Strašák žen na osmnáct? Těhotenská cukrovka. To je něco, co nechce žádná z nastávajících matek zažít. Proč? Nese to určitá rizika a omezení. Bohužel nelze nic udělat pro to, aby se ji člověk vyvaroval. Tu buď máte anebo ne.
Těhotenská cukrovka v praxi
O co vůbec jde. Cukrovka jako taková je docela známá nemoc. Pořád se o ní někde mluví, v obchodech máte vyhrazené regály pro diabetiky, v lékárně jsou letáky o inzulinu. Cukrovka je skutečně zákeřná nemoc, která postiženého omezuje. Musí si hlídat stravu, mít pravidelný pohyb a brát již zmíněný inzulin, protože jeho tělo ho přestalo vyrábět. Těhotenská cukrovka je ale trochu něco jiného.
Tak zejména ohrožuje nejen matku, ale i nenarozený plod. Dnes už je pod kontrolou, takže nehrozí ohrožení na životě. Cukrovkou v těhotenství pak podle nejnovějších statistik trpí každá pátá žena, což není málo. Co stojí za tak vysokým číslem? Rozhodně zvyšující se počet věku prvo i vícerodiček. Dnes se mateřství odkládá až na dobu po studiích a po získání náležité praxe. Někdo si ještě navíc šetří finanční polštář na dobu rodičovské, a to je rozdíl třeba i několika let oproti dřívější generaci.
Vyšší věk rozhodně není překážkou nebo něco, za co by se měl člověk stydět. Jen musí těhulka počítat s tím, že třeba bude vyvolená.
Hlavní role — cukr
Cukrovka je v podstatě omezující v tom, že musíte pečlivě sledovat hladinu cukru v krvi. Někomu stačí pravidelně docházet do poradny a držet dietu, jiná si bude muset píchat i inzulin. Jak se vůbec přijde na to, že má žena tuto obávanou poruchu metabolismu? Na gestační diabetes se dělá krevní test a orální OGTT.
Jak se vyšetřuje těhotenská cukrovka
První probíhá již v prvním trimestru okolo 10. týdne těhotenství. Většinou přímo v ordinaci gynekologa při běžné prohlídce. Jedná se o odběr krve nalačno, což mnoho těhulek špatně nese. Minimálně osm hodin před se nesmí nic sladkého pít a nic jíst, aby nebyly zkreslené výsledky. Takže na noční nájezd ledničky musíte tu noc zapomenout. Odebere se krev a určí se hodnota glykemie pod 5,1 mmol/l. Pokud je vše v pořádku, pošle lékař ženu až na OGTT test po 24. týdnu. Pokud ne, dá ji žádanku k odborníkovi.
OGTT test není moc chutný a dobře snášen. Prostě se jedná o vypití velmi, ale velmi sladké lahvičky roztoku. Doporučuji to vypít rychle. Stále to nebude dobré, ale budete to mít rychle za sebou. Pak následuje hodina čekání. Odebere se krev a opět čekáte. A následuje druhý odběr a opět čekání. Celkově si vyhraďte tedy tři hodiny. Po týdnu se dozvíte výsledek. Opět musí být hodnota glykemie pod 5,1 mmol/l. Pokud je vše v pořádku, jste vyškrtnuty ze seznamu. V opačném případě nastupujete do poradny na diabetes.
Prvotní příznaky diabetes
A víte, jak poznáte již dopředu, že trpíte těhotenskou cukrovkou? Napoví vám třeba velký pocit žízně a s tím pak spojená častější návštěva toalety. Některé rodičky provází i zvýšená únava. Na pozoru by se však rozhodně měli mít i ty, které mají diagnostikovaný diabetes v rodině, trpí nadváhou a nezdravě se stravují.
A je to tady. Diabetes mellitus aneb tak to zní černé na bílém. Nepanikařte. V podstatě jde jen o úpravu stravy. Naučíte se jíst vyváženě, pravidelně a zdravě. Mnoho žen díky tomu zhubne kila, která roky neshodila. Takže takový příjemný bonus navíc, aspoň se pak nemusí trápit s kily po porodu.
Co tedy těhotná jí?
Rozhodně si musí hlídat poměr živin ve stravě a měřit hladinu cukru v krvi glukometrem. Tuky, cukry a sacharidy. Musí to být vyvážené. Jinak hrozí hyperglykemie, což narušuje vývoj plodu a v těch fatálních případech dochází až k šoku miminka v bříšku. Zcela by nastávající maminka měla omezit rychlé cukry. Tedy sladké nápoje, sladké pečivo, ovocné šťávy, ale i samotné ovoce. Lepší je v tomto případě zelenina. Úplně bez cukru ale být také nesmíte. I on je jednou ze stavebních látek lidského organismu a podporuje zdravý růst a vývoj miminka. Je však dobré je nahradit zdravými cukry, které v krvi vydrží déle. A kde je najdete? V luštěninách, obilovinách a celozrnných výrobcích. Klasický cukr pak vyměňte za přírodní sladiva.
Důležitá je i pravidelnost. Tělo nesmí strádat, hladovět. Budete se muset naučit jíst častěji a méně. Takže končí tři jídla za den, kdy sníte porci jak pro dřevorubce po tom, co vysekal půlku lesa. Spíše budete jíst klidně až sedmkrát denně. Mnoho maminek tak pak tvrdí, že jí mnohem více než dřív a nemají pocit hladu. A v neposlední řadě vás to donutí číst etikety. O tom se už hlásá dlouho, teď vám nic jiného nezbyde. Pokud je na obalu napsáno, že množství sacharidů a z toho cukrů je více než 5 %, není tato potravina pro vás.
Potraviny vhodné u těhotenské cukrovky
- Zelenina, brambory,
- Sýry
- Maso
- Ořechy
- Luštěniny
- obiloviny
- Sušené ovoce bez cukru
- Vejce
- Oleje a zdravé tuky
- Ořechová másla
- Mléčné výrobky
- Kvalitní uzeniny
- Celozrnné produkty
Rizika cukrovky v těhotenství
Proč je vůbec důležité hlídat diabetes během těhotenství. Co by se stalo, pokud by žena odmítla test OGTT, i přes to měla cukrovku a neřídila se doporučenými pokyny?
Jak již bylo řečeno, mohlo by dojít k šoku plodu v bříšku a tím k úmrtí. To jsou však fatální následky a krajní meze. Mnohem častěji se jedná o příliš velký nárust hmotnosti plodu. Zejména prvorodičky pak mají náročný porod a dochází ke komplikacím. Někdy je to i naopak a to, že miminka mají zase velmi nízkou hmotnost a musí být umístěna do inkubátoru. Maminku pak trápí otoky, nadměrné přibírání, špatný tlak a riziko preeklampsie.
Některá miminka navíc pak převezmou cukrovku po své matce a musí se to řešit již v tak útlém věku. Jsou to zbytečné starosti navíc. Miminku také hrozí špatný vývoj mozku, větší sklony k obezitě, dechové potíže, zvětšení některých vnitřních orgánů, horší průběh žloutenky a někdy i smrt v prvních týdnech života.
S cukrovkou v těhotenství si není radno zahrávat. Nedá se ji však vyhnout. Pokud ji máte dostat, dostanete. I velmi štíhlé sportující ženy ji v graviditě mají. A co vy? Máte cukrovku?