Vlasy činí ženu krásnou. Jenže co dělat v případě, když nastane extrémní padání vlasů a půvab se vytratí. Vyčesávat denně chomáče vlasů, nacházet pramínky na zemi a v odpadu po umytí. To zamává s nejedním člověkem, natož s něžným pohlavím. Existují nějaké postupy, procedury, možnosti, jak to řešit? Nikdo nechce zůstat s pleškami a poškozenými vlasy.
Kvalita vlasů jde ovlivnit jen částečně
Porost na hlavě je z velké části daný i geneticky. Někdo má už od narození bujnou kštici, jiný si musí honit pár chlupů na hlavě. Jsou rodiny, kde žije jeden „vlasáč” vedle druhého a kadeřnice vždy obdivují tu hustotu, a pak jsou takové, kde pláčou nad každým vypadnutým vlasem. Za to nemusí řešit pocení v létě. Vlasy totiž mohou být i prokletí. Ne vždy je mít výhra porost jak pro dva lidi. Hlava je pak zbytečně těžká, náročnější je i hygiena a starost o vlasy. Hůře schnou a mnohem obtížněji se češou. Jemné vlasy zase kloužou z gumiček.
Ono vlastně vůbec nezáleží na tom, zda máte jemné či hutné vlasy, zda jste blondýna, bruneta nebo zrzka. Když nastane padání vlasů u žen, je to vždy pohroma. A měla by se řešit okamžitě. U mužů jsme tak nějak po staletí zvyklí, že mohou chybět a mnohdy nám to připadá i velmi přitažlivé a sexy. Ale u dam považujeme za symbol krásy dlouhé vlasy. Naštěstí se ten pohled už mění. Jenže je rozdíl ostříhat či úplně oholit vlasy z vlastní vůle anebo když za to mohou jiné faktory.
Proč se objevuje extrémní padání vlasů
Vlasy vypadávají zcela běžně. Jde o přirozený proces, kdy starý vlas nahradí nový. Za den tak jednomu člověku vypadne klidně i okolo 100 jednotlivých vlasů. To je ještě normální počet. Nejvíce si toho všímáme právě u česání nebo sprchování, protože je jich v tu chvíli více na sobě. Ale domácnosti s dlouhovláskami by mohly vyprávět kolik chomáčů za týden odstraní z rohu pokojů a ze schodů, kde se shromažďují.
Muži o vlasy přicházejí nejčastěji kvůli příliš vysokému testosteronu. U žen jde většinou o přechodnou dobu a způsobují to různé podněty. Nejčastěji jde o hormonální nerovnováhu.
Důvody, které způsobují padání vlasů
- Hormonální nerovnováha – Jak již bylo psáno, u mužů je na vinně hormon testosteron. U žen zase estrogen. Pokud je ho málo, projeví se jeho nedostatek také na kvalitě vlasů. Ty řídnou, lámou se a začnou ve velkém vypadávat. Estrogen lze přidat pomocí různých preparátů anebo úpravou stravy.
- Těhotenství a porod – Je pro tělo velmi náročné období, které se musí někde projevit. Kromě rostoucího bříška si ženy užívají i nesmírně bohatý porost vlasů. Hladina estrogenu je totiž vysoká. Po porodu ale nastává období temna. Uvádí se, že až půl roku po porození miminka je normální, pokud vám padá více vlasů než obvykle. Začnou se totiž uvolňovat ve chvílí, kdy klesá estrogen. A vzhledem k tomu, že několik měsíců vůbec skoro nepadaly, může být jejich množství zneklidňující. Pokud se vám začnou tvořit lysiny, poraďte se s doktorem. V opačném případě zachovejte chladnou hlavu a období přečkejte.
- Covid – Je to již pár let, kdy se do našeho života přikradl další člen a tím je bezpochyby covid. Tento virus způsobuje nejen ošklivý kašel a horečku, ale má dohru i po uzdravení. Jeho vedlejším produktem je právě ztráta vlasů. Ženy na to trpí více. Padání vlasů po covidu trvá i několik měsíců. A nenaděláte s tím vůbec nic. Jakmile vlas odumřel, nelze jej zachránit. Můžete však vyživovat ty nově rostoucí.
- Stres – Psychická nepohoda je spouštěčem mnoha problémů. Únava, přibírání či naopak ubírání na váze, deprese, bledost, nevyspalost, padání vlasů. I stres vás může o vaše vlasy lehce připravit. Pokud máte problémy, budete si je muset vyřešit. Problémy v práci nepřenášejte domů, snažte se je řešit ihned v pracovní době. Nechte si pomoci od kolegů, a hlavně se tím netrapte. Jestliže není ve vašich silách něco zlepšit, možná by stálo změnit obor podnikání nebo přesedlat k jinému zaměstnavateli.
