29 září, 2023

5 tipů, jak zdravě oddálit menstruaci 

Nejedna žena řeší, jak oddálit menstruaci, když se jí to zrovna nehodí. V podstatě nikdy přesně na den nevíte, kdy se cyklus spustí. Avšak alespoň přibližně už zralá žena ví, kdy jsou tzv. „její dny”. Menstruace je přirozená a dalo by se říci i prospěšná. Vyčistí se u ní tělo od nachystané výstelky dělohy a odumřeného vajíčka. Ne vždy se však hodí

Třeba vás čeká dlouho očekávaná dovolená, na kterou jste se půl roku těšila, připravovala tělo do plavek a dávala bokem peníze navíc. Možná v daný čas chystáte významnou událost jako je svatba, velkolepá oslava narozenin nebo vám ze zahraničí přijede vzácná návštěva. Zkrátka a dobře, potřebujete oddálit menstruaci. Ale jak na to? 

Možnosti, jak oddálit menstruaci 

Určitě máte vícero možností. Můžete se do toho pustit pomocí léků, které fungují spolehlivě prakticky ihned, ale zase přináší některé vedlejší účinky jako je plynatost, zadržování vody, nevolnost nebo třeba zásadní změna cyklu. Může se vám nadobro rozhodí, posunout. 

Pak je tu druhá varianta. A to jít na to postaru, přírodně. Menstruaci totiž ženy posunují už řadu věků. Vždy se najde příležitost, proč ji zrovna nemít. Kdysi to bylo třeba v období sklízení úrody, žní. Muselo se pracovat a dřít a jak je známo, měsíčky ženu vysilují a někdy uloží i do postele na několik dní. To bylo nepřípustné. Také se dbalo, aby menstruace nevyšla na den svatby, respektive na svatební noc. V mnoha kulturách se zkrátka muselo společně ulehnout a všem ukázat, že byl sňatek zpečetěn a červená krev na prostěradle nemohla být menstruační, ale ta z panenské blány. 

Posunutí menstruace pomocí léků 

Tady záleží, zda pravidelně užíváte antikoncepci nebo nikoliv. Majitelky pilulek to mají jednoduché. Pokud dopředu víte, že vám dny vychází na týdenní pauzu mezi jednotlivými plátíčky, tak ji prostě vynecháte. Jednou se nic nestane. Prostě začnete brát hned další a pauzu si udělá až po dobrání dalšího plátíčka. Může se však objevit špinění během cyklu a následné měsíčky bývají silnější. Pak se vše vrátí do normálu. 

antikoncepce
Antikoncepce umí oddálit menstruaci. Zdroj: Pixabay.com

Někdo však používá jiný druh ochrany, jako je kondom, pesar, přerušovaná soulož, antikoncepční globule apod. Taková žena se pak musí chtě nechtě vydat za svým gynekologem. Ten jí napíše recept na léky, které obsahují mnoho ženských hormonů a ty ji pomohou oddálit a naplánovat menstruaci. Možná to zní drasticky, ale buďme rády za ty možnosti, co dnes máme. A někdy je naopak potřeba i menstruaci vyvolat dříve.

Jak oddálit menstruaci pomocí babských rad 

Vždy je dobré vyzkoušet prvně veškeré možnosti a až poté se uchýlit k farmacii a syntetickým lékům. Proč to tedy nezkusit jako naše předkyně v dávných dobách. Když to fungovala vévodkyním a šlechtě v minulých stoletích, vám bude také. A navíc za zkoušku nic nedáte. Vyzkoušejte to někdy, kdy až tolik nezáleží na výsledku. Třeba jen proto, abyste lépe poznaly své tělo. Zkuste mu naslouchat, porozumět mu. Nezapomeňte, že každé reaguje jinak. Třeba budete muset zkombinovat více metod nebo přidat na dávce, aby to vyšlo. Je třeba to zkoušet a najít si svůj směr. 

