Trápí vás nafouklé břicho? Nejspíš potřebujete přírodní projímadlo, které vám od obtíží pomůže. Tedy uvolní zaražené plyny, stolici a vyvolá vyprazdňovací proces. Za zácpu mohou většinou špatné stravovací návyky, dietní chyba, zdravotní potíže nebo přejedení. Přírodní projímadlo lze záměrně užít i před lékařskými výkony, kolonoskopií a jako součást tělesných očist. Hlavně na jaře jsou známé půsty a dny plné čištění střev.
Přírodní projímadlo stavte na první místo
Pokud je tedy zapotřebí uvolnit střeva a nejde jen o zaražené větry, máte dvě možnosti. Buď si skočíte navštívit lékárnu a sáhnete po první chemii, kterou vám nabídnou. Ale je i druhá varianta. Cestu zatím odložíte a půjdete na to prvně přírodně. Vždyť tyto potíže mají lidé od nepaměti a v dobách, kdy doktoři nebyli tak snadno dostupní si museli pomoci sami. Babské rady a zkušenosti sloužily tehdy a pomohou i dnes.
Zácpu vyřeší doktor anebo přírodní projímadlo
Co si vůbec pod pojmem zácpa představit? Kdy už je to problém, který je třeba nějak řešit? Člověk má v ideálním případě stolici každý den. Každý ale víme, že ideál může být nedosažitelný. Pokud vás nutkání na záchod donutí alespoň třikrát týdně k vyprázdnění, je vše z lékařského hlediska v pořádku. Pokud je frekvence nižší nebo se objeví i přidružené problémy, je nutné zkusit tělo podpořit. V těch posledních možnostech je pak návštěva lékaře. Prvně si ale poraďte v pohodlí domova.
Definice zácpy je tedy jasná. A proč k ní dochází? Kromě pojídání nadměrného množství cukru a tuku za to mohou i zdravotní komplikace. Často trápí lidé trpící depresí, cukrovkáře, ty, kteří mají sníženou funkci štítné žlázy anebo trpí rakovinou tlustého střeva, mající Crohna a všelijaké alergie na lepek apod. Divili byste se, ale trpí tím čím dál tím častěji více lidí a v hojném počtu se objevuje i u dětí. I některé léky mají v souhrnu vedlejších účinků způsobení zácpy. Především léky na vysoký tlak či antidepresiva. A v neposlední řadě jde o psychiku. To je mocná čarodějka. Mnoho z nás se neumí donutit na velkou stranu mimo pohodlí domova. Na cestách a dovolených tak trpíme.
Jak se zaručeně vyhnout projímadlu
Může totiž také za to snížený denní pohyb. Většina z nás sedí neustále v kanceláři a pak to nedožene ani ve volném čase. Přitom pohyb je ještě zásadnější než strava. Díky pohybu se totiž hýbou i střeva a peristaltika funguje, jak má. Takže sportovat a být aktivní má význam v mnoha oblastech vašeho života. Proto má se zácpou problémy hodně lidí se sedavým zaměstnáním, seniorů, s velkou nadváhou. A je zajímavé, že převažují hlavně ženy. Tady je to způsobeno i vlivem hormonů a cykličností.
Víte, čím je tvořena stolice? Až ze 75 % vodou. Dbejte na pravidelný pitný režim. Kolik za den vypít vám sdělí různé kalkulačky na internetu. Vychází především z váhy, ale i z životního stylu. A tento doporučený objem tekutin denně vypít. Pomohou vám aplikace, které v určitých intervalech upozorňují a nabádají k vypití sklenice anebo postačí velký džbán s vodou postavit na dosah ruky.
Příznaky zácpy a uvědomění si, že projímadlo vás nemine
Jak se zácpa projevuje? Jde o zcela jasné projevy. V první řadě po vás na záchodě nic nezbyde. Žádný dáreček. I když byste moc chtěli. Vyměšování jde z tuha, a je to zdlouhavé. Klidně trvá i několik dní, než se vám podaří ze sebe dostat veškerý obsah. Hodně na to trpí děti. Ty pak ze záchodu volají, že mají tvrdé hovínko a pláčou. Je to pro ně stresující a někdy až natolik traumatizující, že se u nich rozvine psychický problém. Každé kakání je pak horor pro celou rodinu.
- Nafouklé břicho jako balon je jedno z prvních varování.
- Bolest je hned druhá.
- Objevit se mohou migrény, bolesti hlavy a únava.
- Nastávají pocity nevyspalosti.
- Pacient má častý pocit na zvracení, trpí nechutenství, nespokojeností.
- Provází jej problémy s váhou.
- Celé tělo se začne zavodňovat a bývá oteklé.
Zácpa – jak velký problém to je?
