Čištění pračky octem a sodou nemusí být záležitostí jen některých hospodyněk. Až poznáte, jakou sílu tato kombinace má a jak levná je to záležitost, začnete to používat také. Každý prahne po čisté domácnosti, funkčních spotřebičích a snaží se ušetřit, kde se dá. Přeci jen se stále zdražuje a zrovna na čistících prostředcích je to znát.
Čištění pračky je nutnost
Pračka stejně jako každý jiný spotřebič v domácnosti dostává pořádně zabrat. Automatickou pračku má dnes doma asi už každý a žádná moderní žena si bez ní neumí představit život. Jenže aby dlouho vydržela a fungovala, jak má, je třeba se o ní pořádně a pravidelně starat. Přeci jen každým pracím cyklem se víc opotřebovává a pokud chcete prodloužit co nejvíce životnost, musíte ji čas od času čistit. Jak? Jednak vám to poví návod a za druhé si můžete vypomoci právě octem a sodou.
Když vložíte špinavé prádlo do bubnu pračky a zapnete ji, vypere jej. Ale kam jde veškerá mastnota, špína a zbytky pracího prášku či gelu? Do útrob spotřebiče. Zabrat dostává buben, filtr i odtoková hadice. Zanáší se vším uvedeným a množství se stále nabaluje. Po čase tak nastává problém, že prádlo není tak svěží a čisté. Postupně šedne, skvrny zůstávají a může začít i nelibě vonět. A vy začnete hledat problém.
Důkazy, že je pračka zanesená
Nejspíš v první chvíli vyčistíte nádobku na prací prášek. Víte, že se dá vytáhnout a vydrhnout v umyvadle? Hadrem můžete otřít i vnitřní stranu dvířek a houbičkou vydrhnout i těsnění kolem dveře, kde se velmi ráda špína usazuje. Schválně se podívejte do své pračky. Nejspíš vám tam stojí voda a hnědé či černé mastné skvrny. Stačí to otřít, vydrbat. Pak lze vyndat i filtr a propláchnout jej. Na čas to možná bude stačit. Ale ve chvíli, kdy se problém opět objeví, postup zopakujete. A co když to tentokrát stačit nebude? Pak zapnete čistící cyklus pračky. Často jde o jeden prací cyklus bez prášku na maximální teplotu.
To byste ostatně měli dělat alespoň jednou za měsíc. Můžete si určit nějaký počet pracích cyklů, po kterých vždy přijde na řadu právě ono čištění. A lze ho vylepšit. Pokud používáte převážně gely na praní, čistění pračky bude potřeba častěji. Sami uvidíte, že prádlo najednou šedne a páchne. Ani aviváž zde nepomůže.
Pomoci vám může právě ocet a soda. Dvě věci, které má prakticky každý doma. Jedná se o jedlou sodu. Můžete ji koupit v potravinách v malých pár gramových pytlíčkách anebo třeba v drogerii či lékárně ve větším balení. Ocet stačí klasický vinný, bzenecký. Prostě ten nejlevnější, co seženete. Jedná se defacto o kyseliny, které rozpouští zbytky a uvolňují je z povrchů. A navíc pokud je vzájemně zkombinujete, máte skvělý ekologický a levný čistící prostředek na čištění pračky.
A jak na samotné čištění?
Nachystejte si ingredience a obyčejnou odměrku. Používat můžete vždy jednu ingredienci anebo je vzájemně kombinovat. Ocet desinfikuje a rozpouští vodní kámen, soda zase pohlcuje zápach.
Nastavte pračku na nejvyšší stupeň praní. Často je to 90 °C. Odměřte 200 g sody a nasypte přímo do bubnu pračky. To samé udělejte s octem, 200 ml přímo dovnitř. A zapněte. Pokud to váš spotřebič umožní, můžete cyklus praní po nějaké době na chvíli zastavit, alespoň půl hodiny, a nechat působit. Jestliže nespěcháte, vypněte pračku na celou noc. A cyklus dokončete ráno. Opět budete mít čisté svěží prádlo a vše bude fungovat, jak má.
