Ketodieta se v nedávných letech stala velkým hitem. Přitom ale nejde o žádnou novinku. Sportovci ji používají vždy, když potřebují rychle shodit kila před zápasem. Modelky před přehlídkou. Dnes s ketodietou hubne čím dál tím víc lidí. Co stojí za její popularitou? Hlavní výhodou keto je totiž to, že kila mizí rychle i bez cvičení. V naší recenzi ketodiety zjistíte vše, co jste potřebovali vědět. Povíme si, jak funguje, pro koho je vhodná a jak byste se během ní měli stravovat.
Co je ketodieta
Ketodieta neboli ketogenní dieta získala své jméno podle organických sloučenin, které během ní vaše tělo produkuje. Ty se jmenují ketony. Během této diety výrazně snížíte podíl sacharidů ve stravě, a naopak zvýšíte příjem bílkovin.
Pro porovnání, kdybychom si náš běžný denní příjem rozložili, skládá
se přibližně z 50 % ze sacharidů, z 20 % bílkovin a z 30 % tuků. A teď pozor – během ketodiety snížíte příjem sacharidů pouze na 5 %. Oproti tomu bílkoviny zvýšíte až na 75 %.
K čemu je to dobré? Pokud takto převrátíte složení příjmu, tělo začne spalovat tuk. Přetváří ho na ketony, které jsme zmínili výše. Ty používá jako palivo pro tělo a mozek. V běžném režimu bere mozek a tělo energii ze sacharidů, které přetváří na glukózu. Pokud je jich nedostatek, musí si vytvořit ketony. Právě z tuku. A v tom je to kouzlo.
Co je to ketóza
Proces, během kterého přestane tělo využívat sacharidy pro získání energie a sáhne do tukových rezerv, se jmenuje ketóza. Do ketózy se dá dostat i jinak než ketodietou, například hladověním. To je ale oproti ketodietě nezdravé a jen těžko ho vydržíte delší dobu. Po hladovění navíc nastává jojo efekt. Keto slibuje opačné účinky.
Výhody ketodiety
Během ketodiety začne tělo spalovat tuk velmi rychle, jelikož ho přetváří na důležité živiny. Začne sahat i do rezerv, kterých jste se doposud nemohli zbavit. To ale nejsou všechny výhody, které keto přináší. Na co se ještě můžete těšit?
- bez hladovění
- menší riziko jojo efektu
- snížení pocitu hladu
- více energie
Jelikož keto funguje opravdu rychle a efektivně, můžete ji zařadit jako rychlou dietu na týden. Nebo radikální dietu, během které shodíte i desítky kilogramů. Oproti hladovění, které nikdo dlouho nevydrží, má keto mnohem lepší výsledky. S keto shodíte i 2 kg tuku týdně. A pokud zařadíte cvičení, kila půjdou dolů ještě rychleji.
Dieta bez hladovění
Jednou z největších výhod je rozhodně to, že ketodieta probíhá v podstatě bez hladovění. Musíte pouze snížit příjem sacharidů. Nikdo ale nemluvil o snížení příjmu celkově. Sacharidy jednoduše nahradíte bílkovinami. Nemusíte se tedy bát prázdného žaludku a kručení v břiše. Budete pokračovat ve svém stravovacím režimu jako obvykle, pouze změníte některé položky. A navíc budete jíst samé zdravé věci a kvalitní potraviny.
Tím se dostáváme k další výhodě. U keto hrozí menší riziko jojo efektu než u hladovění. Ale pozor, tento bod má svá úskalí. Pokud po skončení keto zajedete zase do starých kolejí a budete hřešit a přejídat se, přibírání se nevyhnete. Tělo zkrátka potřebuje udělat něco s nadbytečnými kaloriemi – energií, které nestihne během dne spálit. A tak si ji uloží na horší časy v podobě tuku.
