Onemocnění kůže. Víte, jak poznat atopický ekzém a jak proti němu bojovat? Jde o nepříjemný kožní problém, který trápí hlavně miminka a dítě předškolní děti. Neumí si sami pomoci, a proto jste tady vy rodiče, abyste jim v tom pomohli. Váže se k tomu mnoho pravidel a omezení, která se musí dodržovat, aby se kůže uzdravila. Jaká to jsou?
Miminko je na kůži velmi citlivé
Kůže novorozence není z bříška zvyklá na nic jiného než na jemné objímání plodovou vodou. Kůže je tak náchylná na různá poškození, oděrky, škrábance. Je citlivá na kosmetické prostředky a může ji dráždit i kojenecké oblečení. Proto se doporučuje kůži moc nedráždit. Koupat hlavně v čisté vodě, ručníkem pokožku nedřít, ale spíše jen přikládáním osušit a poté namazat nějakým přírodním olejíčkem, který se snad vsakuje. Třeba skvělý je bio kokosový olej.
Oblečení volte hlavně čistu bavlnu, len. Nic umělého. Také je nutné dbát na dostatečné vrstvy oblečení. Tedy ani příliš nenavlíkat, aby se miminko zbytečně neopotilo, ale ani mu nesmí být zima. Pokožka ale reaguje i na podněty z vnitřku. Tedy na to, co s ní, respektive vypije. Kojící maminky si tak musí dávat pozor na všelijaké alergeny v potravě, jako jsou citrusy, jahody, houby, med a další a opatrně vyzkoušet, zda to nedělá problém.
Jak poznat atopický ekzém u kojence
Atopický ekzém jinak atopická dermatitida je zpočátku snadno zaměnitelné kožní onemocnění s novorozeneckým akné či potničkami. Ty ale rychleji zmizí a je snadné se jich zbavit. Třeba pomocí černého čaje, kterým kůži otíráte. Ekzém má delší trvání, rozšiřuje se. Typická červená místa se u miminek nachází hlavně na líčkách, čele a stehnech. U starších dětí pak v podkolenních a pažních jamkách. Místa jsou svědivá, červená až rudá, teplá na dotek a mohou i mokvat. Ty jsou nejvíce bolestivá.
Miminka si pak místečka často škrábou. Nerozumí tomu, že když to budou dělat, zhorší si to. Jedním z opatření je nasadit mu na ručky rukavičky. Pokud si je bude sundávat, klidně mu nandejte delší ponožky. Ty už tak snadno dolů nepůjdou. Starším dětem se to snažte vysvětlit a hlídat je.
Atopický ekzém je třeba řešit hned
Hrozí totiž zanícení kůže a infekce, pokud by se do rány dostaly nečistoty či bakterie. Dalším typickým znakem ekzému je i jeho dvou fáze. Remise, kdy se příznaky objeví a dětem je opravdu nepříjemný, a poté relaps, kdy dojde k jeho vymizení, utlumení a jedinec si na chvíli odpočine.
Pokud máte podezření, je třeba jednat. Tedy navštívit doktora a nechat udělat vyšetření. Samy se do ničeho nepouštějte. Jak poznat atopický ekzém u kojence a vyloučit jiné onemocnění? Doktoři už mají zkušenosti. Prohlédnout ložiska, zeptají se na stravování a většinou navrhnou testy. Dělají se krevní odběry a kožní prick testy. Ty zkoumají projevy pokožky na různé alergeny. Atopický ekzém totiž většinou spouští nějaká látka, potravina ve stravě. Také se jedná o dědičné onemocnění. Pokud matka trpí ekzémem, její potomek má velkou pravděpodobnost výskytu velmi vysokou. I tak data ukazují, že až na 20 % dětí v Česku se trápí s atopickou dermatitidou.
Jak bojovat s atopickým ekzémem u dětí?
Domácnost se bude muset atopikovi přizpůsobit. Je nutné odstranit různé alergeny, které mohou ekzém zhoršovat. Nejhorší jsou roztoči. Takže je nutné snížit počet plyšáků, pravidelně prát lůžkoviny a dbát i na zdravý životní styl.
- Strava by měla být pestrá a vyvážená. Ze zkušenosti maminek vyplývá, že největším spouštěčem je čokoláda, ořechy a kravské mléko.
- Pitný režim se u atopika musí hlídat více než u zdravého dítěte. Hydratace je důležitá. Takže pít dostatek vody a zvnějšku kůži promazávat a hydratovat. Klidně i několikrát za den.
- Svědění. Čím více se ložisko škrábe, tím se rozšiřuje a prodlužuje léčba. Mohou se používat všelijaké kortikoidní masti, které vám předepíše lékař. Užívají se však omezenou dobu.
- Svědivost omezí i antihistamika. Známý je zyrtec, xyzal, fenistil. Opět vám předepíše lékař.
- Pokud kojíte, snažte se kojit co nejdéle. Předáváte tak potomku dostatek obranných látek. Je známo, že se mateřské mléko přizpůsobuje potřebám dítěte. Takže pomáhá bojovat i s ekzémem. U dětí pijících z láhve je dobré používat umělá mléka s hypoalergenní složkou. Jsou označeny HA a zakoupíte je v každé lékárně .
- Podávejte dítěti pravidelně probiotika. Pomáhají udržet zdravou střevní mikroflóru. Ta je zodpovědná za imunitu, dobré trávení a ovlivňují projevy atopického ekzému.
Také myslete na to, že důležitým faktorem je i psychická pohoda. Věnujte se dítěti, omezte stresové situace, snažte se být klidná. A vyhlížejte jaro, to je většinou klidnější období.
Alternativní léčba
Pokud nejste z řad maminek, co hned kupují hory léků a zapisují si časy podání, můžete zkusit boj s ekzémem pomocí alternativních postupů a přírodní síly. Navštivte zkušeného homeopata. I ty při správném dávkování a kombinaci umí zázraky. Vyzkoušet můžete i všelijaké bylinné masti, olejíčky, bylinkové čaje. Maminky na různých fórech si i velmi pochvalují konopnou kosmetiku a heřmánkové masti.
Výborné jsou i ovesné koupele nebo lázeň v hypermanganu či v jedlé soli. Vše pokožku zklidňuje a zmírňuje svědění. Což je většinou hlavní problém ekzému. Miminka se moc netrápí s tím, jak vypadají, ale starší děti ve školce či škole mohou trápit posměšky spolužáků. Podporujte jejich sebevědomí. Vždyť krása vychází zevnitř.
Co zabírá vám na projevy ekzému? A víte, jaké jsou spouštěče u vašeho miminka?