Čištění octem a sodou lze použít na všechny části
Jak již bylo řečeno výše, čistit musíte i všechny vyjímatelné části a ty, ke kterým máte snadný přístup. Stačí si udělat roztok. Nalijte do misky trochu vody, přilijte půl hrnku octa a nasypte jedno malé balení sody. Nechte rozpustit. Namočte hadr a otřete jím pořádně gumové těsnění, dvířka pračky i filtr. Ten můžete do misky klidně i ponořit a nechat odmočit. Předtím je však třeba jej vyšroubovat. Otevřete dvířka, vložte pod ně misku na zbytkovou vodu a filtr vytáhněte.
Uvolní se mastnota a špína. Filtr pak můžete ještě vydrbat zubním kartáčkem. Mokrým hadrem otřete i vnitřek prostoru, kde se filtr nachází. Zbavíte se tak i zápachu. Občas je třeba předtím z otvoru vybrat vlasy či drobné předměty, které byly nepozorovaně v prádle. Ale to není tak časté.
Ocet a soda v domácnosti
Tuto kombinaci můžete používat s čistým svědomím k udržení pořádku a hygienické čistoty prakticky v celé domácnosti. Neškodí dětem a zvířatům a je šetrná k životnímu prostředí. Jde totiž o přírodní čističe, které neobsahují umělé látky. Dokonale si poradí s připálenými hrnci, pomohou znovuobnovit zašlé spáry mezi kachličkami, vyleští okna, odstraní vodní kámen z baterií, prach z elektroniky a pomohou i třeba s počůraným kobercem.
Kdo má malé děti nebo třeba psa, ví, že nehody se prostě stávají. Je tedy vhodné mít doma po ruce vždy alespoň malé množství těchto ingrediencí. A nemusíte se bát, že by to u vás doma smrdělo octem. Vyčpí a vše se dá vyvětrat. Pokud by vám přece jen jeho zápach vadil, stačí jej nahradit třeba jablečným octem. Ten nemá tak pronikavou vůni, ale má stejnou sílu.
Vylil se vám na koberec černý čaj a vy se obáváte skvrny? Posypte to sodou, nechte chvíli působit, pak to jemným kartáčkem vyčistěte a vysajte. Skvrny nemají šanci. Sodu lze nasypat i do kbelíku s vodou, kde si odmáčíte utěrky nebo třeba bílé ponožky. Kdo se nechce zdržovat, může sodu přisypat přímo k prádlu do pračky. Ocet zase skvěle funguje na kuchyňské utěrky. Ty mohou být po čase používání mastné a zatuchlé, i když je vyperete na vysokou teplotu. Místo aviváže nalijte do nádobky ocet a nešetřete. Budou jako nové.
Prostředek na čištění pračky octem a sodou
Samozřejmě, že si můžete zajít do drogerie a koupit přímo prostředek na čištění pračky. Jenže většinou jsou dosti drahé, a navíc obsahují celou řadu umělých látek. A pokud byste se zeptaly na skutečnou účinnost, zjistíte, že většina jich pořádně ani nefunguje. Mnohem finančně příjemnější je se řídit výše doporučenými postupy.
Tak jako u jiných přístrojů a elektroniky je ale třeba myslet na to, že ani sebelepší péče nezajistí, že výrobek bude fungovat navždy. I při pravidelné údržbě se může objevit nějaká závada či poškození a vám nezbyde nic jiného než pořídit novou pračku. Mějte tedy v záloze odložených několik tisíc pro tuto nečekanou událost. Pak nebude třeba i několik týdnů bez možnosti domácího praní, ale ihned si zakoupíte nový kus. Třeba i s novými programy a funkcemi.
Pokud máte ve vašem kraji příliš tvrdou dobu, doporučujeme ocet přidávat při každém prací cyklu nebo zakoupit změkčovač vody. Tady by se údržba jednou za měsíc či dva moc neosvědčila. Jak zjistíte tvrdost vody ve vašem bydlišti? Pomocí lakmusových papírků. Ty vám ukážou výsledek. A pak už se dle toho přizpůsobíte.
Používáte v domácnosti ocet a sodu i jinde než v kuchyni?