Opatrnosti není nikdy dost. Jsou potraviny, které je lepší nejíst. Co třeba česnek v těhotenství? Může se nebo byste se mu měla obloukem vyhnout. Koluje mnoho mýtů a pověr. Pojďme je tedy potvrdit či vyvrátit. Ale už selským rozumem je snadné si na tuto otázku odpovědět.
Může těhotná žena jíst vše, na co má chuť?
Mnohé ženy se bojí o své nenarozené miminko. A je to pochopitelné. Zvláště u těch, které měli cestu k vysněnému potomkovi trnitější. Strachují se pak při sebemenším bolestivějším pohybu nebo když partner uvaří nové jídlo. Neví, zda si mohou dovolit jít veškerá koření a ingredience. S některými je určitě dobré se mít na pozoru. Hlavně s exotickými pokrmy nebo s pálivými přísadami a třeba druhy ingrediencí jako je skořice apod. Takovým prvním pravidlem, kterým by se žena měla řídit je, nekonzumovat maso, ryby a vejce bez tepelného opracování. Proč? Tak každý ví, že teplem se ničí bakterie, houby, plísně a škůdci. Pokud je v maso nějaká potvůrka, nemá šanci přežít. V těhotenství nechce nikdo řešit vážné nemoci a choroby natož pak salmonelu či tasemnici.
Ale pokud jde o běžně dostupné potraviny, které jste ještě před těhotenstvím běžně konzumovala, což v případě česneku není pochyb, není se čeho bát. Spíše naopak. Mnoho dul, porodních asistentek a lékařů jej doporučují. Jde totiž o přírodní všelék, který se dokáže poprat se zdravotními komplikacemi. Má velmi dobré účinky jak na nastávající matku, tak i dítě uvnitř bříška. Jaké to jsou?
Česnek v těhotenství prospívá ženě i plodu
Česnek v těhotenství má skvělé účinky. Umí ochránit vyvíjející se plod v děloze před mnoha špatnými genetickými stavy a vývojovými odchylkami. Chrání mozek, umí do sebe natáhnout volnou rtuť. Je také protizánětlivý, takže lehké infekce v těle přemůže, což je dobré jak pro plod, tak pro matku. Ne nadarmo se mu říká přírodní antibiotikum. Proto se tak hojně doporučuje při bakteriální i virové infekce. Co vás vždy postaví na nohy? Ano, pořádná česnekačka. Upravuje i trávení a podporuje správný růst miminka.
Většinou od starších ročníků slyšíte, že byste v těhotenství neměla to a ono. Jenže dnes je provedeno tolik výzkumů, že už se ví, co je na tom pravdy. Česnek najdete skoro v každém jídle. Používáme ho k dochucení. V české kuchyni je hojně zastoupen a je tedy více než nesmyslné se jej na devět měsíců naprosto vzdát. Umí si totiž poradit i s parazity v těle. A je dokázáno, že pokud se v těhotenství nebudete přehnaně ničemu vyhýbat, ale budete konzumovat tak nějak vše, miminko pak bude mnohem méně zatížené potravinovými alergiemi. Zkrátka z prenatálního růstu bude zvyklé.
Už od počátku gravidity, tedy prvního trimestru, si klidně česnek dopřejte. V klasickém množství a s mírou. Zvyšuje imunitu, což je velmi důležité hlavně na podzim a na jaře po zimě. Takže pokud jste započala cestu k potomkovi v tomto období, nezapomeňte na něj při příštím nákupu. Jeho další skvělou vlastností je ředění krve, takže brání tvorbě krevních sraženin a případném vzniku křečových žil. Vždy však všeho s mírou.
Další výhody užívání česneku v těhotenství
Ty hlavní důvody už známe, ale je toho mnohem víc.
- Není to moc známé, ale i česnek obsahuje karoten, který na sebe váže volné radikály. Tělo je pak schopné se lépe vypořádat s vlivem okolí.
- Je v něm obsaženo hodně vitamínu B1 a B2. B1 umí dodávat energii a přispívá k psychické pohodě jak těhotné ženy, tak jejího nenarozeného miminka. B2 pak brání velkému přibíráno na váze, což ocení každá žena.
- Obsahuje i jód, fosfor, draslík a další stopové minerální prvky.
Jak tedy konzumovat česnek?
Můžete použít čerstvý, sušený, granulovaný, dušený a nakládaný. Nebojte se jej přidat do polévky, guláše, salátu, na topinku nebo klidně do pomazánky. Je však dobré nepřekračovat doporučené množství, což je 3-4 stroužky týdně.