Zuby trápí celý život. Růstem, výměnou, a nakonec kosmetickými vadami. Křivé zuby řeší ženy i muži. Většina z nás už dnes dbá na správné čištění, přemýšlí nad tím, jak si zbytečně nezakládat nad novými kazy a dobrovolně chodí na pravidelné kontroly k zubaři. Jenže, co když i přes skvělou dentální hygienu, prevenci a bělost skloviny, nejsme tak zcela spokojeni s tím, jak náš úsměv vypadá? Dají se křivé zuby v dospělosti nějak řešit? Ano, lze na nich zapracovat v každém věku.
Je nutné řešit křivé zuby? Co se stane, pokud ne
Může se to zdát jako malichernost, ale je nutné si říci, že to může vyrůst v extrémní problémy. Nejlepší je samozřejmě prevence. Tedy co nejdříve své děti odnaučit všelijakým zlozvykům. Tedy šidítku, cucání palce, peřiny, deky apod. Tím předejdete nejen špatným návykům, ale i deformaci skusu, čelisti, růstu zubů, jejich kvalitě. Také je dobré je i sebe naučit dobré dentální hygieně, protože ta omezí vznik zubních kazů, které mohou vést ke ztrátě zubu a k dalším následujícím krokům a pohybům v puse. Neuškodí ani pravidelné doplňování vitamínu D.
Pokud už ale máte křivé zuby, měli byste se je pokusit napravit. Mohou totiž ovlivňovat vaši řeč, jsou překážkou v kousání potravy, pokud zuby nelícují dochází k žaludečním potížím, protože polykáte moc vzduchu, a to může vést k potížím s větry, také se chrup mnohem hůře čistí. Hrozí riziko, že se zuby budou obrušovat, vytlačovat, častěji se tvoří záněty dásní apod. Zkrátka a dobře, neházejte to za hlavu. Připravte si však dostatek hotovosti.
Křivé zuby u dětí
Již ve školním věku mnoho dětí a jejich rodičů trápí, jak zubní sklovina vypadá. Jak je známo, děti bývají upřímné až kruté, a tak jsou osoby s tímto estetický problémem často terčem posměchu. Dostávají všelijaké přezdívky, které jim prostě nemusí být příjemné a třeba i ovlivňují jejich šance na Clubhouse a jiných sítích. Jak vůbec křivé zuby vzniknou? Podle odborníků to vše začíná již u mléčných zoubků. Jsou totiž i takové rodiny, které zastávají názor, že o tyto zuby není třeba pečovat, protože stejně vypadají a neřeší kolik cukru děti sní. Přitom by je stačilo čistit a cukr nahradit. U dítěte je normální, že tento první chrup používají až do puberty. Najdou se i takoví lidé, kteří i v dospělosti mají mléčný zub. Pokud se takový zub vytrhne kvůli kazu nebo vypadne a dlouho jej nenahradí stálý zub, vzniká mezera, která dá prostor k tomu, aby se zuby rozestoupili.
Stálý chrup pak nevyroste tak, jak by měl a křivé zuby jsou na světě. Svou roli hraje i genetika. Jestliže v široké rodině se najde mnoho členů, kteří mají úsměv samou díru, je předpoklad, že i vy či vaše dítě budeme mít tento problém. Ovlivněni jsme totiž také výchovou a prostředím. Křivé přední zuby často vznikají vlivem dlouhodobého používání dudlíku, kojenecké lahve, cucání prstů, ruky či jiných předmětů. To vše posouvá přední zoubky, které pak tvoří tvar O a na další chrup tlačí. Vzniká lavinový efekt. Vše se pohne. Nějakým směrem, kde je zrovna prostor. Takže křivé zuby z dudlíku nejsou nic výjimečného. Uvádí se, že až 40 % dětských pacientů v ortodoncie má tento důvod.
Křivé zuby u dospělých
Dříve se až tolik neřešilo, jak kdo vypadá. Hlavně u dětí na to nějak nebyl čas a prostor. Tvrdilo se, že z toho vyrostou. Takže křivě narostlé zuby nikoho netrápilo. Pokud to nevyřešili rodiče, je to na vás. Jak se taková věc řeší? Většinou rovnátky, fazetami nebo umělým chrupem. Musíte se však smířit s představou, že vás to bude něco stát. Kromě několika desítek tisíc také spoustu času, kdy budete docházet do ordinace zubaře.
Zubař by vás sám měl upozornit na problémy, které s křivými zuby souvisí a navrhnout vhodnou léčbu. Nemusí vždy jít o zanedbání péče v dětství, často se to přihodí při nehodě, nemoci, sportu nebo ve chvíli, kdy vyrostou zuby moudrosti. Pokud jsou ty původcem potíží, stačí je vytrhnout a udělat tak místo, které chybí. Lidská čelist se totiž evolučně zmenšuje, ale zuby zůstávají stejně velké. „Osmičky” tak tlačí na vedlejší zuby.
