2 března, 2022

Stres a hádky v těhotenství: 11 tipů, jak z toho ven

Těhotenství je pro ženy období, kdy jsou choulostivější. Všeobecně jsou během svého života ovládány hormony více než muži. Důkazem je ženská cykličnost. A právě v těhotenství jsou ženy citlivější na vnější podněty mnohonásobněji. Co udělat proto, abyste si tohle období užily a vyhnuly? Už žádný stres a hádky v těhotenství. 11 tipů, jak z toho ven se dozvíte v tomto článku.

Jak se stres a hádky v těhotenství projevují

Stres je nepříjemná emoce, která se v organismu hromadí, když je vystaveno nebezpečí. V minulosti sloužil jako signál pro končetiny, aby se daly do pohybu a utekly před nepřítelem. Dnes už ztrátu života nebo útěk před mamutem řešit nemusíme, ale stres zůstává. Krátkodobý stres naopak někdy slouží jako hnací motor, který nás žene kupředu. Ovšem z dlouhodobého hlediska má nepříznivé dopady na celý náš organismus. A v těhotenství je následek mnohonásobně horší nejen pro matku, ale i pro dítě.

Příznaky poukazující na stres v těhotenství jsou následující:

  • Apatie a letargie
  • Snížení výkonu
  • Neklidný spánek spojený s potížemi při usínání (spánková regrese může pokračovat i po narození miminka)
  • Zrychlené bušení srdce
  • Nechuť k jídlu
  • Závratě a stres v končetinách
  • Zvýšení krevního tlaku
  • Snížená imunita a časté nachlazení

Hádky s partnerem v těhotenství nebo strach miminku škodí

těhotenství jsou ženy jako časovaná bomba. Proto, aby nevybouchly, je třeba našlapovat po špičkách. Jakákoliv poznámka od partnera, která za jiných okolností nestojí za povšimnutí, může způsobit opak. Příčinou může být stres, který vyústí v hádku. Těhotné ženy řeší dilema, aby se vše povedlo tak, jak má. Pořízení kočárku, postýlky a výbavičky. To vše umocňuje partnerské hádky v těhotenství.

Mezi další faktory ovlivňující psychickou podobu budoucích matek řadíme následující:

  • Fyziologické změny – přibývání na fáze a celková změna postavy přizpůsobující se miminku
  • Strach z porodu – především pro prvorodičky jde o životní etapu, kterou nikdy předtím nezažily
  • Časté myšlenky na dítě – ženy mají strach z předčasného porodu, potratu, poruch a vrozených patologií dítěte
  • Rodinné problémy – objevují se časté hádky s partnerem nebo dříve narozenými dětmi, může přijít nepochopení od rodičů nebo širšího příbuzenstva
  • Finanční problémy – s příchodem nového člena do rodiny se řeší i finance spojené s pořízením všech nezbytností, včetně menšího příjmu jednoho z partnerů
  • Problémy v práci – žena je zranitelnější, to znamená, že může vnímat větší nátlak v práci nebo u kolegů v rámci týmu

 Co stres a hádky v prvním trimestru

V prvním trimestru těhotenství se tvoří orgány a nervový systém dítěte. V tomto období by těhotné ženy měly být nejobezřetnější, protože nejčastěji dochází k samovolným potratům nebo rozštěpu měkkého nebo tvrdého patra u miminka. Čím větší je stres a hádky v prvním trimestru těhotenství, tím větší je pravděpodobnost, že komplikace nastanou. Jestliže matka prožívá dlouhodobý stres, zvyšuje se riziko, že dítě v budoucnu bude mít schizofrenii nebo náchylnější imunitní systém.

V třetím trimestru těhotenství bývá dítě hyperaktivní. To může vést k předčasnému narození nebo naopak vleklému porodu dítěte. Dlouhodobý zvýšený stres vede ke vzniku těhotenské cukrovky.

Tipy, jak stres a hádky v těhotenství omezit

Jak se tedy co nejvíce vyhnout co nejvíce stresovým situacím v těhotenství? Na manželské hádky zapomeňte. Naopak. Naordinujte si čas především sama pro sebe.

  1. Dopřávejte si pravidelné procházky pod širým nebem
  2. Dbejte na pravidelný nepřerušovaný spánek a víc odpočívejte
  3. Jezte vyváženou stravu. Zařaďte do jídelníčku více ovoce a zeleniny.
  4. Zapojte do každodenního stereotypu lehkou fyzickou aktivitu (jóga, plavání)
  5. Setkávejte si s přáteli a podobně smýšlející se lidmi, kteří vás podpoří a zlepší náladu.
  6. Dopřejte si čas pouze sama pro sebe. Může to být koníček, který vás bavil v dětství nebo úplně nový, který objevíte. Například kreslení nebo psaní.
  7. Rozmazlujte se. Co nemusíte, tak nedělejte. Zaúkolujte partnera nebo starší děti.
Hádky v těhotenství
Omezte hádky v těhotenství. Vyrazte na procházku do přírody. Zdroj: Pixabay.com.

Co dělat, když stres a hádky v těhotenství přijdou

Podle odborníků je nejlepší stres a emoce v sobě nepotlačovat. Naopak, když přijdou, tak ať jdou ven. Někteří lidé mají tendenci hněv nebo úzkost v sobě potlačovat. To může v budoucnu vést k neshodám nejen u hádek na začátku vztahu. Ani hádky před miminkem nejsou v pořádku. Zdravá a klidná maminka je známka zdravého a spokojeného miminka. Pojďme si přidat následující 3 tipy, co dělat v případě, když stres a hádky v těhotenství přijdou.

Objevte aromaterapii nebo léčbu dotekem

Pro zklidnění a relaxaci po náročném dni nebo manželské hádce je vhodné použít léčení vůní a dotekem. Přidejte k odpočinku nádech a výdech, u kterého si můžete hladit bříško. Poslechněte si relaxační hudbu. Zpěv ptáků nebo šumění listí ve větru je pro uši zázračné pohlazení. Pokud máte možnost, dopřejte si relaxaci ve vaně, klidně s aromatickým olejem. Doporučujeme levanduli, která je nejlepším léčitelem na pocuchané nervy.

Vypněte televizi a ostatní rušivé elementy

Modrofialové záření rozhodně neprospívá vám ani miminku. A v případě, když jste ve stresu, tak světlo, které vyzařuje televize, notebook nebo telefon byste měli omezit na minimum. Dopřejte si odpočinek a raději se začtěte do knížky o osobním rozvoji.

Inspirujte se videem a radou odborníka

Shlédněte video, ve kterém MuDr. Jan Vojáček popisuje, jaké jsou dopady hádek a stresu nejen v těhotenství. Podívejte se na nezvyklý pohled z celostní medicíny.

https://www.youtube.com/watch?v=lguAtq_BBFM

Rada na závěr

Pamatujte, že těhotenství je období, které rozhodně stojí za to si užít. Vytvořte si pozitivní vztah s miminkem, i když je stále v bezpečí vašeho lůna. Mluvte s ním, zpívejte mu nebo ho letmo pohlaďte.

Jak řešíte stres a hádky v těhotenství vy? Podělte se s námi o rady, které zaručeně fungují v komentáři.