Pokud si ale udržíte rozumné návyky ve stravování a budete jíst s rozumem, váha zůstane. Tělo nebude mít pocit šoku a nebude potřebovat rychle doplnit tukové zásoby jako tomu je po delším úseku hladovění. Je ale lepší sacharidy navyšovat postupně. Především v případě krátkodobější diety. Na začátku se totiž tělo hodně odvodní, a tak hrozí, že po skončení diety a navrácení sacharidů do jídelníčku zase přiberete to, co jste shodili.
Nesmíme zapomenout ani menší pocit hladu, který během keto budete mít. Bílkoviny vás totiž zasytí na mnohem delší časový úsek než sacharidy. A čím méně sacharidů přijmete, tím víc energie budete mít. Přemíra sacharidů totiž tělo unavuje.
Ketodieta a její nevýhody
Ketóza je stav zásadní metabolické změny. Naši předkové se ještě před etablováním zemědělství stravovali podobným způsobem. Nelze tedy říct, že je škodlivá. Má ale svá úskalí a pro některé je nevhodná. Keto by se měli vyhnout
- diabetici (u 2. typu může pomáhat, přesto je lepší konzultovat s lékařem)
- těhotné a kojící
- ženy s poruchou menstruačního cyklu
Pokud během ketodiety začnete cvičit, vaše tělo nebude budovat svalstvo tak rychle, jako za normálního režimu. Potřebuje k tomu totiž sacharidy, kterých máte nyní nedostatek. Hrozí také pocit únavy, především zpočátku, a zápach z úst.
Ketodieta jídelníček
Jídelníček ketodiety si zvládnete bez obav sestavit sami. Díky tomu je ketodieta vhodná i pro začátečníky. Stačí jídla postavit především na následujících surovinách
- maso
- ryby a plody moře
- vajíčka
- mléčné výrobky do 30 % tuku
- zelenina s nízkým obsahem sacharidů (které to jsou? podívejte se zde)
- ořechy, semínka
- zdravé tuky, nerafinované oleje
Je možné také zařadit různé proteinové koktejly. A pokud si chcete celý proces ulehčit, na trhu existuje hned několik firem, které nabízí připravené sady. V nich najdete kompletní jídla na určitý časový interval, zpravidla v instantní formě. Ač nejde o levnou záležitost, dají se najít i slevy na ketodietu.
Bojíte se, že vám dojde inspirace? Nebojte se. Na internetu najdete spoustu receptů pro ketodietu. Navíc většinu pokrmů můžete jíst stále beze změny. Je pouze důležité se vyhnout přílohám a nevhodným přísadám.
Co se týče nápojů, můžete pít neslazené čaje, kávu, mléko (v omezeném množství) či jíst polévky. Doporučuje se dbát na pravidelný pitný režim, jelikož tělo se bude odvodňovat. Toto doporučení byste neměli zanedbat.
Ketodieta – co se nesmí jíst
Zapomeňte na rýži či brambory. Ani luštěniny by se neměly a pokud ano, tak pouze ve velmi malém množství. Dále vynechte jakékoliv sladké pokrmy a mlsky včetně slazených nápojů. Také ovoce a těstoviny jsou velkým tabu. Dobrou zprávou je, že v obchodech se zdravou výživou nebo suplementy se dají pořídit těstoviny z proteinu.
Ketodieta a alkohol
Během ketodiety by se neměl pít alkohol. Je v něm totiž spousta cukrů a těm se přeci snažíte vyhnoutt. Pokud si dáte pět piv nebo lahev vína, zastavíte tím celý proces ketózy a hubnutí. Nemluvě o tvrdém alkoholu. Pro tělo je totiž mnohem jednodušší čerpat energii z alkoholu než z tukových zásob. Dejte si na to tedy pozor.
Odborníci nicméně tvrdí, že pokud si dopřejete pár sklenek suchého nebo jedno pivo, nic velkého se nestane. Důležité je neudělat z toho pravidelný zvyk, a především vědět, kdy přestat.
A jaké jsou vaše zkušenosti s ketodietou? Chystáte se na ni? Nebo už ji máte za sebou?