Sotva vstanete, už byste se nejraději vrátili zpět do postele a prospali další hodiny? Pracovní dobu prozíváte a oči se vám zavírají už u večerních zpráv? Máte pocit, že prostě nikdy nemáte dostatek energie a únava vás provází každý den? Prozkoumejte s námi několik tipů, jak s únavou zatočit!
Spánek je základ
Může se to zdát jako otřepaná fráze, nicméně je stále víc a víc zapotřebí toto připomínat. Lidé často žijí v kolotoči „práce – nákup – péče o děti a o domácnost – práce“, kde je únava všudypřítomný jev a často z něj vede cesta do pekel, pokud člověk není schopný potřebnou energii doplňovat. Existuje mnoho způsobů, nicméně spánek je stále jasným favoritem. Někomu vyhovuje 6 hodin nerušeného spánku, pro někoho je optimální 9 hodin a nedá se říci, že by to či ono bylo špatné či dobré. Každý by si měl najít optimální množství času, které mu vyhovuje a které mu zaručí, že se vzbudí svěží a odpočatý. Tato doba by se neměla příliš lišit.
Také doba usínání a probouzení by měla být (samozřejmě s jemnými odchylkami) pravidelná. Jedině tak se organismus a jeho procesy ustálí, vám zaručí dostatek energie na zvládání všech povinností a slovo „únava“ se pro vás stane takřka cizím. Jedním z tipů pro kvalitní spánek může být například redukce tzv. „modrého světla“ před ulehnutím. Jde o záření, které vychází z obrazovek počítačů a telefonů. Zkuste přístroje odložit alespoň 1 hod před spánkem, a pokud to opravdu jinak nejde a do obrazovky musíte před spaním koukat, snižte si alespoň jas na minimum a zapněte noční režim.
Nepodceňujte odpočinek
Nejen pravidelný a kvalitní spánek je důležitý, ale i odpočinek během dne. Lidé mají v této hektické době tendenci „přepínat“ se nejen v pracovní sféře, ale i v osobní rovině, což vede k přetížení organismu, a pokud stres neventilují jinými radostnějšími aktivitami, podepisuje se to na jejich zdraví. Zde je třeba mít na paměti, že nejsme stroje, které mají za úkol pracovat za každé příležitosti na 100%. Je v pořádku, zvolnit, ubrat tempo a najít si během dne čas jen pro sebe. Kromě pasivního odpočinku v podobě například četby na gauči, hraní společenských her nebo sledování vašeho oblíbeného pořadu, můžete zvolit také aktivní odpočinek, například ve formě příjemné procházky s rodinou, běhu či tenisu. Únava tak pravděpodobně rychle zmizí.
Energie z přírody a slunečních paprsků
Příroda je chrám, říká se. Je ale také obrovskou zásobárnou přírodní energie. I krátký pobyt v přírodě dokáže člověku „dobít baterky“ na celý den. Vždyť si to představte… Šumění listů, vůně dřeva, louky, okolních rostlin, zpěv ptáků, nikde žádná tříproudová silnice, žádné paneláky a davy lidí. Žádná únava, pocit frustrace, vyčerpání. Jen klid a harmonie. Tak co? Nebude na tom přeci jen něco?
Slunce a v něm obsažený vitamín D navíc prokazatelně podporuje lepší náladu a snižuje riziko deprese, úzkosti a dalších psychických neduhů. Využívejte jakoukoli možnost k tomu, jít pár slunečných paprsků nachytat, i kdyby to mělo znamenat, že jen na pár minut vystrčíte hlavu z okna… Ne každý má možnost být na slunci několik hodin denně, zkuste ale přece jen přehodnotit vaše aktivity, a pokud se cítíte mizerně, zakomponujte alespoň pár slunečných chvilek denně do vašeho běžného režimu.
Únava? Dělejte něco!
Nic na světě vás neunaví víc, než nicnedělání. Kdekdo vám tohle poví. A má pravdu. Je v pořádku zpomalit, určit si čas na odpočinek a je naprosto v pořádku z pohovky sledovat televizi, pokud si o to tělo řekne. Na energii vám nicméně ošklivě ubere, pokud takto budete stagnovat celé hodiny a dokonce to zařadíte jako běžnou součást vašeho dne. Akce vyvolává další akci, čili jakákoliv činnost vás nabudí k tomu, abyste šli dělat ještě něco. Lenost vás jen více unaví a pohyb či jiná aktivita vás paradoxně nabije energií, ale večer pomůže k lepšímu usínání. Kromě toho vás dobije endorfiny na nějaký čas. A to za to stojí, ne?
