Domácí müsli zajistí, že budete mít energii na celé dopoledne. Jenže snídaní to nekončí. Je vhodné i jako zdravá svačina mezi hlavními jídly. Připravili jsme pro vás několik receptů, na které nedáme dopustit. Přečtěte si něco o zdravém snídání a vyzkoušejte s námi jednoduché recepty, které si zamilujete.
Proč je důležité snídat
Snídaně je snad nejdůležitějším jídlem dne. To proto, že naše tělo je po spánku vyhladovělé a potřebuje přísun energie. Po probuzen je nejlepší čas doplnit chybějící energii a živiny. Pokud snídani přeskočíte, je mnohem větší šance, že energický deficit doplníte později něčím nezdravým a kalorickým.
Ano, přejídání může odstartovat právě vynechávání snídaně. Ač jste tím třeba chtěli snížit váš kalorický příjem, naopak spustíte přibírání na váze. Uvidíte, že kolem oběda budete tak hladoví, že toho sníte mnohem více, než kdybyste se předtím nasnídali.
Není to jen ale jen o váze. Podepíše se to i na vašem výkonu v práci či v domácnosti. Pokud necháte tělo hladovět, brzy se dostaví únava. Nemluvě o tom, že mozek nedokáže pořádně přemýšlet, pokud tělo hladoví. I on potřebuje pro správné fungování živiny. Pokud se se po ránu nemůžete nastartovat a v podstatě se celé dopoledne probouzíte, možná je to tím, že nesnídáte tak, jak byste měli.
Jak by měla vypadat kvalitní snídaně
Nejde jen o to, abyste do sebe něco naházeli. Některé potraviny jsou vhodnější než jiné. Rozhodně byste se měli vyhnout příliš sladkému nebo tučnému jídlu. Po sladkém budete mít opět brzy hlad. A tučné jídlo vás zaplácne kaloriemi, které vlastně ani nepotřebujete. Nemluvě o dalších negativních efektech, které tučná jídla mají.
Kvalitní a vydatná snídaně by měla vycházet ze zásad zdravého stravování. Musí obsahovat dostatek bílkovin, sacharidů a vlákniny. Bílkoviny jsou stavebním kamenem pro svaly a kosti. Bez nich se naše tělo neobejde. Navíc vás společně s vlákninou zasytí na delší dobu. Budete tak mít dostatek energie na celé dopoledne.
K tomu dopomohou i sacharidy. Ty jsou palivem pro váš mozek. Sacharidy doplní pečivo (a to i tehdy, když jste na dietě), ale vůbec nejlepší je domácí müsli. U podomácku vyrobeného produktu totiž máte vždy jistotu, co v něm je.
Právě müsli obsahuje také vlákninu. A pokud si ho dáte například s bílým jogurtem, doplníte rovnou i potřebné bílkoviny. Domácí müsli je vhodné i jako zdravá svačina, například v podobě domácích müsli tyčinek, které si můžete vyrobit úplně sami. I svačina je důležitá. Zajistí, že nevyhladovíte mezi hlavními jídly. Navíc jsou vhodné i pro vegetariány!
V následujícím textu vás seznámíme s několika recepty na domácí müsli, které si jednoduše připravíte dopředu. Tak budete připraveni klidně na celý týden a po ránu nebudete muset složitě vymýšlet, co do žaludku.
Domácí pečené müsli
Domácí zapékané müsli je ideálním řešením pro vydatnou snídani. Pokud ho budete snídat s bílým jogurtem, vaše tělo získá všechny potřebné živiny pro správný start do nového dne. Skvěle chutnají i s ohřátým nebo studeným mlékem. Je jen na vás, pro jakou variantu se rozhodnete.
Budete potřebovat:
- 500 g ovesných vloček
- 120 g másla
- 100 g sušeného ovoce
- 5 lžic medu
- 1 lžičku skořice
- 200 g ořechů
- pokud máte rádi, přidejte i dvě hrsti hrozinek nebo brusinek
Postup:
- Zapněte troubu a nechte ji vyhřát na 170 stupňů.
- Ořechy a ovesné vločky dejte do robota a umelte najemno. Pokud ale máte rádi vločky trochu větší, drtit je nemusíte. Rozemelte jen ořechy.
