30 ledna, 2022

Je vhodné sushi v těhotenství? 

Čekáte miminko a máte chutě? Možná si říkáte, zda je vhodné sushi v těhotenství či třeba tatarák. Na místě je obezřetnost. Musíme myslet nejen na zdraví maminky, ale i na zdraví nenarozeného miminka. Proto nesmí těhotná žena konzumovat určité druhy potravin a pít jisté nápoje.  

Přes pupečník se k plodu dostane nejen vše dobré, ale i vše špatné. Zcela zakázáno jsou tvrdé alkoholické nápoje, jídlo zahrnující syrové maso, ano tatarák určitě není vhodný, syrová vejce pak i určité typy plísňových sýrů, ostré pokrmy a některé bylinky. Někdo zde řadí i konzumaci ananasu. Mezi další všeobecně zakázaná jídla patří i sushi. Ale musíme se ho opravdu vzdát? Co je na tomto tvrzení pravdy. 

sushi
Sushi je výborná lahůdka. Zdroj: Pixabay.com

Sushi v těhotenství není vhodné a i ostatní věci musíte změnit 

Každá nastávající maminka by pro své dítě udělala skoro nemožné. Když se dozví, že je v očekávání, většinou se pokusí zbavit nebo alespoň dostatečně omezit své zlozvyky a špatné návyky. Takže to, co se roky nedařilo, najednou jde.  

  • Chodí dříve spát, protože chápe, že odpočinek je důležitý a všichni okolo radí, ať spí do zásoby. A kamarádky, zkušené matky, by ji přece nelhaly, tak je poslechne. Odpočatá, plná energie, tak vypadá správná „těhulka”. 
  • Zcela omezí alkohol. Sem tam si na lepší trávení dá malou skleničku piva nebo 1 dcl suchého vína. Ale na panáky v hospodě a rodinných oslavách si musí nechat zajít chuť. Také sníží počet káv za den. Kofein s plodem pěkně zamává. 
  • Snaží se típnout poslední cigaretu, případně ji vyměnit za něco méně návykového a zničujícího. I lékaři doporučují silným kuřákům a poživačům návykových látek, aby nepřestali ze dne na den, ale postupně. Pro tělo by to mohl být příliš velký šok. Občas díky tomu dochází i k potratům. 
  • Jí zdravěji a mnohem pravidelněji. Zajde si i na procházku nebo protáhnout tělo do bazénu. Uvědomuje si, že tělo musí být v kondici, protože tak se celé těhotenství a následný porod lépe snáší. 
  • Přemýšlí nad tím, jakou používá kosmetiku v domácnosti a na sebe. Dbá na hygienu, ale příliš si nedopřává horké koupele, protože ty mohou vyvolat poslíčky.  

Proč se nesmí sushi jíst v těhotenství 

Už jste se někdy zamysleli nad tím, proč se vzdát právě sushi? Co je na něm tak zlého? Nejspíš to bude způsob jeho přípravy a použité suroviny. Jde vlastně o syrové ryby, tedy tepelně nezpracované maso, což může být zdravotně závadné. Sushi je samo o sobě velmi zdravé, ale je třeba dbát na vysokou kvalitu potravin a třeba i se zamilovat do vegetariánského sushi v těhotenství. Ty totiž rozhodně můžete! Vůbec vegetariánská strava, i kdyby jen částečně, vašemu tělu velmi prospěje, protože dodá tělu potřebné minerály, vitamíny a stopové prvky. 

Sushi jsou rolky z mořské trávy a náplně. Někdy se používá pouze lepivá rýže a vznikají rolky zvané maki. Vždy jde o malé soustu, ideální do pusy. Prolínají se v něm chutě, je málo kalorické a velmi výživné.  

Co hrozí, když sníte špatné sushi v těhotenství 

V sushi se používají čerstvé ryby, u kterých při nesprávném skladování hrozí nemoc listerióza, která je pro těhotnou ženu a zejména její plod v lůně fatální. Také hrozí otrava rtutí, protože některé ryby, zvláště tuňáci, jsou jimi plné. Řešením je buď sushi v těhotenství odebírat z renomované restaurace, připravovat si jej sami, takže budete vědět co jíte anebo rybu vynechat a nahradit zeleninou nebo vařenými měkkýši. 

Zeleninové rolky

Vše se dá řešit, nahradit. Nemusíte se zcela zdát myšlenky na sushi, té představy jednohubky, dobré chuti, výživové porce. Řešení je právě v zelenině. I když to není až tak typické pro Japonsko, dnes v mnoha restauracích si můžete objednat čistě vegetariánské sushi menu. 

zeleninové maki
Sushi lze udělat i se zeleninou jako maki. Zdroj: Pixabay.com
  • Můžete použít salátovou okurku. 
  • Avokádo je také velmi oblíbené. Jeho jemná chuť je skvělá. 
  • Používá se i bílá ředkev. 
  • Pokud toužíte po něčem podobném masu, lze do rolky vložit uzené či marinované tofu. 
  • Můžete zkusit použít i smažené houby nebo sušené ovoce, které když vám u přípravy zbyde, můžete pak použít do domácích müsli tyčinek. 

A jak jste na tom vy se zkušenostmi ohledně chutí na zakázané věci během těhotenství? Bylo to silnější než vy a dopřávali jste si i přes varování anebo jste se syrového masa a vajec raději vzdali? Jedli jste sushi v těhotenství? Podělte se s námi a přispějte komentářem. Každý názor se počítá.