Milujete voňavou, čerstvě uvařenou kávu, ale nechcete se vám vydat desítky tisíc za kvalitní kávovar? Nezoufejte. Lahodný povzbuzující nápoj, na kterém si pochutnává celý italský národ, zvládnete hravě připravit i bez drahé výbavy. V klidu, doma a přesně tak, jak ho máte nejraději.
Na začátek je nutné říci, že pravé italské espresso si bez kávovaru bohužel nechutná. Dobrá káva má však mnoho podobného a byla by velká škoda nevyzkoušet na vlastní chuťové pohárky.
Naprostým základem každého perfektního šálku kávy je nepřekvapivě samotná surovina. Určitě sáhněte po kávě zrnkové, nemleté – podle správného lesku, vůně a vzhledu kávových zrn dokážete snadno sami poznat, jak asi bude následný nápoj chutnat. A hlavně se vyhnete případným nepříjemným překvapením se starou kávou, která ztratila své aroma. Zrnka si zvládnete namlít na hrubost bez problémů sami, a to přesně v takovém množství, jaké vám vyhovuje.
Doma připravená káva chutná nejlíp
Způsobů, jak si voňavý černý zázrak připravit v domácím pohodlí, existuje přehršel. Nejznámější způsoby jsou tři – moka konvička , french press a džezva. Nebojte se cizích názvů a různých jmen, vždy se jedná o jednoduché zařízení na bázi konviček a papírových filtrů. výsledná káva bude v závislosti na způsobu přípravy vždy trochu jiná, takže se vyplatí nejdříve (třeba v kavárně) vyzkoušet, který styl přípravy kávy vyhovuje právě vám. Rozebereme si postupně.
Moka konvička – klasika po italsku
Hliníkový standard, který pravděpodobně najdete v každé italské domácnosti na světě, zvládnete za pár minut připravit vynikající kávu s typickým hořkým aroma. Z hlediska hrubosti namletí kávy se pohybuje mezi středním a jemným stupněm, asi tak na úrovni polohrubé mouky. Moka konvička má tu výhodu, že se nebojí ani přímého plamene, takže si ji s sebou můžete vzít klidně i pod stan. Do spodní části napusťte vodu až po rysku, sítko naplňte namletou kávou, ale nepěchujte, jen uhlaďte. Následně sešroubujte obě části dohromady a na středním plameni počkejte, než začnete do horní části vzlínat kávu. Utlumte oheň, jakmile káva dosáhne zhruba ⅔ objemu horní nádoby, odstavte ji z plamene úplně. Můžete podávat.
French press – na Dobříš přes Paříž, ale vždycky lahodně
French press svým jménem odkazuje k zemi svého původu, k půvabné Francii. Jde v zásadě o konvičku s pístem, který slouží ke stlačení vylouhové kávové sedliny. Ze všech tří zmiňovaných způsobů vyžaduje nejhrubší namletí kávových zrnek – jejich konzistence by měla připomínat cukr krystal. Před samotným použitím je dobrá konvička vymýt teplou vodou, následně nasypete cca 6 gramů kávy na 100 ml vody (záleží na tom, jak je váš french press velký). Teplota vody by měla mít ideálně 95 °C. Kávu po zalití dobře promíchejte, přiklopte vrchní části a nechte 3–4 minuty louhovat. Nakonec přidejte píst a kávu ihned rozlévejte. Rozhodně nenechávejte kávu jen tak stát, výsledný přelouhovaný nápoj by nebyl k pití.
Džezva – je libo turka?
Ačkoli si to spousta lidí možná myslí, džezva má s původem typickým českým „turkem“ pouze svůj dávný. Od jmen metod se liší tím, že z výsledného nápoje se neodděluje ani dříve needlinovaná, ale také se opatrným naléváním. Proto vyžaduje velmi jemné, téměř prachové namletí kávových zrnek. Na každých 100 ml by mělo přijít zhruba 7 gramů kávy, kterou nasypete do džezvy a nádobku naplňte vodou asi do dvou třetin. Postavte se na plotnu a počkejte, dokud nezačnete pěnit. Nakonec odstavte, pěnu sklepněte a celkem dvakrát celou proceduru zopakujte, ale nikdy nechtějte nápoj projít varem. Servírujte ideálně do předehřátých šálků.