A co tedy vyzkoušet k oddálení menstruace přírodní cestou 

  1. Vitamín C — Možná už jste taky slyšela o zázračném ovoci, jakým je bezpochyby citron. Obsahuje opravdu hromadu vitamínu C. Pokud výrazně navýšíte jeho denní množství, můžete si menstruaci oddálit až o jeden týden. To je paráda. Stačí když denně vypijete šťávu z jednoho citronu. Můžete si udělat třeba nealko mojito. A pokud k tmu sezobnete i hrst angreštu či černého rybízu, úspěch se jistě dostaví. Pomoci si lze i potravinovými doplňky. Věřte, že pokud by přece jen perioda dorazila, bude slabší a kratší. A i to za to stojí. 
  1. Voda — Dále si dejte pozor na pitný režim. Tělo je potřeba skutečně zavodnit, hydratovat. Nemusíte vypít půl rybníku, bohatě postačí, pokud na každý svůj kilogram tělu dopřejete 30 ml tekutin, ideálně čisté vody. Takže žena vážící 70 kg má denní limit 2,1 l vody. Pokud chcete zabít dvě mouchy jednou ranou, do každé sklenice nalijte citronovou nebo rakytníkovou šťávu. 
citronová šťáva
Zvýšené množství vitamínu C pomáhá oddálit menstruaci. Citron ho má dostatek. Zdroj: Pixabay.com
  1. Bylinky — Síla bylinek je známá. Pomáhají nejen v boji s nemocemi a neduhami jako je kašel, únava, pocení, horečka, vyrážka apod. Tak jsou skvělé i v boji s menstruací. Naprosto jedinečnou ženskou bylinou je Kontryhel obecný. Stejně jako maliník má vliv na ženský cyklus. Doporučuje se je pít minimálně týden před očekávanou periodou. Oddálí ji o několik dní nebo alespoň zmírní a zkrátí. 

Menstruace se řídí nejen podle biologických hodin

  1. Jídelníček — Svou roli hraje i to, co jíme. Potraviny, které všeobecně prohřívají, prokrvují i dělohu, a tak mohou přispět dokonce k rychlejšímu nástupu menstruace. Vyhněte se tedy skořici, koriandru, kurkumě, kakau, vínu, kávě a chilli. Snažte se spíše o opak. Tedy tělo zchladit. Jezte hodně ovoce s velkým obsahem vody, meloun, citrusy, ananas. To samé platí i o zelenině. Váš jídelníček tedy musí obsahovat hodně salátů, okurek, cukety, paprik. Dopřejte si mléčné výrobky v podobě jogurtů a kefírů. Můžete si namíchat mléčné smoothie. Budete mít tak vitamínovou bombu, dodržený pitný režim, a ještě tělo ochladíte. Tedy 3v1. 
  1. Pohyb — Hýbejte se více než jindy. Pokud jste sportovní fanynka spíše z gauče, tak každý den vyrazte na svižnou hodinovou vycházku a berte patra po schodech místo výtahu. Nejen, že si vyrýsujete nohy a třeba shodíte i kilo váhy, ale nadměrná zátěž nutí tělo brzdit, tedy menstruaci nespouštět. Je všeobecně známo, že vrcholové sportovkyně mnohdy periodu vůbec nemají. Jestliže pravidelně sportujete, týden před koncem cyklu zvyšte zátěž. 

Co dalšího ovlivňuje oddálení menstruace 

Mějte na paměti, že ženské tělo je velmi složité. Funguje na jiném principu než mužské. Mají na něj vliv výše hormonů, emoční stav ženy, okolí a míra stresu včetně právě prodělávaných nemocí. Není tedy nic neobvyklého, pokud se menstruace a celý cyklus několikrát sám přirozeně posune, zrychlí či zpomalí. Stačí viróza, emoční vypětí nebo špatná životospráva a měsíčky budou v nedohlednu. Stačí však tělo poslouchat a budete schopny lépe odhadnout, co se s vámi děje a co za tím stojí. 

Jaké máte vy zkušenosti s oddálením menstruace? A podařilo se vždy, když bylo třeba? 

Mým životem je má rodina. Mám mnoho zájmů a stále se pouštím do něčeho nového. Jsem hrdá na svůj první e-book, který jsem nyní dopsala. Baví mě psaní, hlavně o mateřství, dětech, bydlení a životě. Práce je můj koníček. Co víc si přát.