Je nutné toto nepohodlí řešit? Zadělá si člověk na problém, pokud to nechá být a ono to nějak dopadne? Co by se vlastně mohlo stát. Takové otázky vás možná zpočátku taky napadnou. Lidé všeobecně neradi chodí k doktorovi. Však si nějak poradíme. To přece nebude nic vážného, vždyť o nic nejde.
Když pomineme fakt, že muž či žena trpící zácpou vypadá jako nafouklý balonek, který kudy chodí tudy pouští větry, jde i o zdravotní riziko. Proč? Se stolicí neodchází jen nespotřebovaný obsah střev, tedy tekutiny a potrava, ale i špatné toxické látky. Jestliže se hromadí v těle a příliš dlouho v něm zůstávají, hrozí intoxikace organismu a rozvinutí vážných chorob.
- Autoimunitní onemocnění, což je vlastně obranný mechanismus těla.
- Záněty střev, horší propustnost.
- Rakovina tlustého střeva či selhání jater.
Nemocný člověk trpící ucpáním střev, se většinou potýká z usilovného tlačení i s řitními trhlinami a hemeroidy.
Přírodní projímadla naštěstí mohou i děti
Proč zácpou trpí děti? Jsou na vině rodiče? Pravděpodobně ano. U dětí, pokud vyloučíme ty s vrozenými vadami střev apod., jsou rodiče odpovědní za jejich stravování a denní režim. Typické jsou u kojenců, které přecházejí z mléka na plnou tuhou stravu. Také jde o vliv špatné či nedostatečné hygieny a přirozeně, strava nevhodná pro děti plná cukru a tuku. Přidejte méně pohybu a neštěstí je na světě.
Nabádejte proto potomky alespoň k pravidelnému pitnému režimu a pokud bude nejhůře podejte přírodní projímadlo pro děti.
Ani sebelepší přírodní projímadlo nezajistí okamžitou stolici
Ve chvíli, kdy se bolestí kroutíte a snažíte se ze sebe něco vytlačit, zoufale hledáte rady, jak rychle vyvolat stolici. Jenže nic takového není. Nejrychlejší účinek má projímadlo. Pomalejší ty přírodní formy. Dají se za ně považovat bylinné čaje ale třeba i sušené švestky či šťávy z nich. Ty mají docela rychlý nástup účinku. Tato tekutina je doporučována i dětem.
Avšak úplně nejlepší je problémům předcházet. Chovat se tak, aby vůbec nevznikly a vy nemuseli řešit jejich odstranění. Takže je na každém z nás, chovat se zodpovědně a dle platných doporučení.
- Dostatečně pijte. Hydratujte své tělo minimálně 2l vody denně. Do pitného režimu se počítají i polévky.
- Hýbejte se. Denně alespoň půl hodinky. Podporuje to peristaltiku střev a snadnější vyprazdňování.
- Jezte dost ovoce a zeleniny. Obsahují vlákninu, která je pro správné zažívání velmi důležitá. Ideálně doma vypěstovanou.
- Nepolykejte prášky po hrstech. Snažte se přijít na příčinu, a ne ji pouze zakrýt opiátem.
- Do jídelníčku zařaďte i luštěniny, ovesné vločky, celozrnné výrobky a lněná semínka.
- Důležité je i konzumace mléčných výrobků a probiotik. Vhodné jsou zákysy, selské jogurty a acidofilní mléka.
- Přidat lze i super potraviny a zelený ječmen.
- Jídlo dobře přežvýkejte, nepolykejte zbytečně velké kusy.
- Mnoha lidem jsou příjemné i jemné masáže břicha, která opět působí na pohyb střev.
- Projímadla z lékárny vyměňte za projímadlo přírodní.
Babské rady na téma přírodních projímadel
Doktoři, lékárnice, sousedé mají své naučené postupy, léky, které jim vždy zabrali. Jenže ne vše funguje na každého. Pokud tedy zkoušíte přírodní cestu švestek a vody, můžete ještě přidat i další potraviny a ve velkém je konzumovat v osudné dny, kdy máte nafouklé břicho. Při jejich trávení by mělo dojít ke zlepšení. A jaké přírodní projímadlo pomocí babské rady konzumovat?
Jsou to i další druhy ovoce. Jablka a hrušky mají hodně vlákniny. Hlavně ve slupce a těsně pod ní. Doporučujeme tedy neloupat. Semínka jsou ve střevě něco jako zázrak. Jezte je samotná, v salátu nebo pokud jim neholdujete sáhněte po ovoci s dostatek semínky jako je kiwi či lesní plody. Odzkoušené jsou i zelené potraviny. Saláty, brokolice a špenát vám prokážou službu. A zmíníme i sennu a z ní uvařený čaj. Jde o velmi účinné, ale silné projímadlo. Nepije se tedy denně, ale pouze v akutních potížích. Při překročení dávky se totiž dostaví silné křeče a je to ještě horší, než to bylo.
Trpíte na zácpy a často zkoušíte přírodní projímadla? Máte třeba nějaký rodinný recept, který vždy zabere?