Být pán svého času. Smět si úkoly rozvrhnout podle sebe. Žádné limity, pouze svoboda vlastního rozhodnutí. Podnikání v podobě splnit si svého snu láká čím dál více z nás. Přejete si být majitelem korporátu nebo freelancer na volné noze? Co udělat pro to, aby i váš startup byl úspěšný? Začít od nuly nebo si koupit made ready company, tedy společnost, co už někdo vybudoval před vámi? V následujícím článku se dozvíte 5 tipů, jak si založit svůj vlastní startup.
Startup začíná originálním nápadem
Shodneme se jistě na tom, že vše začíná originálním nápadem. Spousta úspěšných podniků začala například uklouznutím mýdla ve sprše, spadnutím jablka na hlavu, či prostém zklidnění mysli. Jestli i vy máte někde uvnitř skrytý sen, který vám nedá spát už delší dobu, nebojte se s ním vystoupit na světlo světa. Úspěšný startup začíná originálním nápadem. Nebo se můžete chytnou druhé varianty a investovat již do hotového podniku. Ready made company je společnost, kterou už někdo vybudoval před námi. Vy ji koupíte a pouze přetvoříte podle vašich ideálů.
V případě, že ale trváte na svém vlastním nápadu a tápete, inspirujte se online světem. Nápady na podnikání jako inspirace naleznete běžně na internetu. Populární startup jobs jsou aktuálně především profese z oblasti internetových technologií. A to vývojáři a developeři. Virtuální realita jde rychle kupředu. Rychlostí blesku se vyvíjí spousta nových mobilních aplikací, či operačních systému. Za zmínku startup jobs určitě stojí i povoláni copywritera, či marketingového specialisty. Všechny tyto startup jobs můžete vykonávat z pohodlí vašeho domova, takže je jen na vás, odkud budete zrovna dnes pracovat. V éře home office je tudíž tento druh povolání značka ideál.
Jak začít podnikat od nuly
Málokterý z podnikatelů má ihned k dispozici celý základní kapitál. Otázkou teda zůstává, jak začít podnikat od nuly, když nemáte našetřeno dostatek peněz? Na výběr máte více možností. Od pomoci rodiny, půjčky od banky, až po tzv. startup investice. A právě poslední možnost je v současnosti velice oblíbená. Využít služeb investora je jednoduché. Nejprve je zapotřebí si odpovědět na následujících pět otázek:
- Jaký problém Váš projekt/startup řeší?
- Jakým způsobem problém řešíte?
- Jaká je konkurenční výhoda Vašeho projektu/startupu?
- Kdo tvoří tým Vašeho projektu/startupu?
- Jak bude Váš projekt/startup vydělávat?
V případě, že tento Elevator Pitch, což je vlastně zkrácený podnikatelský plán pro investora, máte vypracovaný, můžete pokračovat dále. Po vyplnění formuláře, který je většinou dostupný online, tzv. starter, čekáte, jestli váš podnikatelský plán některého z investorů zaujme. V případě, že máte štěstí a najdete toho správného parťáka na startup investice, domlouváte se a ladíte konkrétní kroky přímo s ním. Výsledkem potom může být právě váš vlastní startup!
Startup a dotace v podnikání
Využívat finančních prostředků můžete nejen formou investice. Další způsob, jak nabít finance, je dotace v podnikání. Čerpat dotace můžete z České republiky i z Evropské unie. Zjistit, jestli máte nárok na dotace z podnikání, je snadné. Nejprve je třeba vyplnit formulář, ve kterém se prověřuje, jestli splňujete předem daná kritéria. V případě, že si nejste jisti, můžete využít dotazník, ve kterém vyplňujete obecnější informace o vašem startup podnikání. V současnosti můžete čerpat dotaci na podporu inovace a konkurenceschopnosti vašeho startupu nebo program pro podporu zaměstnanosti a zajištění dostatečného vzdělání zaměstnanců.
Jak začít podnikat ve službách
Podnikání ve službách bývá nejčastější formou startup, a to nejen v České republice. Jeden z důvodů může být prvopočáteční náklady spojené se zahájením podnikání. Přiznejme si, že např. copywriter má daleko nižší vstupní náklady než majitel obchodu s potravinami, či zemědělec. Ovlivňující faktor pro výběr startupu je tudíž i předmět a obor podnikání, který si vybereme. To vše koresponduje s již zmíněným podnikatelských plánem. Ten se snažte vypracovat co nejpodrobnější.
Spousta startup podnikání začíná jako živnost. Ve většině případů se jedná o živnost volnou, ke které nemusíte dokládat osvědčení o způsobilosti, či výuční list, jako je to například u živnosti řemeslné. Pro získání volné živnosti potřebujete pouze dosáhnout plnoletosti a být právně způsobilý. V neposlední řadě je tu třeba vynaložit investici, a to v podobě jednoho tisíce korun. Vše ostatní je potom jen a jen na vás.
Startup je realizovatelný s pomocí plánování
Startup se stal součástí běžného života. Spousta úspěšných podnikatelů začínalo právě tímto způsobem. Startup rozhodně je realizovatelný. Doporučuji začít zlehka a všechny kroky si podrobně naplánovat. Například podrobně vypracovaný podnikatelský plán. Můžete si také sestavit žebříček hodnot, který vám pomůže utřídit si myšlenky. Dále lze získané poznatky využít i v podnikání.
Zkuste specifikovat segment trhu, zamyslet se nad svými konkurenty, či přidané hodnotě vašeho produktu pro spotřebitele. Zmapování konkurence a cenotvorba vás donutí zamyslet se, jaká je vaše hodnota na trhu a na kolik si svou práci ceníte. Zaměření na určitý segment vám umožní vyniknout na trhu. Tím, že budete specifikovat a odlišovat se, se můžete stát úspěšnými během pár let.
Všechny tyto zdánlivé ‚maličkosti‘ po vás budou vyžadovat investoři, budete-li chtít využít jejich pomoc. Spolupráce s investorem vás může ochránit od spoustu zbytečného stresu a budoucích problémů vyplývajících ze světa podnikání. Můžete se stát ‚žralokem‘ a zahájit spolupráci s odborníkem ve svém oboru. Obory podnikání, jako je marketing, vývoj, či management, jsou čím dál tím více oblíbené.
Proto neváhejte, a založte svůj vlastní start up i vy! Sdílejte článek s přáteli, třeba inspirujete i je.