Košťálová i jiná zelenina je základem stravování. Ale víte, jak dlouho vařit květák, aby vás z něj nenadýmalo? Pokrm se zeleninou má být lahůdkou, která dodá tělu vitamíny, živiny a nezatíží jím trávení. Některé druhy je lepší předem připravit, než je bude dále upravovat. Nejinak je tomu i právě u květáku.
Jak smažený květák konzumovat
Nikde ve světě nenajdete tak oblíbenou pochoutku, jako je právě smažený květák u nás. Dopřáváme si jej hlavně v létě, kdy je ho všude dostatek. Bílá košťálová zelenina, která je skvělá i za syrova. Ale nesmí se to přehnat s množstvím. Smažený květák je křupavý, lahodný, voní a dokonale zasytí. Je to skvělá alternativa pro vegetariány namísto karbanátku. Můžete jej podávat se salátem, bramborovou kaší nebo třeba hranolkami.
Někdo si k němu dělá i dipy, přidá kečup, jiný jej miluje napíchnutý na vidličku a to ve chvíli, kdy už je studený. Chutě máme každý jiné. A pokud vám nějaký zůstane, i když si to nemyslíme, tak jej můžete klidně i zmrazit a později se z něj těšit.
Tipy, jak připravit skvělý smažený květák
Připravit tento pokrm je jednoduché, ale časově náročné. Možná si říkáte, v čem tkví kouzlo dobře uvařeného jídla. Je to rozhodně v jeho přípravě. Květák je totiž nutno prvně lehce povařit.
- Povařený květák je měkčí a křehčí.
- Ochutí se tím, že se vaří v osolené vodě.
- Přihoďte do vody pár semínek kmínu a nebude vás tolik nadýmat.
Tuto zeleninu lze jíst syrovou i vařenou. Ale lépe v menších porcích. Nadýmání se úplně nevyhnete. Má totiž vysoký podíl vlákniny, která plynatost způsobuje. Ale tak pokud to je jednou za čas, dá se to vydržet. Můžete taky zkusit větry vyhnat i procházkou, mátovým čajem nebo lehkým cvičením.
Jak dlouho vařit květák, aby změknul
Syrový květák je tvrdý, krásně bílý, nezapáchá a jednotlivé růžičky se od sebe snadno odlomí. Občas se na něm začnou objevovat černé nebo i žluté malé skvrny. To už začíná vadnout a je nejvyšší čas k jeho zpracování. Listy květáku můžete nasekat a přidat do salátu, hodit domácím mazlíčkům nebo třeba odnést na blízké pole či do lesíka ke krmelci. Je škoda je otrhat a pohodit jen tak do popelnice. Případně ještě dobře poslouží na kompostu, pokud nějaký máte.
Květák tedy rozporcujte na menší růžičky. Pokud je některá příliš velká, můžete ji snadno překrojit nožem. Vytvořte si tak malé porce, aby se vám dobře obalovaly a následně vkládaly do úst. Dejte vařit osolenou vodu. Můžete přidat i kmín. Až voda začne vařit, vložte květák a povařte jej. Jak dlouho vařit květák před smažením? Stačí 5 minut. Pokud byste vařili déle, hrozí uvolnění většího množství sirovodíku. Poznáte to tak, že do něj lehce píchnete vidličkou. Nesmí být ani tvrdý, ani moc měkký, protože během následného smažení by z něj bylo bláto.
Recept na květák
Vychladlý květák obalte v trojobalu. Tedy mouka, vejce a strouhanka. Někdo si rád vyrábí i těstíčko, ale trojobal je nehynoucí klasika. Můžete smažit klasicky na pánvi v rozpáleném oleji anebo ve friťovacím hrnci, tam to bude rychlejší. Nejlépe v nějakém rostlinném oleji. Třeba řepkový je jako dělaný pro vysoké teploty, protože je oxidačně stabilní. Použít lze třeba i palmový. Slunečnicový si nechte na jindy. Podávejte dle svých preferencí s bramborem či salátem.
Tento pokrm chutná skoro všem. Jak je to u vás doma?