pak budete auto hledat, takový obraz se vám mnohem snáze vybaví.
Mnemotechnická pomůcka
Definice z wikipedie zní: mnemotechnická pomůcka je slovní či grafická konstrukce podporující zapamatování nebo zpracování informace mozkem pomocí přidružení představ či jiných informací. V praxi to znamená, že parkovací místo N13 si spojím třeba s „pátkem 13tého“ a „Natálkou“, což je má dcera. Já sama tuto pomůcku používám především u jmen, která si chci zapamatovat. Spojuji si je se jmény známých osobností. Dochází tak k propojení obličej herce- jméno herce- člověk, kterého si chcete zapamatovat. Ne každý má zkrátka talent na pamatování jmen a čísel a tohle je super pomůcka, jak na takový problém s pamětí vyzrát.
Hra na zlepšení paměti
Pravidelný trénink mozku vám může pomoci s problémy s krátkodobou pamětí. To je aktivní část paměti, která nám umožňuje si zapamatovat najednou 5-9 prvků. Hovoříme o magickém čísle 7+/-2. V krátkodobé paměti dochází k analýze informací a rozhodnutí, zda jsou tyto informace důležité, aby mohly být uloženy do paměti dlouhodobé. Co je ale důležité! Dá se trénovat. A jak? Připravte si čistý papír a stopky. Dejte si jednu minutu na zapamatování 15 pojmů.Poté je zakryjte a na papír napište, které jste si zapamatovali.
- Hrad
- Velbloud
- Koloběžka
- Hokej
- Vířivka
- Rak
- Sukně
- Koberec
- Sjezdovka
- Víla
- Ředkvičky
- Parník
- Jeskyně
- Čokoláda
- Tanečník
Pohybem ke zlepšení paměti
Cvičení a pravidelný pohyb zpomaluje negativní změny na mozkové kůře a vědci u cvičících starších lidí zaznamenávají menší úbytek mozkových buněk. Cardio cvičení navíc zvyšuje průtok krve do mozku a ten dostává dostatečné množství kyslíku. Takové cvičení by mělo trvat 30-60 min několikrát týdně. Vědci také mluví o mozkovém neurotrofický faktoru známém jako BDNF. Ten pochází z početné rodiny růstových faktorů, stimuluje růst a množení mozkových buněk. Platí jednoduché pravidlo. Čím více cvičíte, tím více proteinu BDNF vyrábíte. Díky pravidelnému pohybu budete mít vyřešené 2 mouchy jednou ranou. Vysportovanou postavu a vyřešené problémy s pamětí.
Zlepšení paměti vyřeší spánek
A proč zrovna spánek? Vždyť během něho nic neděláme. Ale opak je pravdou. Během času, co spíme se posilují spojení mezi nervovými buňkami, tzv. neurony. A právě díky těmto nově vzniklým spojením se lépe soustředíme a ukládáme nově nabyté informace. To se děje především ve fázi hlubokého spánku. Pokud se učíte třeba na zkoušku, tak je dobré si dávat během učení šlofíky a nechodit spát pozdě. Pokud by jste chtěli mít přehled o četnosti a kontinuitě hlubokého spánku, pak doporučuji si pořídit hodinky, které fáze spánku snímají. Problémy s paměťi v mladém věku, bývají spojené právě s nedostatkem spánku a stresem.
No stress: motto pro zlepšení paměti
Tak tohle sousloví si napište na papírek a nalepte si ho na zrcadlo v koupelně. Podle časopisu Neurology, může lidi, kteří ve svém pracovním i soukromém životě zažívají velký stres, potkat ztráta paměti a úbytek mozkových buněk dřív, než jim bude 50 let. Vysoká míra stresového hormonu kortizolu totiž negativně ovlivňuje fungování mozku, objem jeho buněk i výsledky testů kognitivních schopností. A to vědci pozorují právě u mladých lidí. Problémy s pamětí u mladých lidí jsou novým fenomén 21.století. Naučte se tedy relaxovat, udělejte si pravidelně volno anebo odpočívejte aktivně u svého hobby. Vyzkoušejte třeba Oshovu dynamickou meditaci.
Strava a pitný režim pomůže vylepšit pamět
Možná už vám to přijde jako klišé, ale racionální stravování s dostatkem všech makro a mikro složek je prostě základ. V tomto případě budeme mluvit o omega 3 mastných kyselinách, které pozitivně ovlivňují naši mozkovou aktivitu a oddalují proces stárnutí. Pro nás jako středoevropany jsou nejlépe vstřebatelné v podobě semínek a ořechů, např. lněné semínko nebo vlašské ořechy. Najdeme je ale také v tučných rybách, které by měly být v našem jídelníčku také zastoupeny. Problémy s pamětí a koncentrací mohou být někdy způsobeny dehydratací organismu. Takže další klišé. Dodržujte pitný režim.
Doplňky stravy a léky na zlepšení paměti
Kromě vyvážené stravy bohaté na omega 3 mastné kyseliny si můžeme dopomoci k lepší paměti různými doplňky stravy. Jedná se přírodní látky, které jsou využívány lidstvem už po staletí. Můžete je většinou koupit v sušené podobě, rozdrcené na prášek a formované do tablety. Některé i ve formě tinktur. A o jakých rostlinách to vlastně mluvíme?
- Ženšen– patří mezi nejznámější exotické léčivé byliny. Využívá se především její kořen, který obsahuje širokou škálu léčivých látek. Různé antioxidanty, saponiny, peptidy a polysacharidy, které mají stimulující vliv na náš imunitní systém. Je to zkrátka takový všelék. Má vliv na okysličení organismu i metabolismus cukrů a tuků.
- Ginkgo Biloba– česky jinan dvoulaločný, je rostlina s typickými srdcovitými listy. Jeho účinky jsou založeny na prokrvení a tedy okysličení organismu.
- Piracetam- je dalším přípravkem na zlepšení paměti. Podporuje funkci mozkových buněk a doporučuje se u lidí s poruchami pozornosti a paměti. Tady už nejde zcela o přírodní produkt a jeho použití je třeba konzultovat s lékařem. Především jedinci s poruchou srážlivosti krve by ho bez konzultace neměli užívat.
Aby vaše paměť fungovala jak má, pak je nejlepší dodržovat všech 8 bodů. Mladý člověk zdravou životosprávu a psychohygienu často podceňuje. Čas ale neúprosný a spravedlivý ke všem. Zpomalte trochu, vyklikněte mysl a uvidíte, že se zlepší i paměť.