Pravidelným jídelním a pitným režimem proti únavě
Spolu s pravidelným spánkem je zapotřebí hlídat si pravidelný příjem potravy. Tělo tak „najede“ na pravidelný režim, za což vám organismus poděkuje. Snížíte tak riziko zhoršeného trávení, únavy, neurózy a podrážděnosti, které mohou být způsobeny i poklesem cukru v krvi či hladem. Zároveň si dejte pozor na nechtěné přejídání! Tělo vám to totiž vrátí i s úroky.
Spolu s pravidelnou konzumací potravin si dejte za cíl i pravidelně pít. Udávané optimální množství se u každého člověka liší, vhodné je tedy dodržovat rozmezí 1,5 – 3 litry denně. Více ani méně ne, hrozilo by přílišné odvodnění (a s tím bolesti hlavy, únava, vyčerpání apod.) nebo v opačném případě i zatížení ledvin, které by nedokázaly takové množství tekutin správně zpracovávat.
Neustálá únava? Pomůže i detoxikace
Věděli jste, že za pocit dlouhodobé únavy, vyčerpání a celkové nepohody může i „zanesený“ organismus? Je namáhán naším běžným způsobem života – stresem, nevhodnými potravinami nebo jejich nesprávným kombinováním, alkoholem, minimálním pohybem, nepravidelným spánkem apod. Je tudíž více než vhodné mu občas vypomoci detoxikací. Receptů na správný detox je přesně tolik, co je jeho zastánců, neexistuje tudíž jediný správný, na němž by se všichni shodli. Je dobré se inspirovat, upravit si to dle svého těla, naslouchat mu a případně se poradit s odborníkem. Je nutné brát detoxikaci s rozmyslem, ať si nepřivodíte zdravotní problémy.
Proti únavě doplněním vitamínů
Za únavou může často stát i nedostatek vitamínů. Soustřeďte se na jejich doplňování, nejvhodněji přírodní formou. Téměř všechny vitamíny můžete nalézt v přírodních zdrojích – v potravinách, slunci a čerstvém vzduchu. Zvláštní pozornost věnujte hořčíku, jehož nedostatek může za pocit vyčerpání. Ohlídejte si i vitamín D a B či železo. Najděte si pro vás nejvhodnější způsob doplnění a pozorujte na sobě pozitivní změny.
Instantní životabudiče únavu přemohou
K rychlému doplnění energie a zahnání strašáka jménem „únava“ si můžete dopomoci některým z přírodních životabudičů a „nakopávačů“. Vybírat můžete mj. i z přírodních zdrojů, které stimulují organismus a dokáží energii nastartovat jako mávnutím kouzelného proutku. Zde je seznam těch nejznámějších pomocníků:
- Zelený čaj
- Káva
- Voda s citronem
- Ovesné vločky
- Ovoce (čerstvé i sušené)
- Čerstvá zelenina
- Goji
- Ořechy
- Hroznový cukr
Přidejte je do svého jídelníčku a pozorujte pozitivní změny. Zapomeňte na produkty, které jsou plné chemie a zbytečného cukru. Zaměřte se více na přírodní zdroje, které jsou tělu bližší.
Prázdné kalorie, nadváha a únava
Málokdo si uvědomuje, že pocit únavy a nulové energie může být zapříčiněn kilogramy navíc. Nadváha se totiž často pojí s konzumací nevhodných potravin a nezdravého životního stylu. Podaří-li se vám pár kilogramů zdravě zhubnout, buďte si jistí, že příval elánu na sebe nenechá dlouho čekat.
Ze svého běžného režimu určitě vyřaďte konzumaci těžkých potravin, které vám nutričně nijak neprospějí a ještě k tomu po nich brzy naskočí únava. Zkuste redukovat smažené, tučné, přeslazené potraviny a zaměřte se také na snížení příjmu tzv. prázdných kalorií, tzn. potraviny, které jsou z výživového hlediska naprosto k ničemu.
Také sycené a slazené nápoje vyřaďte. Nejsou zdraví prospěšné, obsahují zbytečně mnoho kalorií, zatěžují organismus a vám k únavě jen napomůžou. Vyřaďte také slazené mléčné nápoje – nenechte se zmást tou radou, že přece mléko obsahuje spoustu zdraví prospěšných vitamínů a minerálů. V čisté podobě možná. Rozhodně ale ne v případě sladkých „milkshaků“ a dalších ovocných či čokoládových koktejlů.
S alkoholickými nápoji také není radno překračovat doporučené množství. Dvě deci vína nebo jedno půllitrové pivo neuškodí, nicméně pokud množství budete pravidelně překračovat, organismus vám to bude malými nenápadnými krůčky naznačovat. O tom, jaké účinky má alkohol na energii, jste si už pravděpodobně mohli vyzkoušet na vlastní kůži – den po bujaré oslavě vás pravděpodobně dostihla kocovina se všemi svými doprovodnými potížemi, mezi nimiž nechybí právě únava, ospalost a nulová motivace do činností.
Co vy a únava? Co postaví na nohy vás?