- Sušené ovoce nakrájejte na kousky.
- Vše smíchejte dohromady a přisypejte skořici.
- Na plotně si rozpusťte máslo s medem. Je důležité, aby se vše dokonale spojilo. Nenechte ale mléko přejít varem, mohly by se na něm udělat škraloupy, a navíc to není potřeba.
- Směs z vloček a ovoce zalijte mlékem a medem. Promíchejte.
- Vzniklou hmotu vysypte na pečící papír a pečte v troubě okolo 20 minut. V polovině pečení plech vyndejte a domácí müsli promíchejte, aby se propeklo rovnoměrně ze všech stran.
Pokud chcete recept na domácí müsli bez cukru, tak pro vás máme jednoduchou radu. Využijte tento recept, ale udělejte ho bez medu. Protože i ten obsahuje cukr. Můžete do nich přidat například datle nebo fíky, které směs osladí přírodní cestou.
Med můžete nahradit salkem a rázem vytvoříte chutné domácí müsli se salkem. Fantazii se meze nekladou. S tímto receptem lze experimentovat přesně podle vašich chutí.
Domácí müsli tyčinky
Buďte připraveni nejen na ranní snídání, ale i na svačiny mezi hlavními jídly. I ty jsou důležité – zajistí, že nebudete mít vlčí hlad a nepřejíte se, ať už během oběda nebo večeře. Domácí müsli doplní chybějící energii a vy se budete cítit mnohem lépe.
Na 20 tyčinek budete potřebovat:
- 2 hrnky ovesných vloček
- 1 banán
- 1 hrnek ořechů
- 50 g medu
- 60 ml oleje (nahraďte klasický slunečnicový zdravější variantou, například sezamovým nebo avokádovým)
- podle chuti můžete přidat skořici nebo lžíci kakaa
Postup:
- Zapněte troubu a nechte ji vyhřát na 180 stupňů.
- Všechny ingredience dejte do robota a nasekejte najemno (pokud by se vám robot hodně zasekával, můžete přidat lžíci vody).
- Vezměte plech a vyložte ho pečícím papírem. Na něj vysypte nasekanou směs a uplácejte ji tak, aby byla v jedné rovině.
- Dejte do trouby a pečte půl hodiny.
- Vyndejte a nechte vychladnout. Poté vyklopte na prkýnko a nakrájejte na jednotlivé tyčinky.
Tyčinky uchovávejte v uzavřené dóze. Je důležité, aby na ně nešel vzduch a vlhkost, jinak by vám příliš změkly a nevydržely tak dlouhou dobu.
Domácí müsli tyčinky nepečené
Pokud nejste fanoušci pečení, můžete vyzkoušet i nepečené domácí müsli tyčinky. Pro ty ale budete potřebovat speciální formu. Jmenuje se lis na müsli tyčinky. Pořídíte ji v domácích potřebách.
Na 8 kusů budete potřebovat:
- 110 g ovesných vloček
- 100 g ořechů
- 4 lžíce medu
- 2 lžíce ořechového másla
- skořici
Postup:
- Ořechy opražte na mírném ohni. Stačí jen chvíle. Nezapomeňte je často promíchat, aby se nepřipálily. Odstavte a nechte vychladnout.
- Vločky a ořechy dejte do robota a nasekejte najemno.
- Do směsi přimíchejte med a ořechové máslo. Propracujte. Pokud bude směs příliš suchá, můžete přidat lžíci mléka nebo medu.
- Směs dejte do lisu na tyčinky. Zaklopte a dejte ztuhnout do lednice. Nejlepší je počkat přes noc.
Pokud byste udělali příliš mnoho směsi, můžete ji vždy zabalit do fólie a nechat v lednici. I samotné tyčinky doporučujeme uchovávat v sáčcích v lednici. Pokud máte rádi například brusinky nebo hrozinky, vždy je můžete přidat. S receptem lze experimentovat podle chuti.
Jak jste na tom se snídáním a svačením? Stíháte, nebo to spíše šidíte? Dejte nám vědět do komentářů, jak jste na tom se zdravým snídáním.