Jak spravit křivé zuby a mít krásný úsměv
Doba jde dopředu a technologie se vyvíjí. Možná vás děsí představa toho, že budete mít v dospělosti plnou pusu kovu. Noční můru lze obejít. Slouží k tomu neviditelná rovnátka, která jsou sundavací, takže při jídle či nějaké jiné choulostivé situaci je můžete sejmout. Rovnátka jsou efektivním řešením. V docela krátké době, u někoho v řádech měsíců, u jiného let, se chrup srovná. Čelisti se posunou dopředu či dozadu, zuby vyrovnají do řady jak nastoupení vojáci, skus lícuje.
U dětí na tuto zdravotní pomůcku přispívá pojišťovna. Dospělý si musí platit sám. Ortodontista vás tak obere o několik platů. Ale věřte, že to za to stojí. Další metody jsou fazety, které se nasadí na přední zuby anebo se celý chrup může vytrhat a nahradit čepy či umělými zuby. Pro každého se hodí něco jiného, vše je individuální záležitost.
Druhy možností srovnání křivých zubů
- Rovnátka jsou zpočátku velmi bolestivá. Zámky, které jsou nalepeny na každém zubu mohou tvořit otlaky zevnitř dásně, což je samo o sobě bolestivé. Navíc se zuby silou přitahují k sobě. Už i vy jste jistě slyšeli historky o tom, že první dny je člověk na tekuté dietě, protože kousání je něco nemyslitelného. S rovnátky trvá čištění mnohem déle. Je nutné očistit nejen zuby a mezizubní prostory, ale i samotná rovnátka. Proto zubaři nedoporučují rovnátka těm lidem, kteří svůj chrup nečistí.
- Fazety na křivé zuby vám rychle zajistí krásný úsměv. V podstatě jde o druh umělého chrupu, kdy se na přední zuby nasadí tvarovaná násada, která zakryje nedokonalý vzhled. Není to nic bolestivého. A máte jistotu, že výsledek bude dokonalý. Skvělý způsob. jak zakrýt křivé zuby.
- Umělý chrup znáte ze skleničky na umyvadle vaší babičky. Vyndavací zuby se hojně používali, dnes už se doporučuje jen těm, u kterých jsou vlastní zuby ve skutečně dezolátním stavu. Jednoduše se původní chrup vytrhá a zcela se nahradí keramickými zuby. Ty už se nezkazí.
Jak je to s rovnátky a křivými zuby?
Mohou se objevit křivé zuby po sundání rovnátek? Tato otázka asi vytanula nejednomu pacientovi na mysli. Stát se to může. Jsou vady, u kterých je nutná doživotní retence, zajištění. Pohyby zubů dopředu, do strany nebo dozadu jsou velkým zásahem do chrupu. Posun není zanedbatelný.
Jsou dva typy rovnátek – sundavací a fixní. Ty druhé jsou pevně připevněné a tedy efektivnější. Po jejich odstranění se musí dozadu zubů připevnit retenční drátek. Nebojte není vidět. Ale udrží zuby pohromadě a na místě, kam jste j pracně dostali. Umisťuje se za přední zuby. Může se však odlepit, zubař je nucen ho sundat kvůli kazu atd. a když se nedá zpět, neštěstí je na světě. Někteří lidé pak zaznamenají opětovné rozestoupení chrupu. To je nemilé. Bohužel. Avšak ve většině případů je výsledek po nošení rovnátek trvalý.
Jak předcházet křivým zubům?
Nejlepší je prevence. Takže čistit, čistit a čistit! Jak nejlépe na to vás naučí dentální hygienista. Není to tedy úkon hrazený pojišťovnou, ale naučí vás tam, co a jak používat, aby byl výsledek dokonalý. Možná budete překvapení, co se dozvíte na první návštěvě. Kolik plaku vám odstraní a kam všude se dá strčit mezizubní kartáček. Vleze i do té nejmenší díry. Na dentální hygienu dnes dochází i řada dětí.
Také se pokuste vyhnout všem pádům a nehodám, kdy by to mohli odnést vaše zuby. Pád na čelist je velmi bolestivá záležitost. Zub se může vylomit, vyrazit anebo naopak zarazit. Takže lépe tomu předcházet či se prvně ve sportu a všude v nebezpečných situacích naučit padat. Jestli i v dospělém věku okusujete tužku, přestaňte. Odnaučte strkání věcí do pusy i své děti. Odborníci tvrdí, že ideální do 5 let věku. To je ještě as na záchranu chrupu.