Příčinou padání vlasů je často nějaká nemoc nebo velká změna
- Kosmetika – Ne vždy jde o procesy v těle. Někdy je na vině i špatná péče. Je velmi důležité používat spíše přírodní produkty, bez silikonů a parabenů, které vlasům a pokožce hlavy škodí. Víte totiž, že za pěknými vlasy stojí zdravá pokožka, ze které vyrůstají? Jestliže to s kosmetikou přeháníte, vlasy začnou pod tou tíhou umělých látek chřadnout. V ideálním případě by se vlasy měly mít pouze čistou vodou a oplachovat octem. Všímejte si tedy etiket na výrobcích a vyberte ty s kratším složením.
- Strava – Jste celý život na dietě nebo máte rádi nezdravá jídla? I toto chování nedělá tělu dobře. Věční dietáři mají v těle nedostatek živin a výživných látek. Trpí nedostatkem železa, chudokrevností. Slaná jídla a pochutiny zase zabraňují vstřebávání látek. Ani jedno stravování není správně. Má se jíst vše, ale s rozvahou.
- Menopauza – Stejně jako v těhotenství, tak i v období menopauzy nastává hormonální bouře. Skáče to nahoru a dolů. Estrogen lítá všemi směry, stejně jako pak vlasy po pokoji.
- Rakovina, leukémie a jiná akutní onemocnění – Rakovina je zákeřná stejně jako chemoterapie, kterou se léčí. Bohužel napadá v těle nejen ty špatné buňky. Silné záření poškozuje i vlasové cibulky a ty slábnou. Společným znakem tedy je holá hlava.
- Redukce hmotnosti – Příliš rychle snížená tělesná váha anebo velké množství není zárukou optimálního množství těch správných vitamínů v těle.
Jak zatočit s extrémním padáním vlasů
Postupů je hned několik. V prvé řadě ale musíte přijít na to, kde je příčina problému. Takže ruku na srdce a vylučovací metodou se dovtípit jádro pudla. Pokud neodstraníte příčinu, bude vám i sebedražší šampon naprosto k ničemu.
- Stravu můžete upravit prakticky hned. Je zapotřebí jíst pestře a vyváženě. Díky potravinám do těla doplňujete tolik potřebné vitamíny, minerály a stopové prvky, které přispívají ke zdravým vlasům a omezuje jejich vypadávání. Jezte převážně maso, mléko a vejce, které jsou plné vitamínu B. Vhodné jsou i ryby, ořechy, semínka a čerstvé ovoce a zelenina.
- Péče o vlasy není nijak složitá. Snažte se je neumývat každý den. Ze začátku si budete připadat nepatřičně, ale jde jen o zvyk. Je to s podivem, ale vlasy se pak méně mastí. Používejte vhodnou kosmetiku a omezte náročné úpravy. Fénování a kulmování poškozuje strukturu vlasu, stejně jako těsné gumičky a sponky. Čas od času na hlavu naneste výživnou masku nebo olej.
- A když už budete olej nanášet, pořádně, ale jemně hlavu namasírujte. Polštářky prstů by měli stačit, ale existují i speciální hřebeny. Pokožka se prokrví, otevře a lépe pak přijímá dodané živiny. Navíc pohybem stimulujete růst vlasových folikul.
- Relaxace a odpočinek je lék na všechno. Pravidelně sportujte nebo si vydechněte u čtení knih. Aktivně či pasivně, hlavně se zbavit stresu. Kortizol totiž s vlasy nekamarádí.
Produkty k zastavení padání vlasů a k jejich výživě
Jestliže máte potřebu ještě vlasy vyživit i zevnitř a mít tak jistotu, že zastavíte nebo alespoň zpomalíte jejich padání. Léků a vitamínů proti padání vlasů je celá řada. Vyzkoušet můžete jak řadu produktů z lékárny, tak třeba i sílu bylin.
Známé bylinky proti padání vlasů jsou lopuch, kopřiva, chmel a bříza. Můžete si je natrhat, udělat odvar a tím pak vlasy polévat. Hledejte je v přírodních šamponech. Bylinky můžete užívat i vnitřně. Pijte čaje nebo míchejte ledové drinky s jejich přídavkem. Zle nepořídíte ani s levandulí, mátou, rozmarýnem či šalvějí. Podporují růst vlasů.
Dobře uděláte i zábaly. Třeba si vytvořte kaši podle starých babských rad. Kostku droždí smíchejte se žloutkem a trochou kvalitního za studena lisovaného oleje. Kaši naneste na celou délku vlasů a část vmasírujte i do konečků a pokožky hlavy. Zabalte do igelitu, nasaďte čepici a půl hodiny vydržte. Poté opláchněte.
Padaly vám někdy vlasy takovým způsobem, že vás to vyděsilo a poslalo k doktorovi?