Říká se, že správná hospodyně se pozná podle dokonale čisté koupelny. Vyčistit záchod nebo umyvadlo mi nepřijde taková věda. Za to, jak vyčistit sprchový kout, aby jeho životnost byla co nejdelší? To už je vyšší dívčí. Záhybů a spár je totiž nepočítaně a proti vám stojí nejen vodní kámen, ale také plísně, které z dlouhodobého hlediska dokáží udělat paseku i vašemu zdraví.
Jak vyčistit sprchový kout od plísně bez chemie
Začněme hned tím nejtěžším. Jak vyčistit sprchový kout od plísně. I taková plíseň potřebuje ke svému životu ideální podmínky. A těmi jsou právě teplo a vlhkost, plus organické živiny, jimž jsou vaše vlasy, kůže a prach. Někdy opravdu stačí, aby se trocha voda držela v nějaké spáře a místnost byla špatně odvětraná. Příčinou může být ale také špatná izolace podlahy a zdí. Tam už pomůže jenom rekonstrukce. Prvním základním pravidlem kde tedy dbát na dostatečné odvětrávání. Ať už v podobě větráku, který je třeba jednou za čas vyčistit nebo větrání otevřením oken. Plísně se můžete samozřejmě zbavit prostřednictvím tomu určenému přípravku v obchodech. Ale nás zajímají i babské rady, jak vyčistit sprchový kout (i plastový) od plísně.
Prášek do pečiva
Smíchejte prášek do pečiva s několika lžičkami vody, aby vznikla kašovitá směs. Tu naneste na spáry a kachličky a nechte 15 minut působit. Nanášet můžete drsnou částí houbičky nebo kartáčkem. Poté opláchněte a hadříkem vysušte.
Ocet nebo citron
Jak vyčisti sprchový kout bez chemie? Zkuste ocet nebo citrónovou šťávu. Jde o ingredience, které má doma skoro každý. Vymačkejte citróny a zřeďte šťávu vodou v poměru 1:2. Jeden díl šťávy nebo octa a 2 díly vody. Na nanášení použijte rozprašovač a nechte 15 minut působit. Nakonec opláchnout a vysušit. Pokud je znečištění velké, tak použijte méně vody, aby roztok byl koncentrovanější. V případě octa použijte zahřátou směs (ne horkou).
Jak vyčistit sprchový kout od vodního kamene
Často se říká, že nejdůležitější je prevence. Ať už mluvíme o zdraví nebo udržování čisté koupelny. Dříve tedy než si řekneme, jak vyčisti sprchový kout od vodního kamene, je třeba dodržovat jednu věc. Udržovat koupelnu v suchu. Mějte tedy vždy po ruce suchý hadřík, kterým otřete koupelnové vybavení vždy po jeho použití. Pokud máte tvrdou vodu, tak toto pravidlo platí dvojnásob. Někdy se doporučují i filtry na změkčení vody či změkčovací přípravky např. při praní prádla. I tentokrát pro vás ale máme babské rady, jak vyčistit plastový nebo skleněný sprchový kout.
Ocet, citrón a voda
Smíchejte 1 díl octa, 1/2 dílu citrónové šťávy a 1 díl vody. Použijte na nanášení rozprašovač, nechte několik minut působit a pak opláchněte. Pro dokonalý výsledek bez zaschlých kapek použijte gumovou stěrku.
Jedlá soda a saponát
Smíchejte obě ingredience a nanášejte pomocí houbičky. Na špatně dostupná místa použijte třeba starý zubní kartáček. Nechte chvíli působit a pak opláchněte a setřete do sucha stěrkou nebo hadříkem z mikrovlákna. Existují také přípravky, které odpuzují vodu. Po jejich nanesení se nebudou stopy zaschlých kapek na skleněném nebo plastovém sprchovém koutu tolik tvořit. Dalším skvělým pomocníkem, který nejen čistí, ale také dezinfikuje je parní čistič. S ním vyčistíte sprchový kout bez chemie a budete mít jistotu života bez bakterií a plísní.
Také se vám určitě stává, že zapnete sprchu a voda stříká všemi směry, i těmi, kterými vůbec nemá. Za to může právě vodní kámen. Máme pro vás video, jak na usazený kámen ve sprchové hlavici.
Jak vyčistit odpad
Nemáte doma zrovna žádné komerční čistící přípravky na odpad? Nevadí. Bude vám stačit opět pár ingrediencí, které máte doma ve spíži. Naši staří známí. Jedlá soda, ocet a horká voda. Počítejte ale s tím, že je musíte nechat působit déle než výrobky, které koupíte v obchodě. Určitě jde ale o ekologičtější způsob, jak vyčistit odpad i sprchový kout od nečistit. A jak tedy na to. Větší sáček jedlé sody nasypte do odpadu a přilijte hrnek octa. Po asi 15 minutách přidejte vroucí vodu. Celý proces zopakujte ještě jednou. Místo jedlé sody můžete také použít samotnou sůl, kterou necháte působit a pak jen prolijete vroucí vodou. Pokud je ucpaný i sifon, pak si budete muset vzít na pomoc kýbl a rukavice, sifon rozšroubovat a vyčistit ho ručně. V takovém případě pro jistotu překontrolujte i těsnění a v případě opotřebení ho vyměňte.
Ocet, sůl nebo prášek do pečiva vám pomůže nejen při čištění sprchového koutu, ale také s nečistotami na vašem prádle. Jsou to skrytí neocenitelní pomocníci naší domácnosti. Máte také babské rady pro čistou a krásnou domácnost? Podělte se o ně s námi a našem čtenáři.
Máte další osvědčené tipy, které využíváte pro vyčištění sprchového koutu a koupelny? Podělte se o ně v komentářích 🙂