Mikropůjčky se někdy mohou hodit každému. Ať už vám banka zrovna nepůjčila peníze, či vám schází jen pár tisíc do výplaty, můžete s nimi snadno vyřešit vaše problémy. V následujícím textu se budeme zabývat tím, co to mikropůjčky jsou, jaké jsou jejich výhody, nevýhody a na co byste si měli dávat při výběru pozor.
Co to jsou mikropůjčky
Mikropůjčka je rychlé poskytnutí menšího úvěru osobám, které neprošly sítem běžné banky. Z jakého důvodu vám banka zamítne úvěr?
- nízko příjmy
- nezaměstnanost
- problematická finanční minulost
Oproti běžnému úvěru mají hned několik výhod. Stačí, když vyplníte formulář a prokážete se osobními doklady. Mikropůjčky vyřídíte online. Finanční rozsah je různý. Při první půjčce je minimum obvykle 8 000 Kč, maximum 16 000 Kč. U druhé už si většinou můžete půjčit až 20 000 Kč.
Výpadek financí je nepříjemná záležitost. Vyzkoušejte 10 tipů, jak ušetřit peníze. Pokud jste se ale již do úzkých dostali, mikropůjčka vám může pomoct. Problémem může být také náhlý vyhazov z práce. Je to i váš případ? Možná je na čase se osamostatnit začít podnikat jako freelancer!
Výhody a nevýhody
Jednou z největších výhod mikropůjčky je, že je opravdu rychlá. Dosáhne na ní téměř každý. A to i ti z vás, kteří mají zápis v registru dlužníků. Pokud však hledáte půjčku bez doložení příjmu, pak hledáte špatně – takové půjčky se totiž poskytovat dle zákona nesmí.
Skvělé také je, že si můžete půjčit poměrně malou částku a nemusíte se zadlužovat víc, než ve skutečnosti potřebujete. Pokud potřebujete spíše větší sumu, zamyslete se nad skutečným úvěrem. Podívejte se na srovnání půjček a vyberte si tu nejvýhodnější.
Mikropůjčky poskytují nebankovní společnosti. Ty spousta lidí vnímá jako zlo, není tomu tak. Jsou alternativou pro lidi, kteří jsou vedeni jako neplatiči, mají nízký příjem, opožďují se se splátkami, nebo mají více úvěrů.
Ačkoliv je u mikropůjčky dobré počítat s vyššími úroky, váže se k tomu i spousta nadstandartních služeb a opravdu rychlé vyřízení. U některých společností se dokonce můžete za určitých podmínek vyhnout placení poplatků.
Počítejte s tím, že po vás společnost bude chtít vrátit peníze co nejdříve, zpravidla do jednoho až dvou měsíců. Jak už bylo řečeno, úroky nebývají malé. Je dobré věnovat velkou pozornost smluvním podmínkám a řádně si je přečíst, abyste nebyli později nepříjemně překvapeni.
Nabídka mikropůjčky v ČR je poměrně široká. V následující kapitole se budeme zabývat tím, kde můžete dosáhnout na nejlepší mikropůjčky.
Mikropůjčky srovnání
Nejvýhodnější půjčku získáte u společnosti Kamali. Za touto společností však stojí Home Credit, který tak získává informace o klientech. Těm poté často nabízí své vlastní méně výhodné produkty. Pokud tedy hledáte nejlevnější mikropůjčky, obraťte se na ně.
Home Credit je největším poskytovatelem. Dříve neměl příliš dobrou reputaci, pravdou ale je, že na svých službách pracuje a nabídka se velmi zlepšila. Na trhu narazíte také na Cofidis a Zonky. Podmínky u nich jsou velmi dobré, často dokonce výhodnější než v bance.
Jak je to ale s Providentem? U této společnosti se setkáte s poměrně vysokými poplatky. To je ale dáno nadstandartními službami, které poskytují – osobní asistent za vámi přijede s papíry, přiveze hotovost a sám vybírá splátky, pokud preferujete hotovost. Nesmíme zapomenout ani na Zaplo, i u nich narazíte na vyšší poplatky. To je ale opět dáno službami, které nabízí. Peníze si můžete vyzvednout například na pobočkách trafik GECO.
Rozhodně vám nedoporučujeme společnost Půjčkomat. Ta na základě průzkumu organizace Člověk v tísni vyšla úplně nejhůř. Úvěry jsou astronomické a jsou známí také neférovými praktikami, kdy před klienty zatajují informace. Dejte si pozor také na CreditKasa, poplatky se u nich rovnají téměř dvojnásobku jistiny.
Jak vidíte, mikropůjčky a nebankovní společnosti se vůbec nemusí automaticky rovnat něčemu špatnému. Naopak. V určitých situacích dokážou efektivně pomoci.
Máte nějaké zkušenosti s nebankovními společnostmi? Podělte se s námi o vaše dojmy.